Slovenija

NIJZ: Posamezni primeri okužb še ne opravičujejo rabe biocidov v okolju

Ljubljana, 04. 09. 2024 13.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kljub pojavu treh primerov okužb z virusom Zahodnega Nila ter povečanemu številu komarjev na NIJZ pojasnjujejo, da to še ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom zmanjšanja števila komarjev. To bi bilo smiselno le ob pojavu izbruha nalezljive bolezni, do česar pa zdaj še ni prišlo, navajajo na spletni strani.

"Insekticidov, ki bi se uporabljali v zunanjem okolju oziroma na prostem, v Sloveniji ne uporabljamo zaradi vpliva na druge organizme. Ko z njimi zatiramo komarje, ne zatiramo samo komarjev, temveč tudi druge žuželke (čebele idr.)," so na spletni strani zapisali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Uporaba insekticidov za uničevanje odraslih oblik komarjev v zunanjem okolju je zato strokovno smiselna oziroma upravičena le pri pojavu izbruha nalezljive bolezni, ki jo prenašajo komarji, so izpostavili. "Do sedaj smo v Sloveniji obravnavali posamezne primere okužb z virusom Zahodnega Nila, ki pa niso predstavljali izbruha. Za dezinsekcijo v zunanjem okolju bi se odločili ob pojavu izbruha nalezljive bolezni, ki jo prenašajo komarji," so pojasnili.

Komar
Komar FOTO: Shutterstock

Namesto tega so ponovili nasvete za omejevanje razmnoževanja komarjev na naravne načine in za zaščito pred piki komarjev. Tako prebivalcem svetujejo, da v okolici bivališč in na vrtovih odstranijo posode in predmete s stoječo vodo, pokrite zbiralnike vode, odpadke, ki lahko zadržujejo vodo, in druge predmete, ki predstavljajo gojišča komarjev.

Svetujejo namestitev zaščitnih mrež na okna in vrata. Pomembna je tudi osebna zaščita pred piki komarjev, in sicer z obleko z dolgimi rokavi in hlačnicami med bivanjem na prostem, zlasti v času največje aktivnosti komarjev, večinoma zjutraj in pozno popoldne ali zvečer. Navadni komar je sicer aktiven ponoči, tigrasti pa podnevi. Smiselna je uporaba repelentov, ki zmanjšajo število pikov komarjev. Večino repelentov lahko varno uporabljajo tudi otroci, starejši od dveh mesecev, nosečnice in doječe matere, so navedli.

Po podatkih iz medijev pa so nekatere občine za zatiranje komarjev uporabljale proizvod Aquatain AMF. Ta po navedbah NIJZ ne sodi med biocide in zanj ni treba pridobiti dovoljenja urada za kemikalije. "Priporočilo Urada za kemikalije RS je, da se proizvod uporablja le na umetnih ekosistemih (lužah, umetnih jezerih, vrtnih rezervoarjih ...) ter da se uporablja kontrolirano tako glede količine kot tudi načina uporabe. Priporoča tudi, da uporabo Aquataina AMF nadzira pooblaščeni ekotoksikolog," so še navedli dodali na NIJZ.

V severovzhodnem delu Slovenije, v Pomurski in Podravski regiji, so nedavno potrdili prve tri primere okužbe z virusom Zahodnega Nila letos. Nacionalni inštitut za javno zdravje je obvestilo Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani o potrjenih okužbah prejel 30. avgusta.

Virus Zahodnega Nila prenašajo komarji. Najpogosteje se virus zato pojavlja v toplejših mesecih, ko so komarji najbolj aktivni. Okužbe z njim so v preteklosti že bile tudi v Sloveniji. Tako je bila v letu 2013 in letu 2017 zabeležena po ena prijava, v letu 2018 pa pet.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
04. 09. 2024 16.08
+1
..??.kasne komarcke majo pa kej na" vzhodnem nilu
Semek
04. 09. 2024 16.02
+3
Komarjev je za znort. Vse zamenjat na tem nijz. Vse nesposobno do amena
Grma53
04. 09. 2024 15.12
+3
Predvsem ponoči je zunaj največ čebel, trdi NIJZ. Trotov morda, a čebel sigurno ne. Za to vlado je verjetno res najbolje, če bi jih zalili z insekticidom. Tako pa mora vsak kupiti za nekaj 10€ insekticidov, ali pa komarje loviti s časopisom po steni
SEHE
04. 09. 2024 14.55
+1
Glavno, da zdaj že helikopterje pošiljajo po obnemogle pse! Kar se ljudi tiče... (naj kar "pocrkamo") je vse predobro in predrago. Jih moratudi še kaj umreti?
zapiramvamustaaa
04. 09. 2024 14.53
+1
Biocid ne cepivo v žile pa ja mar ne?🤭🤣😅🤢Spet ta dvojna merila.
Anion6anion
04. 09. 2024 14.52
+8
Nijz je povsem zabluzila. Vedno več jih tam poseda po pisarnah, da nam solijo pamet kako naj se oblečemo ko je hladno in kako ko je zunaj vročina. Naj bodo raje tiho. Jih dobro poznamo iz covid obdobja ko so streljali kozle.
zdravkob
04. 09. 2024 14.47
Lepo NIJZ! Le tako naprej. Popravite se še za vse med korono, pa bodo ljudje spet povrnili zaupanje!
romeno
04. 09. 2024 14.39
+1
Ne vem koliko pristojni problem komarjev jemljejo resno. Upam pa, da bodo začeli ukrepati pravočasno preden stvar uide izpod nadzora. Ja sem romantični optimist, ker vemo, kako bo zadeva končala. Upam samo, da ne bo tako kot so na hrvaškem z letali špricali insekticid proti komarjem.
Blue Dream
04. 09. 2024 14.28
+1
Saj je gospod Biolog dr. Tomi Trilar že vse razložil pred leti samo treba si je kaj prebrat
Zmaga Ukrajini.......
04. 09. 2024 14.22
+0
Kajpak so prav priročno pozabili dodati, da tega ne počnejo zaradi njihovega (hvalevrednega) občutka do okolja, ampak zato, ker preprosto ne znajo, ne zmorejo in nimajo denarja. Klasika. Ker za boj s komarji sploh niso nujna biocidna sredstva. Lahko bi npr. poskusili tudi z genetsko modificiranimi komarji, ki dokazano močno zmanjšajo populacije komarjev v naravi.
zdravkob
04. 09. 2024 14.49
+0
haha, komarji Billa Gatesa!? haha, 1$/komarja. Pa kje ste se vzeli.
Zmaga Ukrajini.......
04. 09. 2024 15.10
+1
Kaj pa tebi šmelca? O čem ti to,... kakšen Gates?