Sodobna šola je precej drugačna, kot so je bili vajeni nekoč. V Kranju se dijaki tehnologije ne učijo iz knjig, ampak se pretvarjajo, da so so v nekem podjetju odgovorni za razvoj. Kot pojasni Nataša Kristan Primšar iz šolskega centra Kranj, so njihovi dijaki dobili proračun, s katerim so razpolagali. Razviti so morali robotske vozičke. Celo ocenjevali so jih na poseben način. Projekt dobi oceno 4 in pol, dijaki pa se sami dogovorijo, kdo je zaslužil petico, kdo morda trojko ... To je dejansko lekcija, kako v ekipi pošteno razdeliti zaslužek. V Celju pa dijaki medijske smeri delajo prave filme, posneli so denimo Vlogo za Emo, ki je v kino privabila skoraj 30.000 gledalcev. Pa to ni le lekcija v umetnosti. Naučili so se, kaj pomeni delati v ekipi in imeti cilj.
Aleš Brod iz srednje šole za gostinstvo in turizem Celje svojim učencem snov predstavlja s pivom, ki ga varijo med poukom. Pri takem delu so mladi motivirani. Veste, kakšen učitelj pride v šolo oblečen v Pikačuja? Tak, ki je letos razglašen za najboljšega v Sloveniji. Kot pojasni dr. Uroš Ocepek iz Srednje tehniške in poklicne šole Trbovlje, je to naredil, ker si je želel, da se naučijo programiranja, in so šli stavit, da če se naučijo, se obleče. Motivirani in sproščeni so se programiranja naučili tako dobro, da so sami razvili stroj, s katerim lahko slikajo samo z mislimi.
Zakaj je tak način poučevanja nujen? Mladi se bodo v hitro spreminjajočem se svetu ves čas spreminjali. In s kreativnostjo, samozavestjo in iniciativnostjo se bodo s spremembami lahko spopadli.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.