Prebivalce Velenja razburja odstranitev grmovnic in borovcev ob Goriški cesti, ki se je začela v tem tednu. "Cela vrsta zdravih dreves gre pod žago. Se res temu reče 'zelena preobrazba'?" se sprašujejo občani ob pogledu na razrito vegetacijo. Sprašujejo se tudi, zakaj morajo pristojni za obnovitev infrastrukture uničevati naravno okolje?
Razlog za odstranitev vegetacije na območju je sicer izvedba prve faze preobrazbe sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline, ki sodi med večje razvojne projekte Mestne občine Velenje. Poudarjajo, da je odstranitev dreves in grmovnic nujna, saj trasa vročevoda poteka po obstoječi kineti, ki se nahaja prav med drevesi, trase pa da zaradi prostorskih omejitev ni bilo mogoče prestaviti.
"Kljub želji po ohranitvi čim več zelenja so določena drevesa neposredno na poti gradbenih posegov in bi njihovo ohranjanje ogrozilo izvedbo projekta ali varnost," so pojasnili na občini. Usmeritve, katera drevesa je zaradi varnosti in izvedljivosti projekta treba odstraniti, je podala arboristka Nataša Dolejši, v Velenju pa zagotavljajo, da bodo odstranjena zgolj tista drevesa, ki jih ni mogoče obdržati brez negativnih posledic za projekt ali okolje.
'Žal so drevesa v slabem stanju in presaditve ne bi preživela'
V sklopu projekta bo tako skoraj v celoti odstranjena notranja linija dreves med hišnimi številkami 13 in 28 ob Goriški cesti. "Žal so drevesa v slabem stanju in presaditve ne bi preživela," pojasnjujejo na občini, kjer zagotavljajo, da ohranijo vsa drevesa, kjer je to mogoče.
Tudi v začetku julija so tako na začasno lokacijo na zelenico ob Šaleški cesti s Cankarjeve ceste presadili 11 dreves vrste maklen. Po zaključku gradbenih del pa bodo drevesa vrnili na prenovljeni prostor.

Pravijo, da so jim za boljšo možnost prilagoditve na presaditev in rast pred presaditvijo zmanjšali krošnje, koreninski sistem pa obdelali z mikoriznimi glivami, ki pripomorejo k učinkovitejšemu črpanju hranil in vode iz tal. "Po presaditvi so bila drevesa zalita, zaščitena s sekanci in obkrožena z grebeni za zadrževanje vlage. Zalivanje se nadaljuje vsakih nekaj dni, na začasni lokaciji pa bodo ostala predvidoma do pomladi 2026," dodajajo.
Takšna presaditev dreves ob Goriški cesti sicer po njihovih besedah ni mogoča, zagotavljajo pa, da bodo vsa odstranjena drevesa in grmovnice ustrezno nadomestili z novo zasaditvijo, ki bo izvedena v sodelovanju s strokovnjaki ter v skladu z urbanističnimi in okoljskimi smernicami. "Cilj je, da se območje po koncu del vrne v prvotno stanje in se ga dodatno uredi, z namenom dolgoročnega izboljšanja kakovosti bivanja za prebivalce."
'Izdelali smo nov načrt upravljanja z drevnino, ki je eden prvih takih v Sloveniji'
Glede negodovanja nekaterih prebivalcev pa na občini poudarjajo, da so bili krajani o projektu obveščeni, ta je bil tudi predstavljen na sejah sveta mestne občine, organizirana sta bila dva sestanka s prebivalci ob trasi, lokalna skupnost pa je bila tudi v stalnem stiku z izvajalci in prebivalci.
Strinjajo se sicer, da poseg v prostor, še zlasti ko to vključuje odstranitev zelenja, "ni prijeten". "V Mestni občini Velenje se zavedamo, da so drevesa pomemben gradnik mestnega okolja. Njihova vloga se s prostorskim in gospodarskim razvojem mest le še stopnjuje, saj pomembno prispevajo k blaženju podnebnih sprememb, posredno in neposredno vplivajo na dobro počutje prebivalcev, ustvarjajo prijetne prostore in dopolnjujejo našo mestno arhitekturo," pravijo.
Je pa življenjska doba mestnih dreves zaradi številnih dejavnikov okolja velikokrat precej krajša kot v naravi, zato je po njihovih besedah nujno, da se mestni drevesni fond zaščiti in po potrebi tudi obnavlja oz. dopolnjuje. Spomnili so tudi, da je bilo Velenje v lanskem letu "ponosni nosilec naziva evropski zeleni list" - nagrade, ki jim jo je Evropska komisija podelila za dosežke ter delovanje na področju varstva okolja.
"V okviru projekta smo izdelali tudi nov načrt upravljanja z drevnino. Gre za enega prvih takih načrtov v Sloveniji, ki daje natančne smernice za izbor drevesnih in grmovnih sadik in opredeljuje postopke sajenja, oskrbe in nege sadik, zaščito pred okoljskimi vplivi in zaščito na gradbiščih ter morebitno odstranjevanje dreves in načrtovanje novih zasaditev v naši občini," še dodajajo.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.