Črna kronika

Poskus goljufije na domu v Ankaranu

Ljubljana, 02. 09. 2022 13.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vedno več je poskusov goljufije na domu, nazadnje se je to zgodilo starostnici v Ankaranu. Od nje so zahtevali 10.000 evrov. Policisti pozivajo vse starostnike naj bodo pozorni, ko jim na vrata potrkajo neznanci, ki se izdajajo za nekaj drugega, kot so, in naj ne spuščajo vsakega v stanovanje ali hišo.

Poleg več vrst goljufij, ki smo jim v zadnjem času priča, se zdaj pojavlja tudi goljufija na domu. Kot opozarja Policija, so storilci izvirni, njihove žrtve pa so najpogosteje starejše osebe. Policisti pozivajo starostnike, naj bodo posebej pozorni, ko jim na vrata potrkajo neznanci, ki se predstavijo kot poštarji, ki morajo dostaviti pismo ali paket, morda celo kot duhovniki, ki bi radi blagoslovili hišo, včasih pa pridejo oblečeni tudi kot policisti.

Pred kratkim so s tako ukano storilci prišli k starostnici v Ankaran. Prepričevali so jo naj na banki dvigne 10.000 evrov in jih prinese domov. Ko bi denar dobili, bi najprej preverili, da niso ponarejeni. Eden od osumljenih jo je celo peljal na banko, ker sama ne more hoditi, vendar ji na banki denarja niso dali, ker gre za preveliko vsoto. Ko se je domov vrnila brez denarja, so jo osumljenci ponovno poslali na banko, vendar ga tudi v drugem poskusu ni mogla dvigniti. Zatem so osumljeni zapustili kraj. 

Vašo odsotnost ali nepozornost medtem izkoristijo drugi tatovi. Vstopijo v vaš dom, pregledajo notranjost ter kradejo denar in vrednejše predmete, na primer nakit. Storilci nato zapustijo hišo, tisti, ki vas je zamotil, pa se vljudno poslovi in odide.
Vašo odsotnost ali nepozornost medtem izkoristijo drugi tatovi. Vstopijo v vaš dom, pregledajo notranjost ter kradejo denar in vrednejše predmete, na primer nakit. Storilci nato zapustijo hišo, tisti, ki vas je zamotil, pa se vljudno poslovi in odide. FOTO: Shutterstock

Tatvine storilci izvajajo na pretkan način. Oškodovanca, ki si ga načeloma izberejo že prej, na primer lastnika stanovanjske hiše, zavedejo, da se bodo izvajala neka dela, meritve, tam pa si teren ogledajo, da preverijo, kako bodo izvedli kaznivo dejanje. Po navadi delajo v paru, medtem ko se eden pogovarja z žrtvijo, drugi išče dragocenosti po stanovanju ali hiši. Oškodovanec običajno šele čez nekaj ur ali tudi čez nekaj dni opazi, da je bil okraden, oškodovanci pa le redko dobro opišejo storilca, saj so ti z žrtvijo vzpostavili nek prijazen odnos.

Zato Policija svetuje, da če neznan in nenapovedan obiskovalec potrka na vrata, ga imejte ves čas pod nadzorom in ga ne vabite v stanovanjske prostore brez potrebe. Hišo ali stanovanje vedno zaklepajte, ključ pa imejte s seboj. Če se osebe izdajajo za serviserje ali izvajalce raznih del, je pametno, da zahtevate identifikacijsko izkaznico ali delovni nalog. 

Če pa kljub vsem previdnostnim ukrepom vendarle postanete žrtev kaznivega dejanja, je priporočljivo, da takoj obvestite Policijo. Enako velja za primere, ko se pojavi neznana oseba in se vam njihovo vedenje ter zadrževanje na določenem kraju zdi sumljivo.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Rains
02. 09. 2022 15.51
+4
Hahaha a banka kar ne da denarja. Not ga lahko daš, ven ga pa ne dobiš več, LOL !
Apostol1
05. 09. 2022 09.06
+1
To je pravilno , da banka ne da denarja , ker če bi ga bi bila ta gospa ob 10 000€, sicer pa vse se lahko plača z kartico. Za internet pa uporabljam pay pal ali pa predplačniško kartico. Drugače pa v banki lahko dvigneš gotovino samo večje vsote moraš najprej najaviti, Toda jaz v tem , da bi dvigoval v današnjem času 10 000€ ne vidim nobenega razloga.