Državni zbor je po skrajšanem postopku soglasno sprejel spremembe zakona o poslancih, s katerimi bi poslance izenačili z ostalimi zaposlenimi glede omejitev pri opravljanju dopolnilnega dela in višine nadomestila plače zaradi začasne bolniške odsotnosti z dela. Poslancem se bo tako ukinil privilegij 100-odstotne bolniške in bodo po novem upravičeni le do 80-odstotnega nadomestila plače.
To ‘juho’ je poslancem, pozneje jim bodo sledili še policisti, pazniki in sodniki, sicer zakuhal minister za javno upravo Gregor Virant. “Pri pripravi te spremembe smo izhajali iz ugotovitve, da naše zdravje, zdravje funkcionarjev, ni vredno nič več kot zdravje drugih državljanov,” je razložil Virant.
Ker se stranke zavedajo, da bi zavrnitev teh sprememb pomenil minus točke pri volivcih, jih podpirajo, čeprav so verjetno le s težavo pritisnili na tipko ZA.
»Mislim, da je treba upoštevati tudi položaj, nenazadnje tudi osebni dohodek poslanca, ki bi se hitro približal povprečni plači v državi,« je poudaril poslanec DeSUS-a Franc Žnidaršič.
Sicer pa so razpravo izkoristili predvsem zato, da bi svojim volivcem razložili, kako naporna je njihova služba. Poleg tega še trdijo, da so, kar se tiče bolniške, izredno vzorni državljani.
“Enomesečni podatek, in sicer od novembra 2004 do avgusta 2005, kaže, da smo opravili skupaj kar 17820 delovnih dni. V tem obdobju pa smo vsi skupaj koristili samo 155 dni bolniške,” je bil natančen Borut Sajovic (LDS).
Poleg poslancev imajo pravico do 100-odstotnega nadomestila plače tudi predsednik vlade, predsednik republike, ministri, generalni sekretar vlade, predsednik in podpredsedniki Državnega zbora in tudi ti se bodo morali posloviti od tega privilegija.