Slovenija

Poslanci potrdili zakon: meje nekaterih volilnih okrajev se spreminjajo

Ljubljana, 16. 02. 2021 07.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
STA, M.S., Ti.Š.
Komentarji
74

DZ je na izredni seji potrdil zakon, s katerim se spreminjajo meje nekaterih volilnih okrajev za državnozborske volitve. Potem ko je propadel poskus ukinitve volilnih okrajev, ki bi za potrditev potrebovala dvotretjinsko večino, je za potrditev tokratne novele zadostovala navadna.

Pred poslanci je bil danes nov poskus uskladitve volilne zakonodaje z odločbo ustavnega sodišča – na mizi so imeli namreč predlog novele zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v DZ.

Po več kot dveh letih, odkar je ustavno sodišče ugotovilo neustavnost dela volilne zakonodaje, pa so poslanci DZ danes s 45 glasovi za in 28 proti le sprejeli omenjeni zakon, ki spreminja meje nekaterih volilnih okrajev. Odločitev je sicer bila sprejeta brez konsenza poslancev o tem, ali spremembe dejansko odpravljajo ugotovljeno neustavnost.

V DZ sta pred tem propadla že dva poskusa ukinitve okrajev in uvedbe prednostnega glasu.
V DZ sta pred tem propadla že dva poskusa ukinitve okrajev in uvedbe prednostnega glasu. FOTO: Damjan Žibert

Potem ko je ustavno sodišče pred več kot dvema letoma zaradi nesorazmerne velikosti nekaterih volilnih okrajev ugotovilo neustavnost dela volilne zakonodaje, so imeli poslanci na volji dve poti za uresničitev odločbe. Ena je šla v smeri ukinitve volilnih okrajev in uvedbe neobveznega prednostnega glasu, a sta dva tovrstna predloga v DZ propadla, ker nista prejela potrebne dvotretjinske večine.

V DZ sta sicer že propadla dva poskusa ukinitve okrajev in uvedbe prednostnega glasu, saj predloga nista prejela potrebne dvotretjinske večine. Decembra pa je skupina poslancev v DZ vložila predlog za spremembe meja volilnih okrajev, za kar je bila v DZ dovolj podpora navadne večine.

Decembra lani je tako skupina poslancev SDS, SMC in DeSUS v DZ vložila predlog za spremembe meja volilnih okrajev. Za sprejetje teh zakonskih sprememb je za razliko od njihove ukinitve v DZ bila potrebna navadna večina.

Kot je v današnji razpravi v imenu predlagateljev spomnil Branko Grims (SDS), je ustavno sodišče opozorilo na prevelike razlike v velikosti volilnih okrajev, saj je razmerje med najmanjšim in največjim okrajem znašalo že 1 proti 3,73. Predlagatelji zdaj za uskladitev z ustavno odločbo predvidevajo spremembe v 15 volilnih okrajih, razmerje med najmanjšim in največjim pa bi po novem znašalo 1 proti 2,7.

Proti ukinitvi okrajev in za spremembe njihovih meja so se ves čas zavzemali poslanci SDS in DeSUS, ki so danes predlog tudi podprli. Poleg njih je predlog dobil še glasove poslancev koalicijskih SMC in NSi, ki so sicer bolj naklonjeni ukinitvi okrajev, a so predlog kot "minimalni politični kompromis" podprli.

Tudi na odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je predlog  dobil zeleno luč, podprli so ga poslanci SDS, NSi, SMC in DeSUS, ki so poudarjali, da gre za politični kompromis. Proti so tam glasovali poslanci LMŠ, Levice, SAB in SNS.

Tako je po Grimsovih besedah predlog odraz kompromisa med različnimi kriteriji, ki jih je treba upoštevati pri oblikovanju okrajev. Rezultat je zakon, ki je skladen z ustavno odločbo in v osnovi čim manj posega v obstoječ volilni sistem, je poudaril. Volilni sistem z volilnimi okraji zagovarjajo tudi v DeSUS, je pa treba po besedah Franca Jurše narediti korekcije in odpraviti anomalije, da bodo rezultati naslednjih volitev legalni in legitimni.

Iz enakega razloga so za spremembe glasovali v NSi. Predlog so podprli, ker po besedah Blaža Pavlina ne kaže, da bi v tem mandatu uspeli dobiti zadostno podporo za ukinitev okrajev, treba pa je odpraviti dvom v legitimnost prihodnjih volitev. Kot politični kompromis so predlog podprli tudi v SMC, čeprav po besedah Gregorja Periča za volivce ne prinaša nič novega. Ta rešitev za uveljavitev ustavne odločbe je sicer manj optimalna, a še vedno dovolj legitimna, je dejal.

S tem pa se niso strinjali poslanci LMŠ, SD, Levice, SAB, SNS in en poslanec DeSUS, ki so predlogu nasprotovali oziroma so se vzdržali glasovanja. Opozarjali so predvsem, da predlog ne odpravlja ugotovljene neustavnosti. Slišati je bilo tudi očitke, da predlog ni nastal v sodelovanju s stroko, opozicijo in lokalnimi skupnostmi in je narejen po meri SDS.

Po besedah Rudija Medveda (LMŠ) namreč ne gre za nikakršen kompromis, pač pa za "vsiljeno rešitev ene stranke". Poleg tega so tudi pri spremenjenih mejah odstopanja med posameznimi okrajev bistveno večja, kot bi bilo še dopustno, je opozoril. Enakega mnenja je bila poslanka SD Bojana Muršič, ki je predlagatelje opozorila, da "hodijo po tankem ledu", saj bo zakon verjetno znova pristal v ustavni presoji.

Enakega mnenja je bila Maša Kociper (SAB), ki je ocenila, da bo zakon "zelo mogoče obveljal kot neustaven". Spomnila je tudi na dva propadla poskusa ukinitve okrajev, ki sta bila po njenih besedah "zgodovinska priložnost, pa so se nekateri ustrašili". Tudi v SNS zagovarjajo stališče, da je treba volilne okraje odpraviti, saj bi se tako volilna pravica izvrševala najbolj pravično, sedanji sistem pa omogoča "kupčkanje z razrezom Slovenije".

Da zakon le navidezno odpravlja nesorazmerja med okraji, je poudaril tudi Matej T. Vatovec (Levica). Njegov konkretni učinek pa je, da "si je predvsem SDS na tak način izrisala še nekaj nekaj politično ugodnih okrajev, ki jim bodo prinesli več poslanskih sedežev", je bil kritičen.

Za so glasovali poslanci iz vrst SDS in DeSUS, z izjemo poslanca Ivana Hršaka, ter koalicijskih NSi in SMC, pa tudi poslanca narodnih skupnosti. Proti pa so bili še poslanci Levici, SAB, večinsko v LMŠ, ter po en poslanec SNS in DeSUS. Nasprotniki sprememb so opozarjali, da predlog ne odpravlja ugotovljene neustavnosti.

Kljub danes izraženim pomislekom nekaterih poslancev je minister za javno upravo Boštjan Koritnik po izglasovanju zakona izrazil zadovoljstvo, "da so po dveh letih stopicanja na mestu in neuspelih poskusov danes prišli do rešitve". V izjavi za medije v DZ je poudaril, da je bil predlog pripravljen strokovno in z maksimalno politično podporo.

"Tisti, ki v to rešitev dvomijo, sam seveda nisem med njimi, bodo lahko predlog ponovno posredovali v presojo ustavnemu sodišču. Tega se zavedam in kot rečeno se tega ne bojim," je še povedal. Kot je dodal, je prepričan, da bo ustavno sodišče zakonu pritrdilo. V nasprotnem primeru pa od sodnikov pričakuje bolj natančna navodila o tem, kaj smatrajo kot neustavno.

Spremembe volilne zakonodaje posegajo v 15 volilnih okrajev

Z danes sprejeto novelo zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v DZ se bodo spremenila območja 15 volilnih okrajev v petih volilnih enotah. Največ sprememb se obeta v volilni enoti Novo mesto, v dveh primerih pa se bosta volilna okraja preselila v drugo volilno enoto.

Poslanci so danes le sprejeli novelo zakona o določitvi volilnih enot, ki spreminja meje nekaterih volilnih okrajev.
Poslanci so danes le sprejeli novelo zakona o določitvi volilnih enot, ki spreminja meje nekaterih volilnih okrajev. FOTO: Dare Čekeliš

Spremembe v ničemer ne spreminjajo obsega prve, druge in tretje volilne enote, vključujejo pa spremembe v ostalih petih volilnih enotah. Znotraj slednjih zakon vsebuje spremembe pri skupno 15 volilnih okrajih.

Tako se bo v volilni enoti Ljubljana - Bežigrad volilni okraj Ribnica povečal za območje občine Dobrepolje, volilni okraj Grosuplje pa se bo zmanjšal tako, da bo obsegal le še občino Grosuplje. Vzpostavil se bo nov okraj Ivančna Gorica, ki bo obsegal območje omenjene občine, razen krajevne skupnosti Sobrače.

Sprememba v celjski volilni enoti obsega spremembo okraja Žalec II, ki se bo zmanjšal za majhen del občine Trbovlje.

V volilni enoti Novo mesto se bo okraj Novo mesto I zmanjšal za območje občine Škocjan, volilni okraj Trebnje pa se bo povečal za del občine Šentrupert. Ta je bil doslej del volilnih okrajev Sevnica in Litija. Okraj Sevnica se bo povečal za občino Škocjan, zmanjšal pa za del občine Šentrupert.

Volilni okraj Litija, ki je bil doslej del volilne enote Ljubljana - Bežigrad, bo odslej sodil pod volilno enoto Novo mesto, pri čemer se bo zmanjšal za del občine Šentrupert. Okraj Trbovlje - Hrastnik pa se bo povečal za območje občine Hrastnik, k temu okraju bodo dodali še manjši del občine Trbovlje.

Spremembe obsegajo tudi okraje v mariborski volilni enoti. Okraj Slovenska Bistrica se bo zmanjšal za krajevne skupnosti Pragersko ter Spodnja in Zgornja Polskava, hkrati pa se bo za te krajevne skupnosti povečal okraj Maribor I. Volilni okraj Maribor III se bo zmanjšal za del občine Pesnica, ta del pa se bo priključil ptujski volilni enoti, in sicer okraju Pesnica.

Po navedbah predlagateljev zakona se bodo okraji spremenili tako, da se zmanjšajo razlike v velikosti volilnih okrajev po številu prebivalcev in se upoštevajo geografska zaokroženost ter skupne kulturne in druge značilnosti volilnih okrajev.

Po dosedanji ureditvi je bilo namreč razmerje med najmanjšim volilnim okrajem po številu prebivalcev (Hrastnik z 9214 prebivalcev) in največjim volilnim okrajem (Grosuplje s 40.813 prebivalcev) 1:3,73. Glede na danes sprejete spremembe pa je največji volilni okraj Celje I s 36.150 prebivalci, najmanjši pa Ilirska Bistrica, ki ima 13.370 prebivalcev. Razmerje med njuno velikostjo je 1:2,7.

Povprečno velika volilna enota v Sloveniji ima 23.324 prebivalcev, skupno odstopanje osmih volilnih enot od navedenega je 21,6 odstotka, torej povprečno 2,7 odstotka.

Pahor: Današnje glasovanje o spremembi volilne zakonodaje olajšanje in uspeh celotne politike

Predsednik republike Borut Pahor, ki je bil velik pobudnik prizadevanj za izpolnitev ustavne odločbe o volilni zakonodaji, je današnje sprejetje sprememb volilnih okrajev označil kot uspeh celotne slovenske politike. Obenem pa prinaša olajšanje, "saj bo poslej veliko lažje sprejemati odločitve, vezane na izvedbo volitev".

Predsednik republike Pahor je današnjo potrditev zakona označil za velik uspeh.
Predsednik republike Pahor je današnjo potrditev zakona označil za velik uspeh. FOTO: Urad predsednika RS

Predsednik je bil sicer zagovornik ukinitve volilnih okrajev in prehoda na sistem s prednostnim glasom, ki bi dal volivcem več vpliva na izvolitev posameznih poslancev. A verjame argumentom in pojasnilom pripravljavcev tudi danes sprejetih sprememb volilnih okrajev, da so zadostili zahtevam ustavne odločbe. Opozarja pa, da bo treba zaradi demografskih sprememb tudi v bodoče okraje periodično spreminjati in da bi bilo dobro, da bi te spremembe spremljala in pripravljala posebna strokovna komisija. Obenem pa si želi, da tokratna sprememba ne bi ustavila razmislekov o tem, da bi morda še kdaj poskusili s spremembo volilnega sistema na način, da bi v skladu z ustavo volivcem dali večji vpliv pri izbiri njihovih predstavnikov v DZ.

Pahor je dolgo vodil proces usklajevanja parlamentarnih strank za spremembe volilne zakonodaje po tistem, ko je ustavno sodišče pred več kot dvema letoma presodilo, da je to neskladno z ustavo v delu, ki govori o volilnih okrajih, saj da so med njimi razlike prevelike.

Ne glede na to, pa Pahor ugotavlja, da se je politika lotila uresničevanja odločbe ustavnega sodišča izjemno hitro, da so vsi razumeli pomen tega in da je sprememba zakonodaje zato "uspeh celotne politike, ne glede na to, ali se je posamezna stranka s spremembo na koncu strinjala ali ne". Pohvalil je tudi delo obeh ministrov za javno upravo, nekdanjega Medveda iz LMŠ in zdajšnjega Koritnika iz SMC, ki sta pripravila zakonodajne predloge, o katerih so poslanci odločali. Obenem pa Pahor navaja, da je dejstvo, da je zakonodaja sprejeta, veliko olajšanje tudi zanj, saj bo odslej veliko lažje sprejemati odločitve glede izvedbe volitev, ne glede na to, ali bo šlo za predčasne ali redne. "Če spremembe ne bi bile sprejete, bi namreč nad volitvami visel sum neustavnosti", zato gre za velik korak, je navedel.

Predsednik je sicer optimističen tudi glede napovedanega sestanka z vodji sedmih od devetih parlamentarnih strank, ki bo prihodnjo sredo. Zdi se mu pomembno, da se je velik del strank odzval pozitivno, saj tudi ponedeljkov rezultat glasovanja o konstruktivni nezaupnici, poleg tega, da je potrdil legitimnost aktualne vlade, pušča odprto vprašanje, ali bo politika sposobna odgovoriti na poglobljen problem razhajanja političnih duhov. Ta namreč vpliva tudi na uspešnost spopadanja z aktualnimi izzivi in "zavira zalet Slovenije na poti okrevanja iz krize". "Potrebujemo več sodelovanja," je bil znova jasen predsednik.

Koronavirus pasica november

KOMENTARJI (74)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

riss
17. 02. 2021 08.23
+1
Normalno razgledani so že dojeli, da je Erjavec vršil nenormalni pritisk na svoje poslance. Po propadu njega in KUL, bodo poslanci Desus delovali kot da so v koaliciji. Erjavec pa je postal mrtva črka na papirju za Desus. Najboljše bi bilo, da odide, a tega sam ne bo storil. Morali bi sklicati kongres in razpisati volitve za novega predsednika ali pa člani množično zapuščati Desus, stranko, ki boljše, da je več ni. Saj se vsi borijo za upokojence: SDS, SAB,..., nova Pivčeva stranka pa si bo zaslužila, da jo še posebej upokojenci množično podprejo, saj je prav ona do zamenjave zagotovila največje ugodnosti. Upokojenci, ne pozabite tega. Karla Ejavca pa lahko vsak samo prezira. Zaradi svojih in interesov globoke države je svoje sposobnosti precenil vsaj za 1.000X. Pepčki pa so mu nasedli, ker bi bil pač dober vsak, samo, da ni Janša, ki pa zelo skrbi za upokojence, po nekaterih levičarjih, še preveč. Zato, upokojenci, naredite križ tudi čez vse levičarje, ki so se združili v propadli KUL. Desusovi poslanci niso več člani, Erjavec pa bo ostal v KUL.
pikec50
17. 02. 2021 09.42
-1
Nimasmisla
16. 02. 2021 19.57
+3
Nekateti tulijo da ima vlada 48 glasov tu jim morajo pa desovci pomagat
morfo
16. 02. 2021 19.56
+4
Naj pokažejo jajca in ukinejo volilne okraje, tako bodo volilci odločali kdo gre v DZ , ne pa da nek politikant s 60 glasovi ki jih dobi predstavlja voljo 2mil. Slovencev in odloča kako 8n kaj.
Uporabnik1725083
16. 02. 2021 19.54
+2
Na volitvah obkrožim osebo A, dejansko pa dam glas osebi B..ali C... ali D... Res poneumljanje volivcev.
iga_biba
16. 02. 2021 19.47
+2
Ubogi Janša. Koliko glasov pa bo dobil na naslednjih volitvah če so mu zmanjšali volilno enoto? Se ne bo več hvalil s številom.
sinhron
16. 02. 2021 19.44
+4
SDS ne pristaja na preferenčni glas in ukinitev volilnih okrajev zato , ker so si razdelili volilne okraje po številu članov stranke SDS in tam kandidirajo , ker imajo zagarantirane glasove ! Preferenčnega glasu pa nočejo zato , ker veliko članov SDS ne bi prišlo v parlament , med njimi najmanj priljubljen politik v Sloveniji Janša !
turojen
16. 02. 2021 19.41
+3
Kakorkoli, jansharija gledamo in poslušamo že več kot 30 let, halooo, dovolj.... dolga doba, zato se je nabralo ni da ni...
turojen
16. 02. 2021 19.36
+6
Sem optimist in verjamem, da Janshariju ne bo uspelo, da si podredi in pripravi teren za čimveč glasov na naslednjih volitvah, to mu bo glavni cilj, ne glede na vse... tisti, ki misli drugače, je bilo že velikokrat omenjeno, ima koristi ali pa je, da ne rečem kaj...
Julijann
16. 02. 2021 18.12
+2
Leta 2015 je DS na US naslovil zahtevo o presoji volilnih okrajev, kajti od nastanka države do takrat, so se povečale razlike med volilnimi okraji, oz.volilnimi enotami, zato bi lahko bile prevelike razlike med okraji, neskladne z načelom enake volilne pravice in niso več izpolnjeni kriteriji, da se enega poslanca voli na približno enako število prebivalcev. US je ugotovilo to neskladnost in stroka je takrat predlagala dve možnosti, 1.se zmanjša enormne razlike med največjimi in najmanjšimi volilnimi okraji ali 2.se ukine volilne okraje, uvede preferenčni glas, kot imamo za volitve v EU parlament ....spominjam se, da je takratni PV Šarec, ko je prišla odločitev US, rekel, da bo težko dobiti 60 glasov, ki se zahtevajo za drugi prwdlog, ker, prvi se lahko sprejme z normalno večino ...očitno se politika ne more dogovorit o ukinitvi okrajev, zato se sprejema, kar lahko...je pa to škoda le za volivce, sprejeta odločitev pa žal ne krši odločbe US, ki bi za hudiča jasnega, lahko bilo bolj predvidljivo in zahtevalo ukinitev okrajev, ker, potem bi se pa le mogli poslanci dogovorit za najmanj 60 glasov, če bi se še hoteli it politiko!
yanay
16. 02. 2021 17.54
+7
Poslanci so glasovali zase in ne za spremembe na boljše. Upam, da bo ustavno sodišče premoglo dovolj poguma, da zaostri kriterije. Trenutni kozmetični popravki ne zakrijejo gub in brazgotin sedanje volilne zakonodaje.
Marinček
16. 02. 2021 17.50
+16
Gargamek pripravlja scenarij za naslednje volitve ko bo želel izvesti Orbanizacijo ampak upam da se bomo še pravočasno zbudili da je za vse večne čase enkrat konec z tem pravnomočnih obsojencem
pop greznica
16. 02. 2021 17.48
+13
Mislim a ni ta Gregor Perič pred volitvami lajal da ne gre z Jajotom v kolalicijo?
Marinček
16. 02. 2021 17.53
+1
Saj bo hitro tu dan resnice-volitve takrat boste imeli priložnost pokazati in dokazati kaj si mislite o vsem tem jkaj se zadnje čase dogaja
spoštovanje
16. 02. 2021 17.44
+10
vsi pred parlament
Luka Zagrajšek
16. 02. 2021 17.42
+8
Ne padla nezaupnica, ne kraja denarja...največ škode je z neuspelo ukinitvijo volilnih okrajev. Z ukinitvijo bi končno volivci dobili nadzor koga se pošlje v parlament in upam, da ustavno sodišče zuvrne "odvratno" spremembo sekte in priseskov.
Bojan 69
16. 02. 2021 17.36
-10
Ko pride desnica na oblast, se vse začne premikati na bolje.
vrtnar01
16. 02. 2021 17.41
-7
silly
16. 02. 2021 17.42
+4
Z misliš, kot zadnje 2x ko je bila kriza?in sedaj, ko so se domovi spraznili?
TvojaMamica
16. 02. 2021 17.45
+3
yanay
16. 02. 2021 17.47
+3
Slovenec007
16. 02. 2021 17.35
+11
Turški pregovor: Gozd se je iz dneva v dan bolj manjšal in krčil, toda drevesa so še vedno glasovala za sekiro kot njihovega poglavarja, namreč sekira je bila pametna in je prepričala drevesa, da je ena izmed njih, ker je njen ročaj narejen iz lesa. Ta pregovor v natančno opredeljuje slovensko politiko in volivce Republike Slovenije...od 1991 leta eni in isti obrazi politikov ki so sami sebi namen, vedno iste teme, prerekanja, obtoževanja ter nobenih konkretnih odločitev in sprememb na bolje. Ko se boste zbudili, bo že prepozno.
vrtnar01
16. 02. 2021 17.45
+7
le delno imaš prav, glede novih obrazov pa je tako, da so v veliki večini, pa nič ne pomaga, kot nič ne pomaga visoka izobrazba poslancev, pa konec koncev, ne pomaga niti mladost. Pomagala, da bi nam vsem kdaj bilo polje, bi nam poštenost, te pa na žalost ni nikoli bilo, niti je verjetno nikoli ne bo.
IgorMuc
16. 02. 2021 17.32
+13
Sds in Janša sta rak Slovenije
Bolfenk2
16. 02. 2021 17.42
-8
Če bi bilo to res, ne bi SDS zmagoval s tako prednostjo na volitvah.
yanay
16. 02. 2021 17.49
+1
Rak se širi tako, da dobre celice prepriča, da je tudi on sestavljen iz dobrih, zdravih celic. Ko prepriča dovolj zdravih celic, potem se pa začne veselica!
natmat
16. 02. 2021 17.51
+0
SDS zmaga zarati takšnih opranoglavcev kot si ti!!!
IgorMuc
17. 02. 2021 16.55
Blokiran Drugi Človek
16. 02. 2021 17.32
+0
Kaj je point tega? Ne more biti ljubljana enakovredna npr. Kranju. Nimam nič proti kranju, ampak nekaj ne pije vode tukaj.
spoštovanje
16. 02. 2021 17.31
+2
a čića Draža je tudi v parlamentu
TvojaMamica
16. 02. 2021 17.26
+8
JaJo si pripravlja teren. Da bo imel večjo možnost zmage na naslednjih volitvah...