Slovenija

Poslanci polemično o spremembi ustave

Ljubljana, 25. 07. 2000 21.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Poslanke in poslanci DZ so danes še vedno razpravljali o predlogu za spremembo 80. člena ustave. V prvem delu so za govornico nastopili predvsem poslanci SDS, ki so navajali razloge za po njihovem prepričanju nesprejemljivost ustavnih sprememb, s katerimi naj bi želeli poslanci SLS+SKD, LDS, ZLSD in DeSUS zaobiti odločbo ustavnega sodišča in referendumsko voljo volivcev. Zagovorniki sprememb ustave pa med drugim poudarjajo, da se bo le tako mogoče na jesenskih parlamentarnih volitvah izogniti dvomu v legitimnost volilnega sistema.

Med prvimi razpravljalci je poslanec SDS Franc Pukšič z izjavo, da bo DZ s potrditvijo spremembe 80. člena ustave uzakonil nekaj, čemur nasprotuje skoraj milijon državljanov in državljank, izzval več poslanskih replik. Sicer pa je vladni poslanec odločno nastopil proti spremembi ustave in ponovil znano stališče, da je SDS v vsakem primeru pripravljena na naknadni potrditveni referendum o spremembi ustave ter poslance pozval, naj podpišejo zahtevo za izvedbo referenduma.

Predsednika ZLSD Boruta Pahorja je zanimalo, ali bo vlada odločitev DZ spoštovala ali pa bo spodbijala legitimnost njegove odločitve. Zato bi bilo treba pozvati premiera Andreja Bajuka, naj poslancem še pred glasovanjem zagotovi, da je dvotretjinska večina dovolj za končanje zgodbe o (ne)legitimnosti volilnega sistema.

Darja Lavtižar Bebler (LDS) pa ni razumela, čemu Pahorjevo ponovno vabilo predsedniku vlade, saj se ji to zdi povsem nesprejemljivo oz. nedostojno, ker so odločitve DZ nesporne. Po oceni njenega strankarskega kolega Jelka Kacina je dvokrožni večinski volilni sistem nasilje večine nad manjšino, ko želi večina uničiti manjšino.

Ivan Kebrič (DeSUS) pa je med drugim spomnil, da s predlogom vsi sicer niso najbolj zadovoljni, vendar je to kompromis, ki ga je dosegla večina strank. Poslance je tudi pozval k strpnosti in h končanju dolgočasnih razprav ter k prehodu na čimprejšnje glasovanje, ki bo jasno in nedvoumno pokazalo, po kakšnem sistemu bodo državljani letos jeseni volili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.