
Poslanci so z 49 glasovi za in dvema proti ponovno potrdili predlog novele zakona o medijih. Ta med drugim določa obveznost oblikovanja pravil komentiranja, rok vložitve zahteve za objavo popravka, kvote slovenske glasbe in nadzor izvajanja zakona. A kljub sprejemu sprememb zakona koalicija napoveduje, da bo šla v novo noveliranje zakona.
Poslanci so morali ponovno odločati o predlogu novele, ker je državni svet 4. februarja sprejel odložilni veto na novelo. Ocenil je namreč, da novela posega v svobodo izražanja in svobodno gospodarsko pobudo, omejuje pa tudi avtonomijo glasbenih urednikov.
Glavna razprava in pomisleki so se vrteli okoli deležev predvajanja slovenske glasbe na radijih. Radiji bodo morali skladno z novelo med 6. in 19. uro predvajati najmanj 60 odstotkov celodnevnega deleža slovenske glasbe, ki za javni radio znaša najmanj 40 odstotkov vse predvajane glasbe, za radio s programom posebnega pomena najmanj 25 odstotkov, za komercialni radio pa najmanj 20 odstotkov.
Zakon tudi določa obveznost izdajatelju, ki omogoča komentiranje v okviru svojega medija, da oblikuje pravila komentiranja in jih javno objavi na primernem mestu v mediju. Komentar, ki ni v skladu z objavljenimi pravili, pa mora biti umaknjen v najkrajšem možnem času po prijavi oz. najpozneje v enem delovnem dnevu po prijavi.
Prav tako novela določa rok vložitve zahteve za objavo popravka. Objava popravka se tako lahko zahteva v 30 dneh od dneva, ko je zainteresirana oseba izvedela za objavo prispevka, vendar najpozneje v treh mesecih od njegove objave.
Ministrica potrditev medijske novele razume kot podporo dobrim rešitvam

Ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar je ob vnovični potrditvi novele zakona o medijih sporočila, da so je veseli, "saj se je s tem potrdilo, da smo po napornem in dolgotrajnem usklajevanju našli dobre rešitve".
"Prepričani smo, da za nacionalni radio, ki naj bi po zakonu podpiral slovensko kulturno ustvarjalnost (tudi glasbo), in skrbel za materni jezik, ne bi smela biti prevelika obveznost, če med devetimi skladbami zavrti tudi približno štiri slovenske skladbe," je pojasnila ministrica.
Nacionalni radio naj bi sledil interesu prebivalstva, je dodala in navedla raziskavo Interstata, ki da potrjuje, da "si približno 90 odstotkov tistih, ki so se v raziskavi o kvotah izjasnili, želi okoli 44 odstotkov glasbe v slovenskem jeziku (ne le glasbe slovenskih avtorjev v tujih jezikih), kar pa je bistveno več, kot to določa sedanji zakon".
Tudi programski svet Radiotelevizije Slovenija pa naj bi si po njenih informacijah prizadeval za to, da se obvezna kvota predvaja tudi v dnevnem času, kar pa zakon tudi približno določa.
Tudi za komercialne radie, ki uporabljajo javne frekvence, obveznost, da med devetimi skladbami zavrtijo približno dve slovenski skladbi, ne bo pretirana, še meni.
Filli pričakuje drugačno določitev glasbenih kvot
Generalni direktor Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Marko Filli je ob ponovni potrditvi novele zakona o medijih izrazil pričakovanje, da bo koalicija v skladu z napovedjo, ki jo je dala na današnji seji DZ, takoj predlagala dodatno spremembo 86. a člena novele. Zdajšnja določitev glasbenih kvot je namreč po njegovem mnenju nesprejemljiva.
"Pričakujem, da bo koalicija držala dano obljubo in bomo lahko takoj pristopili k oblikovanju takšne določitve glasbenih kvot, ki bo sprejemljiva za vse radijske programe," je dejal Filli. Na RTVS po njegovih besedah ne oporekajo najmanj 40-odstotnemu deležu slovenske glasbe. "Imamo pa preprost predlog, naj se slovenska glasba enakomerno predvaja podnevi in ponoči," je dodal.
Če pa bi koalicija pozabila na dano obljubo in bi obveljala zdajšnja določitev glasbenih kvot, pa bo nacionalna RTV hiša vložila ustavno pritožbo, je še napovedal Filli.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.