Poslanci SDS želijo zagotoviti, da bi invalidsko upokojeni policisti, svojci umrlih policistov in veterani vojne za Slovenijo lahko zadržali pravico do službenih stanovanj. Zato so v parlamentarni postopek vložili predlog novele zakona o organiziranosti in delu v policiji, ki ureja pravice omenjenih kategorij.
Vinko Gorenak je opomnil, da zakonodaja pogosto ne predvideva vseh življenjskih položajev, v katerih se lahko znajdejo posamezniki. Tudi v oddaji 24UR smo namreč poročali o zgodbi veterana vojne za Slovenijo in nekdanjega policista Branka Šalamuna, ki mu kljub njegovi invalidnosti in zaslugam za osamosvojitev države grozi deložacija iz najemniškega stanovanja policije.
Kot je na novinarski konferenci dejal Gorenak, ne gre za problematiko, ki bi se nanašala samo na Šalamuna, pač pa se nanaša na večje število policistov. Med njimi so policisti, ki so utrpeli hude poškodbe, katerih posledica je invalidnost in jih kot invalidsko upokojene po veljavni ureditvi vržejo iz službenega stanovanja. Enako velja tudi za družine umrlih policistov, je navedel poslanec SDS.
V SDS zato predlagajo spremembe 86. in 88. člena omenjenega zakona, ki so jih že vložili v parlamentarno proceduro. S tem bi zagotovili, da službeno stanovanje lahko zadržijo policist, ki je invalidsko upokojen, svojci umrlega policista in veterani vojne za Slovenijo.
Gorenak pričakuje, da bo zakon sprejet v najkrajšem možnem času, zato tudi niso predlagali kakšne splošne razprave, ampak je predvidena obravnava zakona po skrajšanem postopku. Če bo še pravočasno sklicana seja odbora za notranje zadeve, bi lahko zadevo po njegovi oceni uredili že na decembrski seji. V prehodno in končno določbo predloga pa so vnesli še določilo, da se postopki, ki že tečejo, zaustavijo in se primere rešuje po novi ureditvi, je še povedal Gorenak.
Prizadevanja podpirajo tudi v SD, DeSUS, NSi in v Levici
Ta prizadevanja SDS podpirajo tudi v SD, je danes povedal vodja poslanske skupine Matjaž Han. V minulih dneh je o tem govoril z Gorenakom in mu povedal, da bodo v SD predlog pravilnika ali zakona podprli, ne glede na to, kdo ga bo dal. Han tudi predlaga, da to rešitev v DZ obravnavajo po nujnem postopku.
Poslanec SD Jan Škoberne je ministrici za notranje zadeve Vesni Györkös Žnidar v zvezi s tem primerom tudi poslal pisno poslansko vprašanje. Med drugim jo sprašuje, zakaj ne morejo ali nočejo ustrezno podaljšati najemne pogodbe Šalamunu in ali ministrstvo ne premore ustreznega pravnega vzvoda, ki bi rešil položaj tako, da bi mu omogočili nadaljnji najem službenega stanovanja.
Ministrico je prosil tudi za odgovor, ali obstaja še več takšnih primerov, v katerih upokojenim policistom grozi deložacija iz najemniških stanovanj od ministrstva. Če je temu tako, ga zanima, kaj bo kot ministrica ukrenila za uredite te problematike.
V SMC bodo predlog zakona še preučili, o podpori se bodo pogovorili predvidoma na torkovi seji poslanske skupine.
V DeSUS vsebinske rešitve, ki bi invalidsko upokojenim policistom in svojcem umrlih policistov ter veteranom vojne za Slovenijo omogočile nadaljnjo pravico do službenih stanovanj, podpirajo. Menijo, da smo kot država dovolj bogati, "da lahko omogočimo dostojno življenje tistim, ki so za to državo tvegali svoje zdravje, nekateri pa tudi življenje". Zadeve je treba po njihovem prepričanju urediti sistemsko, da se podobni primeri z deložacijami, kot smo jim priča v zadnjem času, ne bi več dogajali.
V NSi spremembe podpirajo, prav tako v Levici, kjer pa dodajajo, da ne sme ostati zgolj pri tem. "Potrebujemo aktivno stanovanjsko politiko, ki bo zagotavljala stanovanja, ne da bi se človek moral zadolžiti za celo življenje. In drugič, rabimo spremembe zakonodaje, ki bi preprečile te nesmiselne deložacije zaradi nekaj evrov neplačanih položnic. Oboje smo v Levici že predlagali, a ne desnica ne koalicija nista hoteli slišati nič o tem," je dejala poslanka Levice Violeta Tomič. Slednja tudi ocenjuje, da je Šalamunova zgodba tragična z najmanj dveh vidikov: "Najprej z vidika človeka, ki je pred tem, da ga deložirajo iz edinega doma, ki ga pozna. Drugi vidik pa je sam razlog, zakaj ga hočejo deložirati - v čakalni vrsti čaka toliko drugih, ki bi radi živeli v tem stanovanju."
V poslanski skupini nepovezanih poslancev odločitve o podpori predlogu novele še niso sprejeli.
Na MNZ nekdanjemu policistu Šalamunu ponudili več rešitev
Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) pa so pojasnili, da bodo preučili predlog SDS za noveliranje zakona o delu v policiji, a ob tem opozorili, da je število službenih stanovanj za policiste omejeno in bi sprejetje predloga pomenilo manj stanovanj za aktivne policiste. Dodali so še, da so tudi za nekdanjega policista Branka Šalamuna želeli ugodno rešitev, a jo je zavrnil.
Kot so v sporočilu navedli na MNZ, imajo na razpolago 564 stanovanj za policiste. Po zadnjih podatkih v službenih stanovanjih biva 47 upokojencev. Na ministrstvu si prizadevajo, da bi pri reševanju stanovanjske problematike pomagali čim več aktivnim in upokojenim policistom, vendar so pri tem omejeni s finančnimi sredstvi in visokimi cenami stanovanj na najbolj zaželenih lokacijah, so pojasnili.
"Tako smo žal prisiljeni oblikovati kriterije in na tej podlagi prednostni vrstni red najemnikov med velikim številom kandidatov. Prednostni vrstni red se nanaša na aktivne policiste," so navedli. Ministrstvu je namreč v interesu, da policisti bivajo čim bližje kraju opravljanja dela, saj se s tem izognemo utrujenosti zaradi vožnje na delo, bistveno pa se skrajša odzivni čas, če uslužbenca potrebujejo zaradi nujnih primerov. Predvidevajo pa tudi, da se bo z zaposlitvijo novih policistov stanje še poslabšalo. "Dejstvo je namreč, da je število službenih stanovanj omejeno, ministrstvo pa nima na voljo finančnih sredstev za nakup novih stanovanj," so pojasnili.
Pojasnili so, da so tudi primer Šalamuna želeli rešiti zanj ugodno, saj so ga večkrat pozivali k podpisu najemne pogodbe, da bi tako pridobil pravno podlago za bivanje v stanovanju in s tem tudi možnost za morebitno nadaljnjo reševanje vloge. "Večkrat smo mu ponudili nadomestno stanovanje v bližini Ljubljane, konkretno v Logatcu, ki ima ustrezne prometne povezave z Ljubljano, vendar ga je zavrnil. Poudarjamo, da si na MNZ kljub vsem okoliščinam prizadevamo najti ustrezno rešitev, pri čemer pa je seveda nujno konstruktivno sodelovanje obeh strank," so še navedli na ministrstvu.
Brzglez na razgovoru s sinom upokojenega policista
Podporo rešitvam za ureditev te težave je sicer danes napovedala večina poslanskih skupin. Predsednik DZ Milan Brglez pa se je danes na zasebnem razgovoru sestal s sinom upokojenega policista, Rokom Šalamunom.
Kot so pojasnili v njegovem kabinetu, ga je Brglez zaprosil za informacije o stanovanjski problematiki družine Šalamun. Sogovornika sta se strinjala, da je položaj izredno zapleten, zato ga je treba reševati tako, da se ne bi poslabšal položaj vseh vpletenih.
V Brglezovem kabinetu so še napovedali, da bo predsednik v okviru svojih pristojnosti pristojne prosil, da še enkrat presodijo vse okoliščine primera družine Šalamun in skušajo najti najboljšo rešitev za vse vpletene.
KOMENTARJI (478)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.