Slovenija

Poslanci za zakon v prid motoristom

Ljubljana, 28. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Državni zbor je po skrajšanem postopku sprejel spremembo zakona o pospeševanju turizma ter novelo zakona o varnosti cestnega prometa.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Novelo zakona o varnosti cestnega prometa je v zakonodajno proceduro konec minulega leta vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Maksimiljanom Lavrincem (LDS). Spremembe posegajo v tiste določbe veljavnega zakona, ki zadevajo pogoje za pridobitev vozniškega dovoljenja kategorije A, uvajajo pa tudi novo ureditev za cestno turistične vlake. Predlagateljem je torej, kot so poudarjali, v prvi vrsti uspelo odpraviti obstoječo nelogičnost in neenakost med vozniki ter sedanje določbe zakona o varnosti cestnega prometa uskladiti z evropskimi smernicami.

Tako so s sprejetimi spremembami med drugim odpravili "neživljenjsko" določbo, na podlagi katere so morali vozniki kategorije A (motoristi) vozniški izpit opravljati kar trikrat: najprej za kategorijo do 125 ccm, nato do 350 ccm in tretjič za pridobitev vozniškega dovoljenja brez omejitve. V neenakopravnem položaju so bili tudi starejši vozniki, ki prvič opravljajo izpit, pa tudi poklicni vozniki. Ena od sprememb pa zadeva tudi zagotovitev pravne podlage za vožnjo turističnih vlakcev z več vagoni za prevoz oseb v turistične namene (veljavni zakon namreč cestno turističnega vlakca, ni opredeljeval kot posebne vrste vozila, pač pa so bili ti po prepričanju predlagateljev doslej neustrezno homologirani kot traktorji).

Na podlagi danes sprejetih rešitev se bo nepolnoletni osebi ob izdaji vozniškega dovoljenja kategorije A vpisala omejitev, da dovoljenje velja samo za vožnjo motornih koles do 125 ccm in največ 11 kW, po dopolnjenem 18. letu starosti pa se bo lahko takšna omejitev na zahtevo voznika izbrisala. Osebam, ki so že dopolnile 21 let starosti in jim predpisana omejitev še ne bi pretekla, pa po novem ne bo treba opravljati posebnega praktičnega dela vozniškega izpita in bodo lahko počakale, da se jim omejitev izteče. Cestno turistični vlak pa bo poslej veljal za posebno vrsto vozila za gospodarsko vožnjo oziroma prevoz oseb v turistične namene. Vozniki takšnih vlakcev bodo morali za pridobitev dovoljenja za vožnjo opraviti še tečaj o varnem delu s traktorjem. Cestni turistični vlakci bodo imeli največ tri priklopna vozila in bodo lahko skupaj dolgi največ dobrih 18 metrov. V Sloveniji so omenjeni vlakci sicer turistično ponudbo že popestrili v Ljubljani, Podčetrtku, Čatežu in na Bledu, o njihovi uvedbi pa razmišljajo tudi drugod.

Spremembo zakona o pospeševanju turizma

Predlog zakona o pospeševanju turizma je v zakonodajno obravnavo vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Dušanom Vučkom iz LDS. Z novelo se razrešuje problem neodvajanja predhodno zaračunane turistične takse na račun občine. Spremembe namreč natančno urejajo način pobiranja turistične takse oz. zagotavljajo ustrezno pravno podlago za izterjavo neplačanih taks. Pristojni davčni organ bo tako po novem lahko izvršil prisilno izterjavo, in sicer na podlagi predhodnega obvestila občine. Pobrana taksa bo odvedena na posebni račun občine, s čimer se bo povečala finančna moč oziroma likvidnost občine.

Zakonodajalec je torej uzakonil možnost, da lahko davčni organ na podlagi sporočila s strani občine izda odločbo, s katero zavezancu (turistu) naloži, da mora v 25 dneh na poseben občinski račun nakazati neodvedeno turistično takso in plačati zakonite zamudne obresti. V primeru, če zavezanec tega ne bi storil, bi lahko davčni organ takso skupaj z obrestmi prisilno izterjal v skladu s predpisi ob prisilni izterjavi davkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10