Na današnji seji so poslanke in poslanci obravnavali predlog skupine poslancev za novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI), ki so ga z 52 glasovi kot neprimernega za nadaljno obravnavo zavrnili.
Zver: Opozicijski predlog je slab
Minister za šolstvo Milan Zver je bil prepričan, da je prav, da predlog opozicije pade, saj gre po njegovem za nedosleden in slabo pripravljen zakon. Vladni zakon je boljši in celovitejši tako v t.i. protipedofilskem členu kot širše, je menil Zver. Ob tem je poudaril, da je glede usode vladnega predloga zakona optimist. Ker so iz njega umaknili najbolj sporni točki - možnost ustanavljanja šolskih centrov in stoodstotno financiranje javno veljavnih programov zasebnih šol - minister verjame, da bo sprejet še v tem mandatu. Po njegovih pričakovanjih ga bo podprla večina poslanskih skupin. V kolikor podpore poslancev ne bo, pa Zver meni, da "se bo videlo, kakšen odnos imajo do politike in do šolske zakonodaje".
Državna sekretarka na ministrstvu za šolstvo in šport Alenka Šverc pa je dejala, da vlada predloga ne podpira, saj so nekatere rešitve v njem ustavno sporne, vlada pa je poleg tega sama vložila predlog zakona, ki ponuja ustreznejše rešitve.
Predsednik odbora DZ za kulturo, šolstvo in šport Branko Grims (SDS) je opozoril, da je bila razprava na matičnem odboru koristna, čeprav predloga skupine poslancev niso podprli. Predlog, ki se dotika predvsem ukrepov za umik oseb, osumljenih spolne zlorabe otrok, iz šol, naj bi bil ustavno sporen, poleg tega pa vladni predlog ZOFVI ponuja boljšo rešitev tega vprašanja, je dodal. Napovedal je, da SDS predloga ne bo podprla in dodal, da gre pri predlogu za slab prepis vladnega besedila.
Žgajner Tavševa: Sodelovali so neodvisni strokovnjaki
Nepovezana poslanka Barbara Žgajner Tavš je dejala, da jo je Grimsov nastop začudil. Opozorila je, da so pri pripravi predloga sodelovali tudi strokovnjaki, "pa ne strokovnjaki kova SDS, ampak strokovnjaki pravne fakultete in tudi od vlade neodvisna pooblaščenka za dostop do informacij javnega značaja". Čeprav se zaveda, da ima vlada potrebne številke, da bo predlog zavrnila, hkrati upa, da bo vlada kakšno zamisel pričujočega predloga vključila v svojega, saj predlog skupine poslancev "ščiti vse otroke v naši državi pred najhujšimi oblikami nasilja," je pojasnila. Če bi bila sedanja ureditev primerna, ne bi prišlo do primerov, kakršen se je zgodil na osnovni šoli Jerenina, je še opozorila.
Za poslanko SD Majdo Potrata je bil predlog v prvotni obliki res neprimeren, "je pa vložen amandma nekatere slabosti odpravil in bi jih lahko po tehtnem premisleku in v nadaljevanju zakonodajno-pravnega postopka tudi še z dopolnitvami in izboljšavami v celoti odpravil". Na koalicijske pomisleke pravne narave pa je poslanka opozorila, da "vsa pravna stroka ni zbrana in vso pravno zanje ni zbrano samo v vladnih pravnih službah".
NSi in SLS za vladni predlog
Poslanka NSi Marjetka Uhan je dejala, da rešitev te problematike, ki je bila vsebovana v prejšnjem, zavrnjenem vladnem predlogu ZOFVI, ni bil deležen takšne pozornosti, ker je bilo v ospredju financiranje zasebnih šol. V NSi pa bodo delali na tem, da se čim prej sprejme vladni predlog, saj bolje rešuje področje zaščite otrok, je dodala.
Poslanci SLS predloga ne moremo podpreti, ker ne ponuja celovite rešitve, je pojasnil Mihael Prevc. Opozoril je, da predlagane rešitve posegajo v domnevo nedolžnosti in s tem v ustavne pravice posameznikov, poleg tega pa ne predvideva varovanja žrtev spolnih deliktov.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.