
V jeseni se bo tudi v praksi pokazalo, kako uspešna bodo nova proceduralna pravila pri doseganju njihovega temeljnega cilja, tj. večje racionalizacije in učinkovitosti dela državnega zbora. Prav k slednjemu naj bi še najbolj pripomogel dokaj spremenjen zakonodajni postopek, ki bo odslej krajši.
Predsednik državnega zbora Borut Pahor je za 24 ur povedal, da je DZ v petek zaključil 21. izredno sejo in s tem tudi pomladansko zasedanje ki ga bo nadaljeval na začetku septembra.
Vodje poslanskih skupin in vodstvo DZ se bo že jutri sestalo na prvi seji kolegija, govorili bodo o novem poslovniku, določili pa bodo tudi dnevni red septembrskega zasedanja. Novi poslovnik temeljito spreminja način dela DZ, delo bo bolj demokratično in učinkovitejše. "Pričakujem zelo zahtevno politično jesen, zaradi volitev, ustavne razprave, sprejemanja zakonodaje za vstop v EU, Nato debata in končne odločitve. Jeseni bo tudi čas, ko si parlament lahko dvigne svoj ugled", je povedal Pahor.
V vladni službi za zakonodajo niso preveč navdušeni nad novim poslovnikom
V vladni službi za zakonodajo ne skrivajo, da jih rešitve novega poslovnika niso najbolj navdušile. Prepričani so namreč, da bo vloga vlade v primerjavi z državnim zborom zdaj bistveno manjša, saj svojih zakonskih rešitev med zakonodajnim postopkom ne bodo več mogli spreminjati, pa tudi roki za morebitno reakcijo vlade naj bi bili precej prekratki. Na drugi strani pa se v vladi najbrž dobro zavedajo, da bodo morali korenito spremeniti dosedanjo prakso pripravljanja zakonskih predlogov "na hitro in kot po tekočem traku", kar so doslej počeli ob izgovarjanju na časovno stisko zaradi nujnosti usklajevanja slovenske zakonodaje z evropskimi pravnimi smernicami. Vendar vlada trdi, da načina svojega dela vsaj kratkoročno ne bo mogla bistveno spremeniti, zato je po njenem pričakovati, da se bo vsaj v začetku kakovost zakonov še dodatno znižala. Napoveduje celo, da bo (zaradi nedopustnosti vlaganja amandmajev k lastnim predlogom zakonov) prisiljena predlagati še več zakonskih novel. Še več, vlada bo začela iskati druge, predvsem politične poti, da bi lahko v svoje zakone pripeljala sebi všečne in želene rešitve.