Slovenija

Poslanska službena stanovanja: nadstandard za peščico izbranih?

Ljubljana, 14. 05. 2026 19.26 pred 27 dnevi 2 min branja 22

Poslanska stanovanja

Koliko poslancev novega sklica parlamenta je zaprosilo za službeno stanovanje? V Ljubljani je zanje na voljo 49 stanovanj različnih velikosti. Vsem pa je skupna precej nizka, neprofitna najemnina – od 136 evrov mesečno. Pa gre res za nadstandardna, celo luksuzna stanovanja v samem središču prestolnice, kot se izvoljencem ljudstva pogosto očita?

Poslanska plača, poslanska imuniteta, do 40 dni plačanega dopusta, nadomestila za ločeno življenje in menza z najcenejšo malico daleč naokoli. Poslanski poklic prinaša kar nekaj privilegijev – za tiste iz odročnejših krajev tudi – stanovanje.

"Dodeljuje Mandatno-volilna komisija službena stanovanja Stanovanjskega sklada Državnega zbora v najem 15 poslankam in poslancem," pravi predsednica Mandatno-volilne komisije Karmen Furman.

Letos bo možnost poslanskega stanovanja izkoristilo 8 izvoljencev ljudstva iz Gibanja Svoboda, po dva iz kvote SDS in SD ter po eden iz Levice, Demokratov in desnosredinskega trojčka. Na voljo pa je kar 49 stanovanj, najmanjše ima dobrih 20, največje pa 60 kvadratnih metrov – po zelo ugodnih, neprofitnih najemninah – od 136 do 465 evrov. Poslanci so se sicer večkrat v preteklosti otresali očitkov, da gre za nadstandardne, celo razkošne objekte le za peščico izbranih.

"Tu je bil nek kavč, kjer so fedre gledale ven. Zato sem seveda kupil tole posteljo," je leta 2018 pokazal Vinko Gorenak.

Očitke o poslanskem luksuzu je na svoj račun – kot pravi – slišal zdaj že nekdanji poslanec Svobode Aleksander Prosen Kralj, ki mu je Komisija – v prejšnjem sklicu – dodelila največje stanovanje. "Namen samega poslanskega stanovanja naj bi bil za takrat, ko imamo poslanci dolge seje. Zmatran se ne pelješ domov in v takih primerih ga koristiš. Tako da jaz sem ga takrat vzel," je dejal nekdanji poslanec Gibanja Svoboda.

A je v njem – kot pravi – bival le nekaj mesecev. "Imel sem malenkost slabo izkušnjo, ker je recimo kopalnica in sanitarije imela določene vonjave in dejansko življenje v stanovanju ni bilo znosno. Zato sem ga tudi vrnil.," je pojasnil.

Kot so nam sporočili iz Državnega zbora, so sicer vsa stanovanja redno vzdrževana, večja obnovitvena dela pa v bližnji prihodnosti niso predvidena.

  • naslovnica   junij
  • Prenosna klimatska naprava
  • Balkonsko pohištvo
  • Žar na oglje
  • Ventilator
  • Sup
  • Robotska kosilnica
  • Plinski žar
  • Montažni bazen
  • Masažni bazen
  • Lounge pohištvo Deia
  • Inverterska klimatska naprava
KOMENTARJI22

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

deadcool
15. 05. 2026 08.37
Super, medtem ko normalni ljudje s povprečno plačo plačujemo za najemnino 20m2 več kot 500€+ stroški, pa stanovanja tudi niso luksuzna, oni dobijo stanovanja zastonj... Pri takih cenah najemnin se niti ne splača sploh kupiti svojega stanovanja! Kdaj bo vlada storila karkoli glede stanovanjske krize? Vsi najemniki bi morali od države potem kar oni plačujejo za najemnine nekje 80% najemnine nazaj od države!!!
Andrej 007
14. 05. 2026 21.55
Dobro so si postlali paraziti...
ReAnDa
14. 05. 2026 21.49
Zmatran. Ja pa ja de. Le od česa.
T-I-T-O
14. 05. 2026 21.43
To je mafija,ki lepo živi,ker oni dobijo mesečno plačo od 2000 do 5000€ plače in da za garsonjero 136€ živi zastojn in navadni delavec pa bo plačal z plačo 1200€ enako najemniško garsonjero 300 ali 400€ ,ti pa živijo zastojn vse ugodnosti jim se morajo odvzet.
deadcool
15. 05. 2026 08.38
V Ljza 300€ ne boš dobil ničesar, razen mogoče garažo.
Minifa
14. 05. 2026 21.20
Takole se rešuje (STANOVANJSKI PROBLEM ) Z DOLGOROČNIM NAJEMOM )))
2mt8
14. 05. 2026 21.10
Že Milovan Djilas je v knjigi "Novi razred" napisal resnico. Namreč, da se je sistem za delavca zamenjal samo toliko, da je delavec namesto kapitalista dobil partijskega birokrata. In ostal lačen, tako kot prej...
2mt8
14. 05. 2026 21.07
Izraz kaviar socialisti (tudi salonski socialisti ali champagne socialists) je pejorativna oznaka za ljudi, ki se deklarirajo za zagovornike socialne pravičnosti, delavskih pravic in enakosti, hkrati pa uživajo v luksuznem življenjskem slogu, ki je v popolnem nasprotju z vrednotami, ki jih pridigajo.
YouRangMyLord
14. 05. 2026 20.46
Kako se mora Klakočarjevi kolcat - se je že izselila iz stanovanja v LJ?
Betuul
14. 05. 2026 20.44
A je v njih tudi mrzlo!! Ali so njim izklopili termostat in centralno ogrevanje; zdaj ko je zunaj 3,5,6 itd stopinj ?? Grdo
Sandokkan
14. 05. 2026 20.44
Ce je to luksuz in nadstandard...je V Sloveniji res revščina
Minifa
14. 05. 2026 20.27
Na Cubi imajo Komunisti tud polne riti delavci pa bolj lačni kot siti )))
suleol
14. 05. 2026 20.16
hahaha ne mors verjet delavec na min pa 800€
flojdi
14. 05. 2026 20.16
.sPoznano mi.dom v drugem koncu slo.do v lj.dano stanovanje v lj.potni stroski od tam dalec...stanovanje prazno..bivanje pa 5minut od sluzbe.?je se vedno tako?.krasno.
gongash
14. 05. 2026 20.07
Torej raji tržno ceno oni pa 8 jurjev plače pa najemnine toliko kot nekdo plača elektriko. Pa še menza ki to ni ampak restavracija in žderejo in pijejo karkoli praktično zastonj.
slim386
14. 05. 2026 20.05
Da je smrdelo iz sanitarij je vrjetno kriva zabasana greznica pod trstenjakovo
1D10T
14. 05. 2026 20.01
v sobi 102
1D10T
14. 05. 2026 20.03
tralalalalalalalalalalalala
1D10T
14. 05. 2026 19.52
Ker klovn je lepši, levi al desni?
proofreader
14. 05. 2026 19.40
Borijo se za visok davek na najemnine, naj še oni plačujejo tržno ceno. Denar imajo.
proofreader
14. 05. 2026 19.39
Največ stanovanj so si najeli iz Gibanja Svoboda.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1758