Državni zbor ima 49 stanovanj za poslance, ki živijo zunaj Ljubljane, zaradi volitev jih je 33 zamenjalo najemnika. Precejšnja gostota poslanskih stanovalcev je na Kotnikovi ulici: v tistem, ki smo si ga lahko ogledali, je stanoval predsednik Državnega zbora Borut Pahor. Stanovanje je veliko dobrih 60 kvadratnih metrov, zanj pa je plačeval približno 80 tisočakov najemnine.
Stanovanje so pred kratkim povsem prenovili, a kljub temu ne premore nikakršnega razkošja. Še več, kot smo izvedeli, v Državnem zboru tudi pohištvo izbirajo z javnim razpisom in ga kupijo od najcenejšega ponudnika - tako kot druge ugodnosti, ki so jih poslanci deležni med svojim mandatom.
Med te spadata službeni mobilni telefon in prenosni računalnik, ki so ju tudi že vsi prevzeli, poslanskim skupinam pa tudi po en službeni avtomobil na deset poslancev za službene vožnje.
Pri telefoniranju krije država poslancem do 50.000 tolarjev mesečnega računa. Uporaba prenosnih računalnikov je tudi med sejami neomejena.
Kot je povedal Lovro Lončar, generalni sekretar Državnega zbora, so poslanci po zaključku svojega mandata dolžni vrniti tako telefone kot tudi prenosne računalnike, te pa potem v uporabo za čas svojega mandata prejmejo poslanci novega sklica.
'Evrorazkošje' evroposlancev
Za primerjavo: naši evoposlanci prejemajo od Republike Slovenije enako plačo kot kolegi v Ljubljani, poleg tega pa še okoli 3.700 evrov dodatka, ki je enak za vse evroposlance in ga plačuje Evropska unija.
Maja Kezunović Krašek iz informacijske pisarne Evropskega parlamenta je povedala, da je omenjeni podatek namenjen predvsem operativnemu delu poslancev evropskega parlamenta. Predvsem so to plačila potnih stroškov znotraj matične države, nakup in vzdrževanje računalniške opreme, pisarniškega materiala, poštnim stroškom in podobno. A to še ni vse – vsak poslanec ima pravico, da najame enega ali več asistentov, za to pa lahko porabi največ 12.600 evrov mesečno, poleg tega pa evroposlanci dobijo še dnevnice za vsako potovanje iz Ljubljane, povezano z njihovim evro-delom.