Minister za okolje in prostor je skladno s predlogi domačinov imenoval strokovno komisijo, ki bo preverila kakovost prejšnje sanacije. Ena izmed hiš v Posočju, ki je bila po potresu 1998 med prvimi sanirana s t.i. "injektiranjem", je bila zgled tovrstnih sanacij. Vendar lastnik meni, da izvajalci niso dobro opravili svojega dela.

"Temelji niso bili sanirani. To je vse razpokalo," je povedal Zdenko Čopi iz Čezsoče. Pravi, da je bila vezava zidu sicer dobro opravljena, sicer pa se je injektiranje po letošnem potresu izkazalo kot slaba rešitev. Pri potresu 1998 so bile v zidovih videti le manjše razpoke, po letošnjem pa so celo še večje. Cement, s katerim naj bi takrat sanirali zidove, bi se zdaj, ko so razpoke vidne, po Čopovem mnenju "moral nekje videti, pa se ga ne".
Podobno usodo je doživela tudi trgovina v Soči, kjer obnovitelji prav tako niso sanirali temeljev, ker naj bi za ta poseg zmanjkalo denarja. "Zdaj je škoda večja. Podrli smo do prve plošče, sezidali na novo in tam je vzdržalo," je povedala Vlasta Komac.
Na seznamu posebej problematičnih objektov so še štirje, kot kaže pa se bo seznam še daljšal. Samo v Čezsoči naj bi bilo pomanjkljivo saniranih kar osem objektov. "V steno so kar vzbrizgali cementno mleko, ne da bi obrali omet in pobrali kamne, tako da ta cement ni imel nobenega pravega učinka," je povedal Marjan Bevk iz Čezsoče.
Neodvisna komisija, ki naj bi se ji pridružili tudi tuji strokovnjaki, bodo posamezne primere raziskala in podala mnenje ali so za očitno neustrezno sanacijo res odgovorni izvajalci. Rezultati analize bodo predvidoma znani konec prihodnjega meseca.