Za italijansko ministrstvo za šolstvo se kraji, kot so Postojna, Idrija in Kobarid, nahajajo v Italiji, kot del tržaške in goriške pokrajine, kot da bi še vedno obstajala rapalska meja, danes obširno piše Primorski dnevnik.
Avtor prispevka ugotavlja, da se nekateri kraji, ki so v Sloveniji in na Hrvaškem, med prvo in drugo svetovno vojno pa so vsled podpisa tako imenovane Rapalske pogodbe iz leta 1920 med Italijo in takratno kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev spadali v sklop italijanske države, s svojimi poitalijančenimi imeni najdejo na spletnih straneh italijanskega ministrstva www.pubblica.istruzione.it.
Zadevo je odkril Miloš Jugovic, ki poučuje tehnologijo na nižji srednji šoli Simona Gregorčiča (s slovenskim učnim jezikom) v Dolini pri Trstu, med brskanjem po novem portalu Scuola mia (Moja šola), ki je začel delovati 18. februarja.
Pokrajina Trst obsega tudi občine Postojna, Pivka, Slavina in Reka
Na portalu je mogoče poiskati posamezno šolo, pri čemer so navedene tako posamezne italijanske dežele kot pokrajine. Tako je Jugovic s klikom najprej poiskal deželo Furlanijo - Julijsko krajino (FJK – Friuli Venezia Giulia), nato pa pokrajino Trst (Provincia di Trieste), kjer je odkril, da slednja obsega tudi občine Dutovlje, Postojna, Pivka, Slavina in Reka, ki so v Sloveniji oziroma na Hrvaškem, na portalu pa so označene z italijanskimi oziroma poitalijančenimi imeni Duttogliano, Postumia Grotte, San Pietro del Carso, Villa Slavina in Fiume.
Prav tako je odkril, da je tudi v sklop goriške pokrajine italijansko ministrstvo za šolstvo vključilo kraje, ki so v Sloveniji: gre za Kanal, Kobarid, Grahovo ob Bači, Idrijo, Miren, Renče, Anhovo in Šmartno, ki so na portalu označeni kot Canale d'Isonzo, Caporetto, Graccova Serravalle, Idria, Merna, Ranziano, Salona d'Isonzo in San Martino Quisca.
Avtor prispevka prinaša tudi pričevanja tajnic šol s slovenskim učnim jezikom v Italiji, po katerih je bilo tovrstne sezname občin mogoče najti na spletni strani italijanskega ministrstva za šolstvo že v preteklosti, vendar so imele dostop do njih le šole in šolski uradi in niso bili dostopni javnosti.
Po letošnjem 18. februarju se je z začetkom delovanja portala Scuola mia stvar spremenila, saj so ti podatki odslej dostopni tudi družinam in posledično širši javnosti. Pri tem Kemperle ugotavlja, da se italijanska ministrica za šolstvo Mariastella Gelmini po eni strani zavzema, da bi postala italijanska šola internetno moderna, po drugi pa dopušča, da ostaja, vsaj kar se tiče geografske razsežnosti, priklenjena na čas rapalske meje.
Ravnanje Italije nesprejemljivo
Na novico se je že odzval novogoriški župan Mirko Brulc, ki je v sporočilu za javnost tovrstno navajanje ocenil kot "absolutno nesprejemljivo", pisal pa je tudi zunanjemu ministru Samuelu Žbogarju in ministru za šolstvo Igorju Lukšiču. Žbogarja poziva, naj nemudoma ukrepa in od Italije zahteva, da sporne sezname uskladi in se opraviči. "Ne glede na razloge, lahko so tudi čisto birokratski, je tako navajanje absolutno nesprejemljivo in samo upamo lahko, da nima globljega političnega ozadja," je zapisal Brulc.
Kot pravi Brulc, bi morala ministra od italijanskih oblasti zahtevati, da sporne sezname uskladijo z dejanskim italijanskim ozemljem in da se (vsaj) primorskemu prebivalstvu opravičijo. "Verjetno bi bilo potrebno, da se od italijanske vlade zahteva tudi, da preveri, kje vse se še uporabljajo taki seznami, ker je po našem mnenju pričakovati, da zgoraj navedeni niso edini."
Predsednik SNS Zmago Jelinčič pa je zaradi podatkov na portalu Scuola mia na vlado naslovil pisno poslansko pobudo. V njej od vlade zahteva, da nemudoma protestira, ne le pri italijanski vladi, ampak tudi na sedežu Združenih narodov, ter vloži pritožbo na Varnostni svet ZN ter ustrezne institucije Evropske unije.
Obenem naj odpokliče tudi veleposlanika Slovenije iz Rima, italijanskega veleposlanika v Sloveniji pa razglasi za persono non grata, še piše v poslanski pobudi. Deželni svetnik Slovenske skupnosti v Furlaniji-Julijski krajini Igor Gabrovec pa je zaradi navedb na portalu Scuola mia na predsednika deželne vlade FJK naslovil vprašanje, kako namerava ravnati, tudi prek deželnega šolskega urada, "da se neverjetne napake nemudoma odpravijo, saj smešijo deželo samo ter lahko resno škodijo dobrim čezmejnim odnosom", izhaja iz Gabrovčevega sporočila za javnost.
MZZ protestira zaradi poimenovanj
Ministrstvo za zunanje zadeve (MZZ) je na pogovor poklicalo italijanskega veleposlanika v Sloveniji Alessandra Pietromarchija in mu izrazilo oster protest. Kot je dejal minister Žbogar, so tudi zahtevali, naj se zadeva čim prej uredi ter prilagodi dejstvom med Slovenijo in Italijo.
Zunanji minister je izrazil obžalovanje, da je do tega prišlo. Napovedal je še, se bo slovenski odpravnik poslov v Italiji Gregor Šuc še danes na to temo pogovarjal na italijanskem zunanjem ministrstvu.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.