
Pobudo za razrešitev ministra Rupla je predsednik vlade Anton Rop po hitrem postopku poslal v državni zbor že v četrtek popoldne. "Potem, ko bo predlog predsednika vlade obravnavalo pristojno delovno telo, bo pač o razrešitvi ministra odločal državni zbor, ki o tem odloča z navadno večino," je povedal dr. Miro Cerar, pravni svetovalec v DZ. To naj bi se zgodilo že v petek, ko naj bi o Ruplovi razrešitvi glasovali na izredni seji državnega zbora.

Proti razrešitvi naj bi bili le v SDS, NSi in SLS. Čeprav bo glasovanje o Ruplovi razrešitvi javno, pa je možen tudi drug scenarij - tisti, ki smo ga videli že leta 1994, ko je želel tedanji predsednik vlade Janez Drnovšek razrešiti tedanjo ministrico za delo, družino in socialne zadeve Jožico Puhar, a so v državnem zboru njegovo pobudo zavrnili. O tem pa, kot pravijo na vladi, predsednik Rop ne razmišlja. "Sam ne vem, kaj bi naredil, če bi naredil. Zelo težko rečem, kaj bi se zgodilo, če bi se zgodilo," je skušal pojasniti Gregor Krajc, tiskovni predstavnik vlade.

Če bi do česa takšnega prišlo, bi to pomenilo nezaupnico predsedniku Ropu, pa čeprav le neformalno. "Če bo minister razrešen, potem mu seveda preneha funkcija. In potem se bo seveda zastavilo vprašanje novega ministra ali pa recimo vprašanje, če ne bo predsednik vlade sam prevzel začasno vodenje tega resorja," je razložil Cerar.
Predsednik Rop zunanjega resorja seveda ne namerava prevzeti, saj je že izrazil idejo, da bi morebitno prosto ministrsko mesto zasedel Ivo Vajgl, sedanji veleposlanik v Nemčiji. S to izbiro v državnem zboru niso ravno zadovoljni, povsem zadovoljen pa ni najbrž niti Rop sam, ki je še najmočneje računal na sedanjega veleposlanika v Avstriji Ernesta Petriča, vendar nihče, razen Vajgla, ni pokazal zainteresiranosti za nekajmesečno ministrovanje.