Slovenija

Postopni razvoj romskih naselij?

Ljubljana, 11. 10. 2007 19.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Člani skupine za reševanje prostorske problematike romskih naselij so predstavili možne scenarije za njihovo legalizacijo.

Člani skupine za reševanje prostorske problematike romskih naselij so predstavili možne scenarije razvoja romskih naselij.
Člani skupine za reševanje prostorske problematike romskih naselij so predstavili možne scenarije razvoja romskih naselij. FOTO: POP TV

Na današnjem sestanku strokovne skupine za reševanje prostorske problematike romskih naselij so govorili o možnih scenarijih razvoja romskih naselij. Po besedah predsednika strokovne skupine Jerneja Zupančiča je skupina dokončno pripravila razpis ministrstva za okolje in prostor za štiri pilotne projekte, ki so namenjeni pripravi prostorske dokumentacije v občinah z romskimi naselji in svetniki. Sicer pa so se člani skupine seznanili z dejavnostmi od junija do septembra, ko ni bilo sej.

Razpis je usmerjen regionalno (po eno romsko naselje v občinah Prekmurja, Spodnjega Posavja, Dolenjske in Bele Krajine) in za dve leti (2007-2008). Prav tako je skupina pripravila osnutek mednarodnega projekta v okviru transnacionalnega teritorialnega sodelovanja za programsko obdobje 2007-2013; v tem projektu bi bili vodilni partner. Na ta način bo mogoče po mnenju Zupančiča usmeriti delo predvsem na nadgradnjo (multifunkcionalnost) romskih naselij in mednarodno sodelovanje na tem področju.

Kot je dejal Zupančič, so pripravili tudi elaborat dela strokovne skupine, ki obsega v osnutku tri temeljne dele: analizo stanja v romskih naseljih po Sloveniji ter o relevantnih procesih, ki jih zadevajo, v drugem delu je prikazano delo strokovne skupine na sejah - gradiva in razprava, tretji del pa so delovni scenariji razvoja romskih naselij.

Trije scenariji razvoja romskih naselij

Zupančič je predstavil tri delovne scenarije razvoja romskih naselij. In sicer hitrega vzpostavljanja legalnosti, postopnega strukturnega vzpostavljanja legalnosti, in zadržanega vzpostavljanja legalnosti.

Prvi scenarij predvideva hitro "legalizacijo" kot enkraten ukrep, za kar potrebuje v podporo vrsto pravnih aktov in pomeni dejansko državno intervencijo v strukturo romskih naselij ter pravno sprejetje trenutnega stanja. V ta scenarij sodi 90 odstotkov od skupaj okoli 106 romskih naselij, kjer živi več kot 7000 Romov.

Drugi scenarij gradi na postopnem in usmerjenem razvoju romskih naselij, ki lahko dosežejo pravno legalno stanje šele, ko pride do realnih strukturnih sprememb (lastništvo, ekonomska podlaga, skrb za okolje).

Tretji scenarij skuša število romskih naselij minimalizirati in poselitev razpršeno usmerjati v že obstoječi naselbinski sistem Slovenije, pravi Jernej Zupančič in dodaja, da se člani strokovne zavzemajo za srednjo varianto in jo bodo v bodoče tudi operacionalizirali.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

badi 27
11. 10. 2007 21.56
Saj se pa razmnožujejo kot gliste kam pa jih bodo nameščali?