Slovenija

'Ne' nasilju nad otroci

Ljubljana, 05. 07. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Premier Janša je odprl regionalni posvet Združenih narodov o nasilji nad otroci. Organizatorji in udeleženci so prepričani, da je prevencija tega nasilja najpomembnejša.

Indijski otroci brezdomci (Foto: Reuters)
Indijski otroci brezdomci (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Posvet z naslovom Ustavimo nasilje nad otroci - ukrepajmo zdaj! je eden od skupno devetih posvetov, ki jih letos po svetu pripravljajo Združeni narodi, nanašal pa se bo na države regionalne skupine Unicef za Vzhodno Evropo in Srednjo Azijo. Ta vključuje 46 držav članic Sveta Evrope in pet držav Srednje Azije.


Na odprtju regionalnega posveta o nasilju nad otroci v Evropi in Srednji Aziji, ki ga je v Ljubljani kot gostitelj odprl slovenski premier Janez Janša, so predstavniki organizatorjev - ZN, Unicefa, Sveta Evrope, Svetovne zdravstvene organizacije -, pa tudi otroci pozvali k takojšnjemu delovanju proti temu nasilju. Vsi so bili enotni, da je zgodnje ugotavljanje in prevencija tega nasilja najpomembnejša, prav tako pa odprava miselnosti, da je otrok kot "mini-človek" upravičen le do "mini-pravic".

Premier Janša je poudaril, da grozljive statistike o žrtvah nasilja med otroki še naprej pričajo o razširjenosti ene največjih anomalij človeške družbe. Slovenija pa z organizacijo tega posvetovanja izkazuje velik pomen, ki ga daje promociji in varovanju pravic otrok, je dodal.

Po Unicefovih študijah samo v Evropi vsak dan umrejo štirje otroci za posledicami nasilja in izkoriščanja. V razvitih državah sveta letno zaradi tovrstnih vzrokov umre 3.500 otrok, mlajših od 15 let.

Unicef: Vere ne tolerirajo nasilja

Na otvoritvenem zasedanju je regionalna direktorica UNICEF za JV Evropo, SND in baltske države Maria Calivis, ki je nastopila v imenu namestnice izvršne direktorice Unicefa Rime Salah, spomnila, da nobena veroizpoved ne tolerira nasilja, pa vendar se to dogaja, tako v domačem okolju kot izven njega. Pri tem je navedla, da vsako leto zaradi nasilja na domu umre 1300 otrok. Po njenem mnenju moramo ustvariti zaščitno okolje, kjer bo nasilje postalo preteklost. Zato pa je potrebna vrsta ukrepov, o katerih bodo na konferenci tudi razpravljali, pri čemer je treba zagotoviti aktivno vlogo otrok.


Tudi neodvisni strokovnjak za pripravo študije ZN o nasilju nad otroki Paulo Sergio Pinheira je izpostavil pomen sodelovanja otrok na posvetu. Kot je poudaril, nasilje obstaja v vseh državah. Izpostavil je napredek na tem področju v Evropi in Srednji Aziji, predvsem pri uresničevanju konvencije ZN o otrocih. Obenem pa je dejal, da se sramuje, ker je v številnih državah tovrstno nasilje še vedno tolerirano. Poudariti moramo, da za nasilje nad otroki ni opravičila, je dodal ter poudaril, da tradicija in kultura ne moreta biti izgovor za diskriminacijo.

Viden je vrh ledene gore

Namestnica generalnega sekretarja Sveta Evrope Maud de Boer-Buquicchio je tovrstno nasilje - ki se kaže v psihičnem in fizičnem nasilju, zanemarjanju, trgovini z ljudmi, različnimi zlorabami, tudi spolnimi -, označila za najhujše zlo. Tako kot večina udeležencev je opozorila, da je viden le vrh ledene gore in da gre za kršitve človekovih pravic, katerih storilci ostajajo nekaznovani.

Bertollini je poudaril, da je nasilje moč predvideti in preprečiti, pri tem pa kot posebno pomembnega izpostavil sistem javne socialne zaščite in zdravstvenega sistem.


Direktor posebnega programa za zdravje in okolje regionalnega urada WHO za Evropo Roberto Bertollini je opozoril, da vsak dan zaradi nasilja v Evropi in srednji Aziji umrejo štirje otroci, kar 3500 na leto. Trikrat večja smrtnost je v Vzhodni Evropi, kjer so najbolj ogrožene skupine v starosti do štirih let. Ob tem je izpostavil škodo, ki jo utrpijo družbe zaradi tega nasilja, ki sega ne samo v trpljenje otrok, temveč tudi v njihove kasnejše vedenjske in psihološke motnje, zlorabe mamil, alkohola ter večjo možnost nadaljevanja začaranega kroga nasilja.


Vsebina tega in ostalih devetih posvetov bo prispevala k oblikovanju študije ZN o nasilju nad otroci, ki bo nastala tudi na podlagi odgovorov držav. Glavna tema študije, kot tudi posvetov, je narava in obseg nasilja nad otroci na domu, v šoli in drugih institucionalnih okoljih, v širši skupnosti in na delu, poudarek pa je na preventivnih strategijah. Generalni sekretar ZN Kofi Annan je za pripravo študije pooblastil neodvisnega strokovnjaka, Brazilca Paula Sergia Pinheira. Študijo, ki nastaja že dve leti, bo Annan skupaj s političnimi smernicami in priporočili predvidoma jeseni 2006 predstavil Generalni skupščini ZN.

Otroci, stari manj kot eno leto, so izpostavljeni trikrat večjemu tveganju za uboj kot otroci, stari od enega do štirih let. Za to starostno skupino pa velja dvakrat večje tveganje kot za starostno skupino od pet do štirinajst let.

Predstavnici otrok in mladostnikov, ki sta s skupino 24 otrok iz Slovenije, Makedonije, Gruzije, Moldavije idr., deset dni v delavnici obravnavali nasilje nad otroki, sta poudarili pomen tega, da na posvetu sodelujejo otroci kot enakopravni. Vlade in mednarodne organizacije, kot tistih, ki imajo moč, pa sta pozvali k uresničitvi rešitev. Ob tej priložnosti so tudi predvajali kratke filme o nasilju v različnih okoljih, ki so jih posneli.

Otroci so pogoste žrtve vojn in spopadov. Na sliki palsetinska deklica in deček
Otroci so pogoste žrtve vojn in spopadov. Na sliki palsetinska deklica in deček FOTO: Reuters


Konferenca o boju proti spolnemu nasilju nad otroki

V petek se bo v Ljubljani začela dvodnevna konferenca Sveta Evrope Jokohamski pregled za Evropo in Srednjo Azijo - boj proti spolnemu izkoriščanju in zlorabljanju otrok. Konferenca je namenjena pregledu uresničevanja zavez, sprejetih na kongresu o spolni zlorabi otrok v komercialne namene v Jokohami, ki je bil decembra 2001.