Slovenija

Na Poti ob žici v treh dneh sodelovalo več kot 52.400 pohodnikov in tekačev

Ljubljana, 09. 05. 2026 13.44 3 min branja 97

Pohod po poti ob žici

V Ljubljani je potekal osrednji del 68. Poti ob žici. Na pohod po tej poti se je odpravilo približno 23.200 ljudi, v tekih trojk pa je sodelovalo 4248 tekačev. Skupno je v treh dneh prireditve, ki se je začela v četrtek, sodelovalo več kot 52.400 pohodnikov in tekačev, so povedali v Timingu Ljubljana, ki je organiziral prireditev.

Od skupno 23.195 pohodnikov, ki so jih zabeležili danes, jih je 412 izbralo krajšo traso, vsi ostali pa so se podali na 33 kilometrov dolgo pot, je povedala direktorica Timinga Ljubljana Barbara Železnik.

Tekačev, ki so danes tekli v trojkah na 20 kilometrov in na 12,5 kilometra, tek trojk pa je bil organiziran tudi za osnovne in srednje šole, je bilo 4248. Skupaj s približno 6800 predšolskimi otroki in spremljevalci, ki so se na pohod odpravili v četrtek, in z več kot 18.200 osnovnošolci in srednješolci, ki so po poti ob žici hodili v petek, so tako po navedbah Železnik našteli 52.432 sodelujočih.

Pot ob žici poteka tam, kjer so italijanski okupatorji med drugo svetovno vojno skupaj z več kot 100 bunkerji postavili ograjo z bodečo žico. Start in smer hoje nista predpisana. Vsak prehodi toliko, kolikor zmore. Vreme je pohodnikom naklonjeno, saj je jasno in toplo. Letošnji osredji del dogodka Pot ob žici sovpada tako z obletnico osvoboditve Ljubljane ob koncu druge svetovne vojne kot z dnevom Evrope.

Pohoda so se udeležili tudi nekateri vidni politiki, tako denimo sokoordinatorja Levice Asta Vrečko in Luka Mesec. Prav tako se je na pohod podala evropska komisarka za širitev Marta Kos.

Marta Kos na pohodu
Marta Kos na pohodu
FOTO: Bobo

Pohodniki so bili na poti dobre volje, številni so dogodek izkoristili za druženje in se na pot podali z družino ali prijatelji. Nekateri so bili celo v večjih organiziranih skupinah. Za njihovo okrepčilo so ob poti poskrbeli ponudniki gostinskih storitev in nekateri sponzorji.

Če so malčki potarnali, da jih bolijo noge, so jih starši motivirali na različne načine, nekateri z obljubami o sladoledu, drugi s spodbudnimi besedami, da ni več daleč.

Nekateri pa so dogodek izkoristili za nagovarjanje ljudi za različne namene. Tako so pobudniki referenduma o odloku o parkiranju obveščali, kje je mogoče oddati podpis pod zahtevo zanj. Prav tako so bile aktivne nekatere politične stranke.

Tisti pohodniki, ki prehodijo celotno pot v dolžini 33 kilometrov, prejmejo spominske medalje. Cilji so bili odprti do 17. ure. Udeleženci krajših pohodov s ciljem na Trgu republike, ki je bil odprt do 12. ure, pa so tam dobili spominske značke.

Tek trojk
Tek trojk
FOTO: Bobo

Kontrolne točke na 33 kilometrov dolgi poti so bile na Viču na Poti Rdečega križa pod železniškim mostom, v Šiški na Kmečki poti ob Koseškem bajerju, za Bežigradom ob Avto-moto zvezi Slovenije na Dunajski cesti in v Jaršah na avtobusni postaji Ljubljanskega potniškega prometa na Šmartinski cesti. Prav tako so kontrolne točke v Polju pri Mercatorju na Zaloški cesti, v Fužinah pri Fužinskem mostu, na Golovcu in na Rudniku na križišču Dolenjske ceste in Peruzzijeve ulice. Kot zadnjo so organizatorji omenili Livado na Hladnikovi cesti.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI97

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Protoc
10. 05. 2026 14.45
Cez 2generaciji kako se naseljujejo pa pot spominov Slovenije, ki je nekoč tu stala zdaj bo to druga Afrika
Protoc
10. 05. 2026 14.33
Pot ob žici je za slobodo nad nemci..zemljo svojo smo branili. ZAKAJ? Da na pot spominov hodijo migranti in poviti..pot spominov za koga..kamor koli pogledas sami črni..SLOVENSKA VLADA VAS LAŽE, V SLOVENIJI JE ČEZ 300.000 MIGRANTOV 99% MOSKI KI NIC NE DELAJO AMPAK SE OBRAČAJO ZA NAŠIMI ŽENSKIH OSEBAH ON ŽVIŽGAJO ALI CELI KAJ VEC NAREDIJO..Itak jim je Golob zrihtal nove dokumente brez znane zgodovine ali krimilne kartoteke..čez 2 generaciji Slovenije ni več!
Kostorog
10. 05. 2026 20.26
Če si pa ti Slovenec je veliko vprašanje, daj preberi še enkrat zmazek ki si ga nakracal.
tron3
10. 05. 2026 12.47
Torej v Lublan še živi samo 52400 Slovenk in Slovencev!!!
Slavko BabIč
10. 05. 2026 11.11
Zato ne bomo tiho, kletarji!
Slavko BabIč
10. 05. 2026 11.11
Predsednik Mednarodnega komiteja Mathausen (nacistično taborišče) Dockendorf na to vprašanje In njegov največji strah? pravi: Ni kričanje skrajnežev. Njegov največji strah je tišina večine.
Slavko BabIč
10. 05. 2026 11.08
Slava aktivistom in partizanom, ki so očistili Slovenijo kolaborantov in kvislingov!
Slavko BabIč
10. 05. 2026 11.20
Ja, pa še Tina Bregant, ki je bila na pohodu z masko! Rekla je: Ziher je ziher, lahko dobim hanta virus.
franko žgavec
10. 05. 2026 11.04
z7akaj morate omenjati samo levičarje ,kaj desničarjev ni bilo?
Slavko BabIč
10. 05. 2026 11.19
Ja, je bila ena desničarka Škrinjarca, ki je hodila naokoli in nosila sadni jogurt...
PEACEMAKER
10. 05. 2026 10.58
Plus da da nekateri niso mogli priti zaradi vode v kolenu idk idk...
zavetnik
10. 05. 2026 10.43
Stevo je bil na paradi v Moskvi nesojeni predsednik prodajalcev megle Logar pa ni upal med ljudi krščanski demokrati so bili pri maši tako da je ostalo vse na JJ in po poteh AVNOJ
galeon
10. 05. 2026 09.47
Če ne bi bilo šolarjev vseh mogočih šol, ki so moral na sprehod, bi dobil realno številko, ki bi bila daleč od te.
St. Gallen
10. 05. 2026 08.47
Na meji jo odstranjujete, v mestu castite
Rock8
10. 05. 2026 09.08
To nima veze,dve pipolnoma različne stvari
biggbrader
10. 05. 2026 08.27
Komaj vsak četrti Ljubljančan.
Protoc
10. 05. 2026 14.37
Letos na pot spomina gredo poviti in migranti
Kostorog
09. 05. 2026 21.42
Tudi prištinski komunistični desetar bi lahko v znak sprave šel na pohod, bi obujal spomine ko je vodil mladinske brigade v jajce.
Slavko BabIč
10. 05. 2026 11.05
Zadnjič je ena Slovenka na balinanju v Makarski nosila majico, Rodila sem se v Jugoslaviji! Seveda so šli Hrvatuhi v luft! Je pa to čista resnica, ta stavek na njeni majici!
DasaizDalasa
09. 05. 2026 21.32
Sem videl enega, ki je ponosno nosil jugo zastavo okoli.
Slavko BabIč
10. 05. 2026 11.03
Protoc
10. 05. 2026 14.38
Odlicno ker bi se morali vrniti koreninam..ne pa stran od korenin..ker migranti zasedajo Slovenijo..povsod jih je
niktalop
09. 05. 2026 21.30
Janša se že od 27.aprila pa do danes komaj prebija skozi dneve ki polne spominov na partizansko gibanje in poraz nacifašizma. Brez pomirjevalnih tablet bi se mu že zmešalo.
Kostorog
09. 05. 2026 21.37
Ne more se mu zme#ati
Kostorog
09. 05. 2026 21.39
Ne more se mu zmešati je že zmešan.
Delavec_Slo
09. 05. 2026 21.22
Zoki bi že par let moral biti za žico s sinekoma, le kdo te bo še volil, aja nesposobni lublančani!
Samo navijač
09. 05. 2026 21.02
Danes se praznuje dan zmage nad nacizmom.
niktalop
09. 05. 2026 21.31
Tako je. Ta dan Evrope je razglašen samo zato da bi se pozabilo na dan zmage. Pa se ne bo nioli.
Valkidžija
10. 05. 2026 09.50
Kaj ti to nuca. Znebili smo se nacistov, okupirali pa so nas južni. Danes smo verjetno še na slabšem.
Slavko BabIč
10. 05. 2026 11.06
Prej so nas okupirali jenkiji, s krediti!
Protoc
10. 05. 2026 14.40
Kateri juzni..misliš iz afrika, sirija, afganistan, somalija, sudana...
Tovariš Balki
09. 05. 2026 20.43
Janšisti pa iz grmovja opazoval...pa to
Anion6anion
09. 05. 2026 20.17
JJ je danes v grmovju opazoval kdo je na pohodu, tako kot v času ko je bil komunist,ko je pred cerkvijo zapisoval ljudi, ki so šli k maši.
2mt8
09. 05. 2026 20.10
Janković je tu partizan ko pride pa v Srbijo pa četnik. Kaj porečejo na to slovenski levičarji, nimam pojma.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763