Slovenija

Pot ob žici: po vrtcih na vrsti osnovne in srednje šole

Ljubljana, 08. 05. 2026 11.54 1 min branja 39

Pot ob žici za šole

Potem ko so Pot ob žici v četrtek otvorili vrtci, so se danes na pohod okoli Ljubljane podali še osnovnošolci in srednješolci. Po pričakovanjih organizatorjev jih je vsaj 20.000, še enkrat toliko pohodnikov pričakujejo v soboto.

Pot ob žici poteka po skoraj 35 kilometrov dolgi trasi, na kateri so italijanski okupatorji med drugo svetovno vojno skupaj z več kot sto bunkerji postavili ograjo z bodečo žico.

Lani je bilo skupaj v treh dneh na različnih dogodkih po podatkih organizatorjev 44.254 udeležencev.

Danes na pohodu pričakujejo 20.000 osnovno- in srednješolcev, v soboto pa bi bilo lahko v primeru lepega vremena pohodnikov več kot 20.000.

V soboto se bo tek trojk na 12,5 km začel ob 8.45, na 20 km pa ob 9.30. Cilj bo na Kongresnem trgu v središču prestolnice. Trojka mora celotno traso od starta do cilja preteči skupaj, pomoč pa si lahko nudijo samo člani iste trojke.

V soboto ne bo le obletnica osvoboditve Ljubljane ob koncu druge svetovne vojne, ampak tudi dan Evrope. Tudi ta bo letos v znamenju gibanja, pohodniške informacijske točke bodo na treh lokacijah – na Viču, Fužinah in Trgu republike. Na vseh se bodo lahko zbrani pomerili v igrah, kvizih in športnih izzivih, primernih za vse starosti.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI39

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

patogen
09. 05. 2026 11.59
Indoktrinacija mladih, je bila vedno značilnost totalitarnih režimov...
Vakalunga
09. 05. 2026 11.43
Respublica Butalis
09. 05. 2026 11.34
Laž je nesmrtna duša komunizma. Komunizem je zlo. Pravtako seveda fašizem in nacizem.
Observatore kita
09. 05. 2026 10.18
Bla bla Druga svetovna je bila leta nazaj treba je v prihodnost gledat in kako bomo preživeli kolonizacijo naše lepe dežele
Slavko BabIč
09. 05. 2026 09.08
Bes v klejti za Bežigradom!
Minifa
09. 05. 2026 08.42
Spet totalno mentalno pohabljanje mladih generacij.
Samo navijač
08. 05. 2026 21.13
Februarja 1942 (začeli so že januarja/februarja) so italijanske okupacijske sile pod poveljstvom generala Maria Robottija postavile okoli 32–35 km dolgo ograjo z bodečo žico okrog Ljubljane. Namen: preprečiti stike med partizani v okolici in podzemljem v mestu (Osvobodilna fronta). Ograja je imela bunkerje, stražarska mesta, mine itd. – šlo je za pravo oblegano "žico". Trajala je do osvoboditve maja 1945 (potem so jo prevzeli Nemci po kapitulaciji Italije 1943).
patogen
09. 05. 2026 12.03
Zaradi pasivnosti in lenobe italijanskih oblasti, ki se je pred komunistično revolucijo v okolici Ljubljane sklenila zaščititi z žico okoli Ljubljane, so potem protestirali Nemci. Posledica je bila, da so Italijani navlekli 70.000 vojakov v Ljubljansko pokrajino, več kot so jih imeli takrat na Afriški fronti. Ter se znesli nad prebivalstvom po Dolenjskem. Nedolžni ljudje pa so to plačali z glavo.
Anion6anion
08. 05. 2026 20.27
Tisti prebivalci Ljubljane ki pljuvate po teh vrednotah ste v preteklosti gotovo že hodili po tej poti. In takrat ste bili gotovo ponosni.
JApajaDAja
08. 05. 2026 20.16
štartnino naj lj nakaže za zdravljenje otrok, vsi, ki so danes na gradu pa naj solidarno odvežejo mošnjiček-to bi bil vsaj plemenit namen tega predragega "praznovanja za elitneže"!
Bella Ciao1
08. 05. 2026 17.40
Bravo...luč, ki bo Slovenijo vedno vodila iz teme janšizma
Smuuki
08. 05. 2026 16.53
Na politično prireditev dogodek pripeljejo otroke pod prisilo da dvugujejo število udeležencev. Šola to soloh sme početi? Je leva ideologija dopustna v šolah? Prav toliko ji je prostora v šolah kot verouku. Šola si tega ne bi smela dovoliti. To je velika zloraba
Bella Ciao1
08. 05. 2026 17.40
Smukulja...sonce te ne bo zažgalo...čeprav si oproda Nosferatu.
Anion6anion
08. 05. 2026 20.26
To je športna aktivnost. Otroci se razgibajo in niso stalno pred ekrani.
Anion6anion
08. 05. 2026 16.29
Otroci se vsak malo razgibajo da niso stalno na računalniku ali telefonu
Smuuki
08. 05. 2026 17.31
Razgibali bi se lahko kjer koli. Ni nujno sodelovati na rdečih procesijah pod okriljem šole. Šola je spolitična ustanova in pika. Dokončna pika
Anion6anion
08. 05. 2026 16.27
Ta beli tud še niste nehali prekopvat tiste kosti . A da jih mate nametane v plastičnih zabojčkih je za vas portretno???
Anion6anion
08. 05. 2026 16.28
zmerni pesimist
08. 05. 2026 15.35
Sedaj že otroke poneumlajo
JApajaDAja
08. 05. 2026 20.17
že od 1945 neprekinjeno.....
Samo DESNO je pravo
08. 05. 2026 15.27
nebi bilo slabo to spet ogradit
Smuuki
08. 05. 2026 17.32
Italijani so vedeli zakaj so to ogradili. Tudi danes bi bilo prav če bi ta ljubljanski cirkus imeli zagrajen
CorbaMorba
08. 05. 2026 14.49
Kako sranje so pustili za sabo. Za zjokat.
Bella Ciao1
08. 05. 2026 13.08
Letos ne bo morja...bo treba izgleda v partizane kakor izgleda🤨
Vera in Bog
08. 05. 2026 14.11
Hosta vabi smo tako bojeviti da je kar hudo 🤣🤣
Slovenska pomlad
08. 05. 2026 13.02
Smrt janšizmu!
Smuuki
08. 05. 2026 17.33
In tebi sinko
Minifa
08. 05. 2026 12.59
Še kar Dražgoške veselice in rdeč cirkus nikoli konca tega mentalnega pohabljanja mladih generacij.
Vera in Bog
08. 05. 2026 14.11
Bolankoti sredi EU ja
jogo
08. 05. 2026 12.50
A ni dost, da so nas pumpali.
Bombardirc1
08. 05. 2026 12.59
Tebe še vedno plešasti kriminalec pumpa.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763