Slovenija

Potočnik pred poslanci

Bruselj, 14. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Janez Potočnik, kandidat za prvega evropskega komisarja iz Slovenije, se je uspešno predstavil v evropskem parlamentu.

Potočnik se je med drugim zavzel za nadaljevanje širitvenega procesa Evropske unije tudi po skorajšnji razširitvi povezave na deset novih članic. "EU ima zgodovinsko dolžnost, pred seboj in drugimi, da nadaljuje s širitvijo," je poudaril Potočnik, ki bo v času svojega polletnega mandata v Evropski komisiji razporejen prav na področje širitve, kjer bo delal skupaj z Günterjem Verheugnom, nemškim komisarjem, odgovornim za to področje.

Poslanska skupina Evropske liberalno-demokratske stranke meni, da bo Potočnik "zelo kompetenten" komisar in v dobrem položaju, da bo v sodelovanju s komisarjem Verheugnom nadaljeval proces širitve povezave.

V nadaljevanje procesa širitve naj bi bili po Potočnikovi oceni vpeti Bolgarija in Romunija, ki že imata ciljni datum vstopa v povezavo, to je leto 2007, pa tudi Turčija, ki jo je slovenski komisarski kandidat označil za "poseben izziv". Jasno evropsko perspektivo pa potrebujejo tudi države Zahodnega Balkana, za katere je Potočnik dejal, da lahko za svojo prihodnost največ naredijo same, a pri tem potrebujejo nesebično pomoč.

Nadalje je treba poskrbeti, je danes pred evropskimi poslanci in opazovalci iz vrst novink dejal Potočnik, da bo tudi sedanja "zgodovinska" širitev v resnici uspešna. "Nobenega izgovora ne sme biti, da bi bila sedanja širitev lahko videna kot neuspešna," je poudaril kandidat za evropskega komisarja iz Slovenije, za katerega bo zagotovitev uspešne širitve ena prednostnih nalog.

Zaslišanja komisarskih kandidatov so se sicer začela v torek popoldne in se bodo sklenila v četrtek, potem pa bo konferenca predsednikov odborov pripravila svoje mnenje o prihodnjih članih ekipe.

To je po njegovih besedah tudi eden ključnih izzivov celotne EU v letošnjem letu, ob katerem je Potočnik omenil še dogovor o ustavni pogodbi in povečanje konkurenčnosti in rasti v EU, kar vse mora biti ustrezno podprto tudi s prihodno finančno perspektivo, ki bo začrtala skupno porabo razširjene povezave za obdobje od leta 2007 do 2013 in o kateri se morajo pogajanja skleniti v prihodnjem letu.

Po kratki uvodni predstavitvi je slovenski komisarski kandidat nato debelo uro odgovarjal na zelo podrobna in mestoma močno polemična vprašanja poslancev o svojih pogledih na hrvaško kandidaturo za članstvo v EU, vprašanje članstva Turčije, problem rešitve ciprskega vprašanja in odnosov s prihodnjimi sosedami razširjene EU. Poslancev, ki so mu zastavili eno ali več vprašanj, je bilo kar 15, med njimi tudi vodja zunanjepolitičnega odbora v Evropskem parlamentu Elmar Brok, poročevalec v odboru za Slovenijo Demetrio Volcic ter dva slovenska opazovalca, poslanca Jelko Kacin in Feri Horvat.

S svojimi odgovori si je Potočnik ob koncu zaslišanja prislužil aplavz in čestitke predsedujočega, francoskega konzervativnega poslanca Josepha Daula. "Že res, da ste tehnokrat, a izkazali ste se tudi kot dober politik," je komisarskemu kandidatu iz Slovenije dejal Daul, ki zato ni podvomil v uspešno oceno njegovega zaslišanja. To bo sicer konferenca predsednikov parlamentarnih odborov, pred katero zaslišanja potekajo, podala v četrtek, ko bo zaključila tri dni trajajoče pogovore s kandidati za komisarje iz vseh novink.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10