
Evropska komisija pod vodstvom Romana Prodija po novem namesto 20 šteje 30 članov. Iz Poljske je komisarka postala Danuta Huebner, iz Madžarske Peter Balazs, iz Češke Pavel Telička, iz Slovaške Jan Figel, iz Latvije Sandra Kalniete, iz Litve Dalia Grybauskaite, iz Estonije Siim Kallas, iz Malte Joe Borg in iz Cipra pa Markos Kiprianu. Iz Slovenije je bil potrjen Janez Potočnik, nekdanji vodja pogajalcev z EU in nekdanji minister za evropske zadeve.
Parlament je potrdil tudi dva novinca iz "starih" članic - namesto Michela Barniera, ki je postal francoski zunanji minister, bo za regionalno politiko pristojen Jacques Barrot, Pedra Solbesa, ki je v novi španski vladi postal finančni minister, pa bo na resorju gospodarskih in denarnih zadev nasledil Joaquin Almunia.

"Komisija z dodanimi desetimi komisarji iz novih članic Evropske unije bo most med dosedanjo ekipo in komisijo, ki bo z mandatom pričela 1. novembra," je med drugim dejal vodja Evropske komisije Romano Prodi, ki pričakuje gladko potrditev novih komisarjev v Evropskem parlamentu. Prodi je tudi spomnil, da komisarji iz desetih novih članic, ki so v EU vstopile 1. maja, v komisiji ne bodo imeli svojih portfeljev, saj bi njihovo premešanje komisijo v zadnjih mesecih naredilo za neučinkovito. Komisarji so zato dodeljeni na obstoječa področja, a na tak način bodo polno vpeti v delo ekipe in imeli bodo polno glasovalno pravico, je med drugim dejal Prodi.
Predsednik komisije je tudi napovedal, da razširjena ekipa ne bo sprejemala "nobenih novih ukrepov, temveč se bo usmerila v dokončanje danih zavez". Na prvo mesto je Prodi postavil pogajanja o ustavni pogodbi, v katerih bo "Evropska komisija storila vse, da bodo končana z dogovorom". Na drugem mestu je Prodi omenil nadaljevanje širitvenega procesa z drugimi državami - Bolgarijo, Romunijo, Hrvaško in Turčijo.
Potočnik: Delo se je začelo
Prvi evropski komisar iz Slovenije Janez Potočnik takoj po prevzemu položaja že resno začenja z delom. Kot je dejal po potrditvi v Evropskem parlamentu, bo že ta teden v celoti organiziral svoj kabinet, v petek pa se bo v Bruslju udeležil prve seje Evropske komisije v razširjeni sestavi. "Takrat nas že čaka prva razprava o naslednji finančni perspektivi," je napovedal zelo zadovoljen slovenski komisar.
Potočnik je še povedal, da je njegov kabinet zdaj že v celoti sestavljen. Vodil ga bo, kot je že znano, Nemec Peter Dröll, njegova člana pa bosta še Matjaž Malgaj in Boštjan Šporar. V ekipi so še Švedinja Charlotte Hegelund in tri tajnice, od tega ena iz Slovenije. Potočnik bo imel tudi svojega šoferja, ki je sicer rojen v Belgiji, a mu po žilah tečeta tudi slovenska in hrvaška kri.
Pozitivno mnenje tudi o Antončiču
Parlament je o nekdanjem predsedniku slovenskega računskega sodišča Vojku Antončiču s 505 glasovi za, 32 proti in 33 vzdržanimi podal pozitivno mnenje za novega člana Evropskega računskega sodišča. Pozitivno mnenje je podal tudi za vse druge kandidate iz novih članic, razen za kandidata iz Slovaške, pri čemer je sledil priporočilu odbora Evropskega parlamenta za proračunski nadzor.

Prvi slovenski sodnik na omenjenem sodišču ima sicer precej izkušenj na področju, kjer bo delal. Nenazadnje je bil od začetka delovanja slovenskega računskega sodišča njegov predsednik, konec marca letos pa je odstopil s položaja.