Številni prostovoljci so na pomoč prebivalcem priskočili takoj po potresu. Člani Rdečega križa in prostovoljci Karitasa so skupaj s civilno zaščito uredili najnujnejša ležišča.
"Tisti prebivalci, ki niso upali prespati v lastnih stanovanjih, so prespali v začasnih ležiščih," je za 24ur povedal predstavnik Rdečega križa Aleš Markočič. " Takoj smo tudi začeli zbirati prvo pomoč za tiste, ki jo najbolj potrebujejo."
Skupaj s Karitasom bodo z zbiranjem pomoči nadaljevali. Vendar pa ne gre samo za materialno škodo, ki je nastala ob tem potresu.
"Gre tudi za to, da bodo prebivalci na tem področju imeli velik izpad dohodka, saj bo verjetno tudi turistični obisk manjši," je povedal Peter Tomažič s Slovenskega Karitasa. Rdeči križ Slovenije je milijon tolarjev že nakazal svojemu območnemu združenju v Tolminu. Sicer pa obe humanitarni organizaciji pomagata prebivalcem Posočja, ki so v finančni stiski še zaradi potresa pred šestimi leti.
Potres je najbolj prizadel Bovec
Poveljnik Civilne zaščite, župan in njegovi sodelavci v Bovcu so skupaj z gasilci in ostalimi poskrbeli za nujne zaščitne ukrepe. "V materialnih sredstvih smo nekaterim že pomagali," je v studiu 24ur povedal poveljnik Civilne zaščite RS Miran Bogataj. Ugotovili so, da je v Bovcu potres povzročil največ škode. Tam je bilo angažiranih preko 80 gasilcev in drugih reševalcev. V reševalni akciji je bila do noči zagotovljena tudi nastanitev najbolj ogroženih.
Začelo se je tudi ocenjevanje poškodovanih objektov glede njihove varnosti za bivanje. je povedal Bogataj. Ocena poškodovanosti naj bi bila v tem tednu dokončna in vlada naj bi imela že v tem tednu pripravljene prve osnutke in informacije. Dobrodošla je humanitarna pomoč, vendar je po Bogatajevih trditvah najprej potrebno poskrbeti za zagotovitev pogojev za izvedbo nujnih del na objektih. "Na prizadeto območje smo poslali tudi psihologa, tako da je tudi iz tega vidika poskrbljeno za prebivalce," je povedal Bogataj. "Posočnine" tokrat predvidoma ne bo "Tistim, ki si ne morejo privoščiti novega kredita ali financirati nastalo škodo, bomo omogočili, da bodo dobili ta sredstva nepovratno," je povedal predsednik vlade Anton Rop. Za pomoč prizadetim pa po mnenju pristojnega ministrstva ne bo potreben nov zakon, saj naj bi zadostovalo sprejetje vladne uredbe na podlagi veljavne zakonodaje.
Okoljsko ministrstvo bo program odprave posledic včerajšnjega potresa pripravilo predvidoma v enem mesecu. Potem ko bo posebna komisija obrambnega ministrstva ocenila škodo na terenu. Po zagotovilih ministra za okolje in prostor Janeza Kopača naj bi bila vlada dobro pripravljena in je dogodek "ni tako presenetil kot leta 1998". "Mislim, da bo škoda kar znatna," je menil Kopač. "Gotovo ne manj kot eno milijardo tolarjev, lahko pa bo bistveno večja, ampak za konkretna ugibanja je še prezgodaj."
Sredstva iz proračunske rezerve naj bi bila dovolj velika, tako da tako imenovane "posočnine", ki je pri zadnjem potresu vse zaposlene obvezala k plačilu položnic, tokrat predvidoma ne bo.