Ministrstvo za zdravje je v raziskavi ugotovilo, da obvezno označevanje hranilne vrednosti živil podpira 92 odstotkov vprašanih, 20 odstotkov jih vedno pregleda označeno hranilno vrednost živila, 45 odstotkov vprašanih pa to stori pogosto. Pri oznakah so pozorni predvsem na vsebnost maščob, vitaminov in mineralov ter sladkorjev, manj pa na vsebnost prehranskih vlaknin in ogljikovih hidratov.
Od vseh vprašanih jih je 49 odstotkov opazilo označbo hranilne vrednosti v obliki priporočenega dnevnega vnosa. Večina vprašanih, 64 odstotkov, meni, da je tudi na alkoholnih pijačah potrebno označevanje energijske vrednosti.

Gensko spremenjenim organizmom (GSO) nasprotuje 58,5 odstotka vprašanih. Med razlogi za nasprotovanje GSO je na prvem mestu nezaupanje v študije o domnevni netveganosti, sledi prepričanje, da imajo GSO lahko nezaželen vpliv na okolje.
Anketa pomembna za ministrstvo
Tematika opravljene ankete je za ministrstvo posebno zanimiva, saj mora izoblikovati stališče v povezavi z novim zakonodajnim aktom predlogom uredbe o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom. Omenjen predlog uredbe je pomemben tudi za potrošnike, ki morajo biti seznanjeni z značilnostmi živila, kakor tudi za industrijo, za katero vsaka sprememba na embalaži predstavlja dodatno finančno obremenitev.
Ministrstvo je raziskavo javnega mnenja o željah potrošnikov v povezavi z označevanjem hranilne vrednosti živil opravilo med 20. in 22. oktobrom, na vprašanja pa je odgovarjalo 721 polnoletnih prebivalcev Slovenije.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.