Največjo težavo pri nadzoru nad varovanjem pred radioaktivnim in ionizirajočim sevanjem predstavljajo zanemarjeni viri in prevoz odpadnih kovin. Preko Slovenije na zahod, pretežno v Italijo, vsaj enkrat mesečno potujejo radioaktivne odpadne kovine. "Dokaj pogosto, vsaj enkrat na mesec, se dogaja, da zaznamo radioaktivni vir, bodisi na vlaku, pred vstopom v železarno ali vlak s tovrstnim tovorom ustavijo Italijani," je dejal direktor uprave Andrej Stritar in dodal, da bi morali meje še bolje ščititi.
Zaenkrat na meji cariniki uporabljajo prenosne detektorje, ki carinike opozorijo na povečano sevanje, in spektrske instrumente; vendar po Stritarjevih besedah praviloma na mejnih prehodih ni oseb, ki bi bile ustrezno strokovno usposobljene za opravljanje teh meritev. Carinska uprava bo v Luki Koper in na mejnem prehodu obrežje namestila portalne monitorje, nekakšna vrata, skozi katera bodo zapeljala tovorna vozila.
Kot je povedal Brane Gregorič s carinske uprave, je projekt postavitve monitorjev še v fazi dogovarjanja in načrtovanja; pred meseci je ministrstvo za finance z ZDA podpisalo sporazum o sodelovanju. Portalne monitorje naj bi na ameriško pobudo namestili v sklopu ameriške tako imenovane druge linije obrambe.
Poostren inšpekcijski nadzor
Uprava RS za jedrsko varnost veliko pozornosti posveča tudi nadzoru nad varovanjem drugih virov ionizirajočega sevanja (poleg jedrskih in sevalnih objektov). Tako so po posodobitvi registra po sprejemu novega zakona o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti leta 2002 poostrili inšpekcijski nadzor nad najnevarnejšimi viri.
"Dokler vir uporabljajo kompetentni ljudje in z njim ravnajo skrbno, je verjetnost, da bi šlo kaj narobe, zelo majhna," je dejal Stritar.
Posledice so lahko najhujše, če se izgubi nadzor nad virom, ki je neprimerno "pospravljen" oziroma zapuščen. Gre za zanemarjene vire, ki so ostali po zamenjavi lastnikov in so ostali v objektu. Tako so imeli lani primer, da so še pravočasno odkrili vir v stavbi, ki je bila predvidena za rušenje. Kot je dejal Stritar, računajo, da so najnevarnejše vire že odkrili.
V lanskem letu je uprava za jedrsko varnost zabeležila 113 vnosov radioaktivnih virov iz držav Evropske unije in 43 tovrstnih uvozov iz ostalih držav. Po podatkih uprave za jedrsko varnost je trenutno v Sloveniji 109 imetnikov dovoljenja za izvajanje sevalnih dejavnosti. V medicini obstaja 743 rentgenov, izven nje je teh še 144, tako imenovanih zaprtih virov je v medicini 36 izven medicine pa 644.