
Delodajalske organizacije poudarjajo, da je brez temeljite analize stanja, ugotovitve slabosti in pomanjkljivosti ter možnih rešitev kakršnokoli ukrepanje na tem področju "že vnaprej obsojeno na neuspeh". Menijo tudi, da zgolj dvig prispevne stopnje obveznega zdravstvenega zavarovanja ne pomeni reforme tega zavarovanja in zdravstva kot takega, poskuse "privajanja" javnosti na prepričanje, da se težav ne da reševati drugače kakor s povišanjem prispevnih stopenj, pa zavračajo.
Kot socialni partnerji uradnega predloga vlade ali ministrstva za zdravje o reformi zdravstvenega zavarovanja ne poznajo, menijo pa, da morajo biti v oblikovanje reforme vključeni vsi socialni partnerji.
Področje zdravja je za gospodarstvo izredno pomembno, saj je to "dobrina, ki je nujno potrebna za uspešen in trajen gospodarski razvoj", obenem pa so obremenitve gospodarstva, kamor sodijo tudi prispevki za zdravstvo, zelo pomembne za konkurenčnost in nadaljnji gospodarski razvoj, poudarjajo v omenjenih organizacijah. Kot so delodajalske organizacije zapisale v skupni izjavi, so samo odhodki obveznega zdravstvenega zavarovanja v letu 2001 znašali 313 milijard tolarjev, celotni izdatki za zdravstveno varstvo pa so predstavljali več kot 8,2 odstotka BDP.