Plače v Sloveniji so se lani povišale v primerjavi z letom prej. V povprečju so se tako dvignile za osem odstotkov, medtem ko se je povprečna mesečna neto plača v enem letu realno povečala za dva odstotka, ugotavlja statistični urad.
Najbolj plačani v finančnem posredništvu in v rudarstvu
Najbolje plačani so bili zaposleni v finančnem posredništvu, še ugotavljajo na državnem statističnem uradu. Njihova mesečna bruto plača je znašala povprečno 2100 evrov. Sledili so jim zaposleni v rudarstvu ter v dejavnosti oskrba z elektriko, plinom in vodo, s povprečno mesečno bruto plačo v višini nekaj več kot 1800 evrov.
Najnižje plače pa so lani prejemali zaposleni v gostinstvu, v povprečju le nekaj več kot 1000 evrov bruto na mesec. Do največ 1400 evrov bruto pa so mesečno prejemali zaposleni v ribištvu in gradbeništvu.
Zvišal se je delež davkov in prispevkov
Čeprav so bile bruto plače v skladu iz leta 2007 sprejetimi spremembami davčne zakonodaje nekoliko razbremenjene, pa se je delež davkov in prispevkov nekoliko zvišal (s 35,05 odstotka na 35,33 odstotka).
Izplačila za nadure so lani znašala v povprečju 25,28 evra na zaposlenega, pri čemer so bili ti zneski najvišji v zdravstvu in socialnem varstvu. V teh dejavnostih so mesečni bruto izplačani zneski za nadure znašali povprečno 122 evrov, sledilo je rudarstvo s 57 evri.
Lani so najvišjo rast dosegle plače v dejavnosti rudarstvo, in sicer so bile za 13,6 odstotka višje kot leto poprej. Sledile so plače v dejavnostih javna uprava, obramba in socialno zavarovanje ter plače v dejavnostih zdravstvo in socialno varstvo; te so bile za 12,2 odstotka višje kot leto poprej.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.