V telefonskem pogovoru je Powell poudaril pomen dobrih odnosov med ZDA in Slovenijo ter izpostavil, da je Slovenija za ZDA pomemben partner pri vzpostavljanju stabilnosti in miru v svetu. Kot je poudaril Vajgl, so ZDA za Slovenijo vselej najpomembnejši strateški partner ter se mu tudi zahvalil za čestitke in dobre želje.
Vajgl o prioritetah ministrovanja
Novi vodja slovenske diplomacije je poudaril, da je, vsaj kar zadeva slovensko zunanjo politiko, najmočnejše sidro članstvo Slovenije v Evropski uniji. Med prioritetami svojega ministrovanja je izpostavil tudi priprave na slovensko predsedovanje Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) in odnose s sosedami, pri čemer glede odprtega vprašanja meje s sosednjo Hrvaško meni, da je sporazum Drnovšek-Račan "še vedno zelo ugoden" za obe strani. Glede razvpite vilniuške izjave bi bil po njegovem mnenju že čas, da se o njej neha razpravljati. Sicer pa Vajgl ni izključil možnosti, da bi zunanje ministrstvo, če bi dobil takšno ponudbo, vodil tudi po jesenskih parlamentarnih volitvah.
Kar zadeva odnose s Hrvaško, je Vajgl dejal, da si želi srečanja in seznanitve s hrvaškim kolegom, za zdaj pa dogovora o takšnem sestanku še ni. V zvezi z reševanjem odprtih vprašanj z južno sosedo pa meni, da je arbitraža zadnje sredstvo. Prepričan je, da je med sosedama, ki želita dolgoročno razvite in prijateljske odnose, vedno dovolj časa, da se določeni medsebojni interesi zadovoljijo in da se najde ustrezna diplomatska rešitev. "Ko gre za mejo, je zame sporazum Drnovšek-Račan še vedno izredno ugoden sporazum in to za obe strani, saj nas legitimira kot državi, ki znata sami reševati na videz zelo zapleten problem. In v končni konsekvenci - tudi če bi se šlo na arbitražo, bi bil ta sporazum vendarle neko izhodišče, mimo katerega ne bi mogli," je še menil.
Vjesnik o zamenjavi Rupla
Če je bil Rupel politik in diplomat, je njegov naslednik predvsem diplomat, zmernejši v izjavah in manj oster od pogosto strupenega Ruplovega jezika. Slovenija trenutno potrebuje prav takšen profil zunanjega ministra, saj je bila slovenska zunanja politika z Ruplom na čelu mnogokrat preveč napadalna, pogosto celo antipatična, piše današnji zagrebški Vjesnik.
Ob Vajglovih napovedih ob prevzemu ministrovanja, da se v dialogu s sosedi ne bo izogibal niti najostrejšim tonom, komentator Jurica Koerbler pričakuje, da niti najostrejši Vajglovi toni ne bodo tako glasni in celo iritirajoči, kot so bili Ruplovi. Vjesnik meni, da je šele zdaj moč pričakovati konstruktivno razpravo, ki bi pripeljala do reševanja nakopičenih problemov, ki vedno bolj obremenjujejo tako Ljubljano kot Zagreb.
Težke besede in slabe kvalifikacije, ki so pogosto prihajale iz Ljubljane, so že doslej kvarile ozračje, v katerem bi lahko prišlo do rešitev, zato bi bilo morda bolje, svetuje komentator, da bi se Vajgl bolj usmeril v konstruktiven dialog in manj na ostre tone. Kljub vsemu pa maksimalistične zahteve Slovenije ne bodo in ne morejo izginiti, ne glede na to, kdo sedi v ministrskem stolčku.