Slovenija

Powellova izjava netočna

Ljubljana, 06. 02. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Včerajšnji govor ameriškega zunanjega ministra Colin Powella je zaradi omembe Slovenije dvignil precej prahu. Njegove navedbe, da naj bi Irak tudi pri nas iskal partnerja za izdelavo magnetov za proizvodnjo obogatenega urana, so netočne, Američani so nas zelo verjetno ponovno zamenjali s Slovaško.

"V letih 1999 in 2000 so se iraški uradniki pogajali s podjetji v Romuniji, Indiji, Rusiji in Sloveniji za nakup tovarn za proizvodnjo magnetov. Te tovarne so bile sposobne izdelovati 20 in 30 gramske magnete, kakršne je Irak uporabljal v plinskih centrifugah pred Zalivsko vojno. Magneti skupaj z aluminijastimi cevmi potrjujejo, da skuša Irak obnoviti jedrski program, " je včeraj povedal ameriški zunanji minister Colin Powell.

Powellove navedbe o uporabi magnetov za bogatenje urana v vojaške namene so znanstvena fantastika tudi za največje poznavalce uporabe magnetov pri nas.

Spomenka Kobe
Spomenka Kobe FOTO: POP TV

Spomenka Kobe, iz Oddelka za nanostrukturne materiale Inštituta Jožef Štefan, pravi, da še ni slišala, da bi se uporabljali magneti pri proizvodnji nuklearnih, kakršnihkoli zadev. Misli pa, da je kljub vseeno Powell govoril o magnetih, ki so najmočnejši znani magneti, to so visoko energijski magneti. Take magnete izdelujeta v Sloveniji le ljubljanski podjetji Feriti in Magneti. Powellovih izjav tam ni hotel komentirati nihče, oboji pa so zatrdili, da o kakšnih ponudbah za sodelovanje iz Iraka niso nikoli slišali. Njihovi izdelki so sicer namenjeni drugim, povsem zemeljskim stvarem.

Powellove navedbe o magnetih za bogatenje urana v vojaške namene so netočne
Powellove navedbe o magnetih za bogatenje urana v vojaške namene so netočne FOTO: POP TV

"Ti magneti se v glavnem uporabljajo za telekomunikacijske namene, za displeje, za računalniške komponente in kot motorski segmenti za različne motorčke, od gospodinjskih aparatov do motorjev v avtomobilski industriji,"še dodaja Kobetova. Prav zato je verjetno, da so Slovenijo ponovno omenjali po nemarnem. Profesor Kobetova si predstavlja, da glede na to, da Powell govori o separaciji, da bi nas, tako kot so že pogosto naredili, lahko zamenjali s Slovaško, ker tam pa delajo naprave, ki so za separacijo rude, ki bi eventuelno lahko prišle v poštev za nekaj takega, če govori o uranovi rudi.

Powellove navedbe torej najverjetneje niso točne, še manj pa so priznanje Sloveniji za nesodelovanje z Irakom, kot jih je razumel njegov slovenski kolega Rupel.

GZS o Powellovi izjavi glede sodelovanja z Irakom

Na Gospodarski zbornici Slovenije so se odzvali na izjavo ameriškega državnega sekretarja Powella, da je Irak pri izdelavi jedrskega orožja trgoval tudi s slovenskimi podjetji. Slovenija z Irakom posluje samo preko humanitarnega programa Nafta za hrano, saj za trgovanje s to državo velja embargo OZN, so v odgovor na včerajšnjo izjavo ameriškega državnega sekretarja Powella, da so se Iračani v letih 1999 in 2000 tudi s podjetji v Sloveniji pogajali o nakupu tovarn za proizvodnjo magnetov, zapisali na GZS. Magnete je sicer Irak uporabljal v plinskih centrifugah za izdelavo materialov za jedrsko orožje še pred zalivsko vojno leta 1991.

Zunanji minister Rupel: Skupni izjavi držav vilnuške skupine smo se priključili z nekaterimi rezervami
Zunanji minister Rupel: Skupni izjavi držav vilnuške skupine smo se priključili z nekaterimi rezervami FOTO: POP TV

Medtem je v Washington prispela deklaracija, v kateri 10 kandidatk za vstop v Nato, t.i. vilniuška skupina držav, med njimi tudi Slovenija, izraža podporo pri napadu na Irak.

Zunanji minister Dimitrij Rupel je pojasnil, zakaj je med podpisnicami deklaracije tudi Slovenija: "Mi smo se priključili tej deklaraciji z nekaterimi rezervami. Zdaj smo deloma zadovoljni, tu pa tam, nas pa kakšna beseda še moti. Treba pa je vedeti, da je to Vilniuška skupina, ki si jo je izmislila Slovenija skupaj z Litvo. Če gre za 10 podpisnic je zelo težko, da bi vsaka podpisnica dosegla vse, kar si želi."

O podpori ZDA prihodnji teden

Direktor urada za informiranje Gregor Krajc
Direktor urada za informiranje Gregor Krajc FOTO: POP TV

Vlada je na današnji seji govorila o prošnji ZDA za sodelovanje Slovenije pri reševanju iraške krize, vendar o tem ni sprejela nobenih odločitev. Sodeč po včerajšnjih izjavah zunanjega ministra Dimitrija Rupla, Slovenija podpira ZDA pri napadu na Irak. Direktor urada za informiranje Gregor Krajc je pojasnil, da pristojne službe iščejo možnosti in zmogljivosti za sodelovanje znotraj obrambnega sistema, ob tem pa je poudaril, da se ameriška prošnja nanaša na sodelovanje v postkonfliktnem obdobju.

Vlada je danes sprejela sklep o napotitvi dodatnega častnika Slovenske vojske v koalicijski koordinacijski center CENTCOM v ZDA, ki je odgovorno za operativno načrtovanje in poveljevanje vojaškim silam na Bližnjem vzhodu. V Tampi na Floridi je septembra lani en častnik, ki se mu dolžnost izteče marca. Zamenjal ga bo nov častnik, poleg tega pa bo Slovenija v CENTCOM v skladu z ameriško prošnjo napotila še enega častnika. Njuna naloga bo, kot pravijo na MORS, na operativnem nivoju prispevati k povečanju in usmerjanju naporov v boju proti terorizmu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10