Slovenija

Požar na Komarči se širi

Ljubljana/Bohinj, 13. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
D.P./J.U./STA
Komentarji
0

Požar na pobočju Komarče nad Bohinjem se je zaradi vetra znova razširil. Požarna ogroženost naravnega okolja je zaradi velike vročine in suše zelo velika tudi drugod po Sloveniji. V Sloveniji smo zabeležili rekordne temperature, medtem ko naj bi jutri zvečer deževalo, kar bo gasilcem najbolj pomagalo pri gašenju požarov.

Dim na pobočju Komarče
Dim na pobočju Komarče FOTO: POP TV

Helikopter slovenske vojske je danes gasilcem pomagal kar na treh koncih. Na Bovškem je ponovno zagorelo na Planini na Skali. Še vedno gori tudi na bovškem Svinjaku, kjer je v nedeljo ogenj zanetila strela. Kritično pa postaja na Komarči.

Bohinjski gasilci se tam s pomočjo helikopterja že sedmi dan borijo s podtalnim požarom. Kljub temu, da so včeraj požar omejili, pa je veter sinoči ponovno raznesel gorečo podrast. Zaradi nevarnosti so poti na Komarčo, k slapu Savici, kjer je pogorel tudi razgledni stolp, ter zaradi dima tudi pot na Komno, zaprte. Požar se je razširili nižje proti dolini, prav tako pa se je popoldne požar razširil tudi na Komarčo pri Črnem jezeru. Gasilci pozivajo planince, naj dosledno upoštevajo njihova navodila. Občina Bohinj pa je danes razglasila tudi povečano požarno ogroženost, zaradi katere prebivalce in obiskovalce naproša, naj ne kurijo ognjev in ne odmetavajo cigaretnih ogorkov.

požar na Komarči
požar na Komarči FOTO: POP TV

Ker gre za podtalni požar, bodo za dokončno pogasitev požarov potrebne velike količine vode, pri čemer bi gasilcem delo močno olajšal dež. Po besedah poveljnika bohinjskih gasilcev Pavla Žvana požare na pobočju Komarče gasi eden, občasno pa tudi dva helikopterja Slovenske vojske. "Središče požara je na nadmorski višini 1400 metov. Zaradi pregretega terena je prišlo do podtalnega požara, zaradi tega in strmine terena pa se pojavljajo zdrsi zemlje in kamenja, ki nižje povzročajo nove požare. Zaradi vetra je požar včeraj zajel slabega pol hektarja območja mešanega gozda nad slapom Savica. Požar gasijo štiri gasilska društva iz Bohinja, ostalo pa obvladujemo. Dokler se vremenske razmere ne bodo spremenile, se stanje ne bo izboljšalo, lahko se le še poslabša," je povedal Pavel Žvan.

Še vedno gori tudi na Svinjaku v okolici Bovca, kjer prav tako kot na Komarči sodeluje helikopter Slovenske vojske. Požar se je razširil proti vznožju hriba, kjer ga gasilci omejujejo, pogasili pa ga danes najverjetneje še ne bodo.

Rekordna vročina

Osvežitev
Osvežitev FOTO: Reuters

Danes popoldne v Sloveniji ni bilo večjega kraja, v katerem se temperatura ne bi povzpela krepko nad 30 stopinj Celzija in v večini krajev je bil to najbolj vroč dan v tem letu. Pasja vročina je ljudi pognala v senco, na nevzdržni pripeki pa se je gotovo komu tudi zvrtelo v glavi. Pomagal ni niti popoldanski vetrič. Temperature so se v Ljubljani do popoldneva povzpele nad 37 stopinj Celzija. To je bil hkrati že 43. dan tega poletja, ko so bile v Ljubljani temperature višje od 30 stopinj, v Novi Gorici pa je bilo vročih dni letos že 63, kar pomeni, da je letošnje poletje brez konkurence najdaljše vroče poletje v znani zgodovini. V tolažbo pa nam je lahko, da so vročemu vremenu šteti dnevi. Verjetno je bil to zadnji sunek pasje vročine pred ohladitvijo, saj v petek lahko pričakujemo ohladitve.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10