Slovenija

Požari v naravi pri nas najpogostejši na suhem kraškem območju

Ljubljana, 20. 07. 2022 15.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenijo poleti pogosto pestijo požari v naravi. Posebej jim je izpostavljeno suho in vetrovno kraško območje, kjer je ogenj v preteklosti pogoltnil že na stotine hektarjev površin. Tudi v zadnjih dneh je po dolgem sušnem obdobju tam izbruhnilo več požarov. Sledi kronologija nekaterih največjih požarov v naravi v Sloveniji v zadnjih desetletjih. Kronologijo je pripravila Nadja Podobnik.

29. julij 1994 – V velikem gozdnem požaru, ki je zajel območje nad Renčami, pri Opatjem selu in Kostanjevici na Krasu, je zgorelo 630 hektarjev gozda.

Avgust 2000 – Zaradi suše je zlasti na Primorskem pustošilo več požarov v naravi.

Avgust 2001 – Zaradi suše so po državi izbruhnili številni požari; zabeležili so jih skoraj 400. Največji je bil konec avgusta pri Komnu, kjer je zgorelo približno 200 hektarjev grmičevja, podrasti in borovega gozda. Ognjeni zublji so se tudi nevarno približali vasi Rubije in zaselku Jablanec, zato so za nekaj ur evakuirali tamkajšnje prebivalce.

29. julij 2003 – Iz Italije se je razširil velik gozdni požar, ki je zajel širše območje Sel na Krasu in Vojščice. Zgorelo je kar 1050 hektarjev površin, od tega 748 hektarjev gozda. To je bil doslej največji zabeleženi požar v naravnem okolju v Sloveniji. Gasili so ga deset dni.

Julij 2006 – V velikem gozdnem požaru na Krasu je na območju Šumka-Železna vrata-Trstelj pogorelo okoli 950 hektarjev površin, od tega 460 hektarjev gozdov. Ob pomoči gasilcev iz vse Slovenije so ga uspeli pogasiti šele po dobrem tednu dni.

Avgust 2012 – V velikem požaru na območju Brkinov in kraškega roba je pogorelo približno 460 hektarjev pretežno gozdnate površine. Pri gašenju je sodelovalo 1443 gasilcev s 379 vozili. Pogoreli sta tudi stanovanjska hiša in farma.

Avgust 2013 – Požar je zajel območje Trstelja, kjer je zgorelo okoli 50 hektarjev površin. Več kot 250 gasilcem sta pri gašenju pomagala helikopterja. Pri Velikem Rogatcu pa je zgorelo okoli 20 hektarjev smrekovega gozda. S požarom, ki ga je zanetila strela, nato pa se je širil zaradi močnega vetra, so se gasilci ob pomoči helikopterjev borili več dni. Velik gozdni požar je avgusta zajel tudi območje pod Andrejevim domom na Slemenu pri Šoštanju.

Julij 2016 – Strela je zanetila požar na pobočju Svete gore nad Novo Gorico. Pogorelo je okoli 20 hektarjev površin. Ogenj je s pomočjo helikopterjev gasilo več gasilcev, ki so jih pri delu ogrožala neeksplodirana ubojna sredstva iz 1. svetovne vojne. Dan pozneje je požar izbruhnil še nad Mirnom pri Novi Gorici; pogorelo je okoli 15 hektarjev površin.

Požari v naravi pri nas najpogostejši na suhem kraškem območju.
Požari v naravi pri nas najpogostejši na suhem kraškem območju. FOTO: Matjaž Marušič iz gasilske enote Nova Gorica

Avgust 2019 – Zagorelo je v oklici Pomnika miru na Cerju na Goriškem Krasu. Zaradi burje in suhega podrastja se je požar hitro širil. Zapreti so morali dovozne poti tako iz smeri Lokvice kot Opatjega sela. Gasilcem so na pomoč priskočili helikopterji, posredovali pa so tudi pripadniki državne enote za varstvo pred nevarnimi ubojnimi sredstvi, saj so na območju številni ostanki iz prve svetovne vojne. Zgorelo je okoli 100 hektarjev podrasti ter borovega in listnatega gozda, spomenik in vas Lokvica pa so uspeli ubraniti pred ognjem.

April 2020 – Na območju med krajema Kastelec in Petrinje nad Kraškim robom je izbruhnil požar, ki je zajel okoli 35 hektarjev površin. Zaradi širjenja ognja so zaprli tudi okoliške ceste. Požar je gasilo okoli 160 gasilcev.

Marec 2022 – Gozd nad vasjo Potoče v bližini Preddvora je prizadel obsežen požar. Ognjeni zublji so zajeli kar 700 hektarjev veliko območje, z njimi pa se je tri dni spopadalo okoli 1100 gasilcev. Iz helikopterjev Slovenske vojske so na požarišče odvrgli 400.000 litrov vode, na koncu je na pomoč priskočil še dež. Preiskava je pokazala, da je najverjetneje prišlo do vžiga podrasti zaradi vremenskih razmer.

Julij 2022 – Po dolgem sušnem obdobju je na območju goriškega Krasa izbruhnilo več požarov. Razmere so še poslabšala neeksplodirana ubojna sredstva iz prve svetovne vojne in močna burja. Gasilci so s pomočjo helikopterjev in letal uspeli obvladati razmere ob cesti Miren–Opatje selo, gorelo je tudi na območju Renškega vrha nad Renčami. Ko so se razmere umirile na enem koncu, pa je ogenj izbruhnil drugje. Tako se je 20. julija požar z italijanske strani meje razširil na slovensko in ogrozil tudi hiše. Iz vasi Sela na Krasu, Hudi Log, Korita na Krasu in Nova vas so morali zato evakuirati prebivalce. Z ognjem se bori skoraj 600 ljudi, helikopterji in letala, vpoklicati so morali dodatne sile.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

periot22
20. 07. 2022 19.20
Glede na to da je Primorska vsa zaraščena pa še kakšen norec ki požiga!
komarec
20. 07. 2022 17.11
Seveda sedaj je priložnost delati statistike, ankete, pametovati .............
V1CE
20. 07. 2022 15.43
Vse komentarje zbrisali lol?
V1CE
20. 07. 2022 15.43