Podlubniki napadejo najvitalnejše organe drevesa, kjer ima drevo prevodni sistem za transport vode, hranilnih snovi in produktov fotosinteze (sladkorjev). Podlubniki z vrtanjem rovov pod lubjem glodajo transportne poti vode in hranil v gostiteljskem drevesu, s čimer ogrožajo prehranjevanje svojega gostitelja – zaradi tega gostitelj posledično odmre.
Podlubniki smreko najbolj ogrožajo od aprila do konca oktobra, saj za svojo aktivnost potrebujejo temperature nad 12 stopinj Celzija.
Najpogostejša predstavnika podlubnikov, s katerima imamo na smrekah v slovenskih gozdovih in izven gozdov največ težav, sta knaver ali osmerozobi smrekov lubadar (Ips typographus L.) in šesterozobi smrekov lubadar (Pityogenes chalcographus L.).
Osmerozobi smrekov lubadar, ki je najpogostejši podlubnik na smreki, je temnorjav bleščeč hrošč, meri od 4,2 do 5,5 milimetra. Je bele barve z rjavo glavo, zmerno ukrivljen, brez nog, dolg je pet do šest milimetrov. Buba je enako dolga, prosta, bela in ima na zadnjem koncu dva trnasta izrastka.
Znaki napada podlubnikov na drevesa smreke so osutost krošnje, na lubju debel so vidne vhodne odprtine podlubnika, na lubju koreničnika je vidna črvina, v končni fazi lubje z debla odpade.
Ker podlubniki pri širjenju lahko brez težav preletijo velike razdalje (tudi več kot 10 kilometrov), je pomembno izvajanje preventivnih in zatiralnih del za preprečevanje širjenja podlubnikov tudi izven gozda. Zavod za Gozdove Slovenije in gozdarska inšpekcija pozivata vse lastnike dreves smreke izven gozda, naj redno opazujejo svoja drevesa in v primeru katerega koli znaka napada podlubnikov na smreki takoj izvedejo sanitarno sečnjo in ukrepe za uničenje zalege podlubnikov. Pri izvajanju sanitarne sečnje je potrebna izjemna pazljivost tako zaradi možnosti poškodb pri delu kot ogrožanja zdravja in življenja ljudi ter poškodb objektov in ostalega premoženja ljudi. Posek drevja v urbanem okolju je še posebej zahtevno in nevarno opravilo, zato ga je potrebno zaupati usposobljenim in preverjenim izvajalcem.
Nadzor nad podlubniki v naseljih izvaja gozdarska inšpekcija. Lastnikom, pri katerih bo ugotovljen napad podlubnikov na drevesih iglavcev na njihovi posesti, bo v upravnem postopku izdana odločba za posek napadenih dreves. V odločbi je določen rok izvedbe sanitarne sečnje in morebitnih varstvenih del. Za vse informacije v zvezi s posekom s podlubniki napadenih dreves tako v gozdu kot izven gozda ali v naseljih lahko pokličete pristojnega gozdarja Zavoda za gozdove Slovenije ali pa pristojnega gozdarskega inšpektorja.
"Naredimo pravočasno vse za preprečevanje širjenja podlubnikov, ohranjanje gozdov, vrtov, krajine in zelenega videza naših naselij," so sporočili iz inšpektorata.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.