Slovenija

Pozivi k ureditvi plačnih in kadrovskih razmer tudi za sodno osebje

Ljubljana, 14. 05. 2023 15.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Potem ko je predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević pred dnevi v pismu vladi opozoril na neustrezen plačni položaj sodnega osebja in posledično kritične kadrovske razmere za delo sodišč, so se zdaj odzvali tudi v Sindikatu delavcev v pravosodju. Tudi v sindikatu so znova pozvali vlado, naj nemudoma pristopi k reševanju nastalih razmer.

Zaradi nestimulativnega plačnega položaja sodnega osebja se sodišča spoprijemajo z velikim pomanjkanjem kadra in splošnim nezadovoljstvom zaposlenih, seznami sodniških pripravnikov so prazni, strokovnih sodelavcev pa je vedno manj. Na prvostopenjskih sodiščih pa še posebej kronično primanjkuje drugega sodnega kadra, zlasti sodnih zapisnikarjev, vpisničarjev in informatikov, je v pismu vladi in premierju Robertu Golobu zapisal predsednik vrhovnega sodišča in izpostavil zelo veliko fluktuacijo kadra.

"Da je stanje res alarmantno, potrjuje dejstvo, da so nekatera prvostopenjska sodišča že primorana krniti obseg svojega poslovanja, ker ne morejo več zagotavljati delovnega procesa," je opozoril Miodrag Đorđević. Z zaskrbljenostjo ugotavlja, da je v aktualnih javnih razpravah ter v objavljenih predlogih in izhodiščih za spremembo plačnega sistema "problematika sodnega osebja spregledana", je zapisano v pismu, ki ga je sicer danes javnosti posredoval Sindikat delavcev v pravosodju (SDP), ki je v vednost prejel pismo predsednika vrhovnega sodišča.

Plače v sodstvu
Plače v sodstvu FOTO: Shutterstock

"Veseli nas, da se je tudi Vrhovno sodišče RS pridružilo opozorilom o neustreznem plačnem položaju sodnega osebja (enako sicer velja za zaposlene v širšem pravosodnem sistemu, torej tudi zaposlene na državnih tožilstvih in v zaporih) in s tem podprlo legitimnost zahtev Sindikata delavcev v pravosodju," pa so v današnjem odprtem pismu, ki so ga prav tako naslovili na vlado in premierja Goloba, zapisali v SDP.

Poudarili so, da že vrsto let opozarjajo na izrazito podplačanost zaposlenih v pravosodnem sistemu v primerjavi z drugimi primerljivimi delovnimi mesti v javnem sektorju, rezultat česar je bil med drugim tudi stavkovni sporazum, na podlagi katerega je bila imenovana delovna skupina, ki je pripravila Analizo strukture obstoječih delovnim mest, potrebnih za delovanje sodstva, in Belo knjigo o prenovi kariernega razvoja javnih uslužbencev v sodstvu.

"Analiza je jasno razkrila, da je osnovni razlog za alarmantno kadrovsko situacijo na sodiščih povsem neustrezno vrednotenje delovnih mest, bela knjiga pa je začrtala smernice za ustrezno oblikovanje prihodnje plačne politike," so zapisali v SDP.

Omenjeno analizo in belo knjigo je v pismu vladi izpostavil tudi predsednik vrhovnega sodišča, ki pa je dodal, da ker gre za pomembno in kompleksno področje, "se ni mogoče zadovoljiti z dejstvom, da je usoda sodnega osebja odvisna zgolj od pogajalske moči posameznih sindikatov".

"Sodstvo ne potrebuje zgolj odprave plačnih nesorazmerij, ampak redefinicijo obstoječih delovnih mest na način, ki bo odražal potrebe sodstva in dejansko delo zaposlenih, za katerega bodo ti ustrezno nagrajeni in stimulirani," je zapisal predsednik vrhovnega sodišča. Meni, da je zato v strokovno razpravo plačne reforme javnega sektorja treba vključiti tudi predstavnike sodstva, od predsednika vlade pa pričakuje, da se zaveda resnosti položaja ter da se bo zavzel za uresničitev predlogov iz bele knjige.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

k.rs30091
15. 05. 2023 08.08
+1
mislim, da je država dolžna takšni veji oblasti, ki mora delovati strokovno in profesionalno ustrezno plačilo. Saj v nasprotnem primeru je jasno, kakšni ljudje nam lahko sodijo in urejajo zadeve. Veja oblasti ,ki bi morala imeti svoj steber plačila. Definitivno, prav tako kot v tujini!
Jožajoža
14. 05. 2023 21.29
+0
Uboga vlada jaj je podedovala id janšistov,fašistov.
jutri_pa_res
14. 05. 2023 19.49
+6
Dokler sodniki za svoje škart delo ne bodo nikomur odgovarjali, se nimamo kaj pogovarjati o dvigu plač. Njihovo delo je prava katastrofa, če samo pogledamo, koliko zadev pade na višjih sodiščih in se vrne v ponovno sojenje zaradi procesnih napak. Pa dobi sodnik za ta škart kljub temu plačilo. Je pravo sploh stroka? Recimo, če pogledamo ustavne sodnike, so to največji 'pravni strokovnjaki', sodijo na podlagi iste ustave in zakonov, pa odločijo 4 tako, 5 pa drugače. Halo???
nur-amrabar
14. 05. 2023 19.00
+6
potem pa imamo tajnice na sodiščih, ki delajo za narkomanske tolpe, ker zaslužijo 950 evrov!
zibertmi
14. 05. 2023 18.25
+6
najprej opravite delo kot se spodobi
Maki3322
14. 05. 2023 17.59
+3
Sodnikom zmanjšati plače saj ne znajo upoštevati voljo ljudstva referendum. Večina sodnikov vključenih v korupcijo.
jodr
14. 05. 2023 17.10
+2
A sodne zaostanke ste kaj zmanjšali? A samo plače povečat?
Brabus
14. 05. 2023 17.00
+2
Prav je, da se plače povečajo tudi zapisnikarjem, ker opravljajo ogromno dela, tudi marsikaj namesto sodnikov.
jutri_pa_res
16. 05. 2023 10.47
Tudi sodbe so pogosto take, kot da bi jih pisali kar sami zapisnikarji.