dogodkov občasni zastoji ali upočasnjen promet neizbežni.
Med zastoji mora biti med kolonama vozil na prehitevalnem in voznem pasu dovolj prostora za vožnjo intervencijskih vozil. S pravilno razvrstitvijo namreč intervencijskim vozilom omogočimo hitrejši dostop do ponesrečencev in s tem povečamo možnost preživetja tudi do 40 odstotkov, skrajša pa se tudi čas odpravljanja nastalih posledic.
Vozniki in potniki morajo v času zastoja ostati v svojih vozilih in mirno počakati na morebitne nadaljnje napotke. Na ta način je omogočen hiter premik vozil, če je to potrebno. Poleg tega morajo vozniki ob premikih vozila zadržati predpisan položaj skrajno levo ali skrajno desno. Policija dodaja, da je že v veliko primerih opazila, da so se s vozniki sicer pravilno razvrstili, ko pa je mimo njih zapeljalo intervencijsko vozilo, pa se se vrnili proti sredini prometnega pasu in s tem onemogočili ostalim intervencijskim vozilom prihod na kraj interventnega dogodka. Hoja po avtocesti ali cesti, rezervirani za motorna vozila, razen v primeru izjem je prepovedana!
V času zastoja je tako prepovedano tudi sledenje intervencijskim vozilom, vožnja v nasprotno smer, obračanje, vzvratna vožnja ter parkiranje na odstavnem pasu ali odstavni niši.
Vse več kaznivih dejanj na avtocestah
Policija tudi opozarja, da se v zadnjih letih na avtocestah na relaciji Italija—Madžarska in Avstrija—Hrvaška povečuje število obravnavanih kaznivih dejanj tatvin in drznih tatvin (tatvin goriva, gum, tovora, predmetov iz vozil ...). Samo v letošnjem prvem polletju je bilo 232 tovrstnih primerov.
Storilci po navedbah policije pogosto skušajo na počivališčih pritegniti pozornost, nato pa njihovi pajdaši okradejo njihovo vozilo, iz katerega najpogosteje odnesejo torbice, denarnice, mobilne telefone in podobno. Pojavljajo se tudi številni primeri, da na počivališčih nepridipravi prodajajo lažno in ponarejeno blago (lažen nakit).
Večkrat se je tudi že zgodilo, da so storilci na počivališču ali bencinskem servisu preluknjali pnevmatiko, nato pa sledijo vozilu, dokler se ne ustavi zaradi prazne pnevmatike in pod pretvezo nudenja pomoči izvršijo tatvino. Na udaru so tudi vozniki tovornih vozil, saj jim jih tatovi pogosto izpraznijo.
Policija ob tem dodaja, da je v večini primerov storilcev več, svoje naloge pa imajo dobro razdeljene. V veliko primerih gre za tuje državljane, žrtve pa so tako slovenski kot tudi tuji državljani, ki ravno potujejo po Sloveniji.
Policija zato svetuje, da smo med morebitnimi postanki na avtocestah ves čas pozorni na vozilo in se od njega preveč ne oddaljujejo. Če se od vozila oddaljimo, ga zaklenemo, vrednejših predmetov, kot so torbice, denarnice, mobilni telefoni ali prenosni računalniki, pa ne puščamo na vidnem mestu. Hkrati odsvetujejo ustavljanje neznanim osebam.
Drugod po Evropi je takšnih kaznivih dejanj na avtocestah še več, poudarja policija. Zato priporoča, da smo v tujini še bolj pazljivi. Prav tako svetujejo, da nimamo na enem mestu vseh dokumentov in vseh sredstev za plačevanje. Odsvetujejo tudi parkiranje na bolj oddaljenih mestih večjih počivališč, temveč je bolje, če parkiramo na osvetljenem delu, ki je najverjetneje tudi nadzorovan s kamerami.
Če v tujini postanemo žrtev kaznivega dejanja, je treba o tem takoj obvestiti policijo in ji posredovati čim več uporabnih podatkov o storilcih, njihovem vozilu in smeri bega. Če v tujini ostanete brez dokumentov ali finančnih sredstev, pa se lahko po pomoč obrnete na diplomatsko predstavništvo.
Policija tudi poziva vse, ki bi na avtocesti ali počivališčih opazili sumljive osebe, ki se pretvarjajo, bodisi da potrebujejo pomoč bodisi, da jo želijo nuditi, da o tem čim prej obvestijo policijo na številko 113 ali na anonimno telefonsko številko 080 1200.
Lani je policija pri nas na avtocestah v celem letu obravnavala 461 kaznivih dejanj s skupno škodo skoraj 440.000 evrov, leta 2012 je bilo takšnih dejanj 279, škode pa je bilo za 270.000 evrov. Samo letos je bilo teh dejanj že prek 230, povzročene pa je bilo za slabih 170.000 evrov škode. Letos so preiskali že dobrih polovico takšnih dejanj, lani in predlani pa je bila preiskanost nižja od polovice.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.