Organizatorji današnje akcije Pozor, znanje na cesti! so sporočili, da je bil obisk današnjih predavanj na različnih lokacijah po Ljubljani "presenetljivo dober". Ob tem poudarjajo, da so pri pripravi današnje manifestacije za ohranitev kakovostnega in brezplačnega javnega visokega šolstva enakopravno sodelovali zaposleni in študentje.
Kot je za organizacijski odbor zapisal Gorazd Kovačič, so organizatorji današnjih predavanj zunaj prostorov fakultete zelo zadovoljni z odzivi učiteljev, študentov, ostalih obiskovalcev, upravljavcev prostorov, v katerih so gostovala predavanja, in policistov, ki so jih varovali.
Za tovrsten način prikazovanja dejavnosti filozofske fakultete so se po besedah dekana Andreja Černeta odločili, da prikažejo način dela na visokošolski instituciji in znova izrazijo veliko zaskrbljenost ob sredstvih, ki jih vlada namenja visokemu šolstvu. Članica organizacijskega odbora in predavateljica na fakulteti Urša Lipovec Čebron je poudarila, da so želeli s protestom sporočiti, da je znanje javno dobro in mora tako tudi ostati.
Ena od študentk, ki je prišla na predavanje na Kongresnem trgu, pa je povedala, da se ji zdi ideja o predavanjih na prostem izredno dobra. "To je dobra gesta, s katero bi lahko opozorili na težave," je dejala. Ob tem upa, da jih bodo pristojni slišali in da bodo z javnimi predavanji ljudem pokazali, s čim se fakultete ukvarjajo, kaj poučujejo.
Predavanja bodo potekala ves dan, in sicer na 41 različnih lokacijah. Program si lahko ogledate TUKAJ. Zaključek dogodka bo ob 20. uri v Galeriji ŠKUC, s koncertom kantavtorskega dueta Katarine Juvančič in Dejana Lapajne.
Protestu so se pridružili tudi predavatelji in študenti AGRFT in pedagoške fakultete
Sicer pa so se protestu pridružili tudi na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT) ter na pedagoški fakulteti. Predavatelj AGRFT Tomaž Gubenšek je pojasnil, da manifest filozofske fakultete v celoti podpirajo. Tudi Darja Zorc Maver s pedagoške fakultete je dejala, da so na fakulteti zaskrbljeni zaradi zniževanja standardov v visokem šolstvu.
Koordinator protestnega odbora za javno univerzo fakultete za družbene vede Aleš Črnič je dejal, da na fakulteti načrtujejo serijo protestnih akcij proti "nesprejemljivi politiki vlade". Kot je še poudaril, so se protestu pridružili tudi zato, ker sta slovenska znanost in visoko šolstvo na robu preživetja.
Sviz podpira današnje akcije
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) je sporočil, da podpira današnjo protestno akcijo profesorjev in študentov, ki "s predavanji na trgih in ulicah izražajo nasprotovanje uničevalnim varčevalnim ukrepom v (visokem) šolstvu in zahtevajo ustrezno ureditev tega področja". Ob tem sindikat upa, da bodo poslanci slišali in pravilno razumeli "tokratni krik akademske skupnosti z ulice".
"Pristojni minister, ki ignorira pozive več kot 16 tisočih k odstopu in čaka le na en, Njegov podpis, ne upošteva zaposlenih, stroke, staršev, socialnih partnerjev, podatkov in argumentov ter zdrave pameti, je očitno že zamudil priložnost, da bi pravočasno prisluhnil dobronamernim pozivom k prenehanju uničevanja šolstva in jih upošteval. Danes se njemu, vladi in poslancem na cesti še dogaja znanje. Ob nadaljevanju arogantne ignorance je upravičeno pričakovati, da znanja naslednjič ne bo zraven," so še zapisali v Svizu.
Ministrstvo ostro nad akcijo
Ministrstvo pa je današnjo akcijo predavateljev in študentov označilo kot nesmiselno in neutemeljeno pobudo, ki je oprta na neresnične trditve. "Ta manifestacija se ponovno opira na lažni trditvi, da se vlada zavzema za privatizacijo visokega šolstva in da javno šolstvo meče na cesto. To enostavno ni res: odkar ta vlada obstaja ni bil odprt niti en sam zasebni visokošolski program. Financiranje zasebnih visokih šol je na natanko isti ravni, kot v času prejšnje vlade. Profesorji torej z izmišljenimi trditvami motivirajo študente za protest, za katerega ni nobenega razloga," so zapisali na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport.
"Namesto da bi univerze pozdravile dejstvo, da sta bila edina amandmaja k proračunu za leto 2013, ki ju je sprejel državni zbor, vezana na izobraževanje (drugi amandma namreč zadeva šolsko prehrano, ki vključuje tudi prehrano študentov), stopnjujejo proteste z dokaj nenavadnimi pobudami, ko svoje učne dejavnosti selijo na ulice, na trge in celo v gostilne. Ne gre za protest študentov, ampak za organizirano akcijo profesorjev, katerih status je zagotovljen tudi v prihodnje in katerih delovna mesta niso ogrožena. Na ministrstvu sicer razumemo nelagodje nekaterih na univerzi, ker sredstva v prihodnjem letu ne bodo naraščala in ne bo več raslo število zaposlenih, kot je prišlo v navado v zadnjih letih. V času hude krize, ki pretresa državo, visoke stopnje brezposelnosti in velikega števila družin na robu preživetja tak protest profesorjev z razmeroma visokimi osebnimi dohodki in zajamčeno prihodnostjo ni le neupravičen, ampak je tudi žaljiv za državljane, ki se vsak dan borijo za preživetje ter obremenjujoč za tiste študente, ki resno študirajo, pa se morajo potikati po mestnih trgih in ulicah ter gostilnah, namesto da bi na univerzi sledili predavanjem, kar je njihova pravica in kar davkoplačevalci plačujejo," so še zapisali na omenjenem ministrstvu.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.