Generalna direktorica Veterinarske uprave RS Vida Čadonič Špelič se je danes odzvala na pisanje nekaterih medijev v zvezi s klasično prašičjo kugo, pri čemer je poudarila, da te bolezni v Sloveniji ni. Poleg tega je razložila, da monitoring nad klasično prašičjo kugo v letošnjem letu izrazito velik.
V tem monitoringu je bilo sicer doslej odkritih 415 serološko pozitivnih živali na klasično prašičjo kugo, pri čemer pa pri nobeni ni bilo kliničnih znakov klasične prašičje kuge.
Pri dveh tretjinah primerov je šlo za starejše živali, pri katerih so bile ugotovljene serološko pozitivne reakcije zaradi cepnih teles - ta so bila v živalih, ker se je v Sloveniji do oktobra 2000 vse prašiče še cepilo proti tej bolezni - in jih je bilo potrebno izločiti (pobiti).
Nekaj pozitivnih seroloških reaktorjev pa je bilo najdenih tudi pri mlajših prašičih, kjer ni šlo za cepna telesa, temveč za nespecifične reakcije, pri katerih so bile ponovne kontrole v večini primerov negativne. Za nekaj primerov pa veterinarska uprava meni, da gre za nespecifično reakcijo, ki bi jo lahko povzročila interakcija med klasični prašičji kugi podobnimi virusi.
Kje je poniknil evropski denar
Evropska komisija je sredi tedna Sloveniji odobrila 900.000 evrov pomoči za boj proti živalskim boleznim v letu 2006. Denar je namenjen predvsem programom za zatiranje, spremljanje in nadzor živalskih bolezni, ki zadevajo zdravje živali in ljudi.
Komisija je Sloveniji odobrila dva programa - za preganjanje stekline je bilo namenjeno 300.000 evrov, za boj proti prašičji kugi pa 25.000.
Uradno negativno, neuradno pozitivno
Po uradnih podatkih Veterinarske uprave RS (VURS) v Sloveniji ni prašičje kuge, a neuradno naj bi bilo, tako poročajo Slovenske novice, znano, da na veterinarski upravi že od avgusta vedo za serološko pozitivne vzorce na protitelesa klasične prašičje gripe.
Ob testiranju okoli 4000 prašičev je veterinarska inšpekcija pri 94 vzorcih ugotovila prisotnost protiteles prašičje kuge, zato naj bi ukazali zakol sumljivih živali za domačo rabo. V katerih delih Slovenije se nahajajo rejci ni znano, čeprav bi bilo v času kolin za ljudi zelo koristno vedeti, ali so veterinarji pri njihovih sosedih ukazali zakol. Po poročanju Slovenskih novic naj bi šlo za rejce na obmejnem območju s Hrvaško.
VURS ob potrditvi suma prisotnosti prašičje kuge, ni ukrepal primerno. Saj bi morali ukrepati po načrtu ukrepov, ki so predpisani za tak primer. To pomeni, da bi morali izključiti ali potrditi bolezen, kar pa niso storili, opozarja Zdravko Valenčak, predstojnik inštituta za zdravstveno varstvo prašičev na veterinarski fakulteti. V danem primeru to ni bilo storjeno, poročajo Slovenske novice.
Z VURS so sporočili, da diagnostične preiskave niso potrdile klasične prašičje kuge.
Le dve opciji
Pri serološko pozitivnih živalih je mogoče le, da so ali pozitivne zaradi cepljenja proti kugi ali pa da gre za kronično prisotnost bolezni. Ker smo v Sloveniji pred petimi leti opustili cepljenje proti kugi, in ker so bile pozitivne mlajše živali, je bolj verjetno, da gre za prisotnost omenjene bolezni. Veterinarska uprava je inšpektorjem dala navodilo, da naj z odločbo prepovedo promet s prašiči rejcem, kjer so bili vzorci pozitivni, potem pa so se na VURS odločili, da je treba živali izločiti iz reje, s čimer so omogočili tudi zakol živali.