"Potrebujemo podporo ljudi, potrebujemo enotnost med političnimi strankami zato, da bomo zgradili boljšo Slovenijo, bolj učinkovito in gospodarsko bolj konkurenčno," je na slovesnosti na mejnem prehodu Šentilj poudaril minister za notranje zadeve Dragutin Mate. S slovesnostjo so občine Kungota, Pesnica in Šentilj obudile spomin na dogodke 2. julija 1991 na mejnem prehodu Šentilj ter na mejnih stražnicah od Sladkega Vrha do Špičnika.
Po mnenju ministra za notranje zadeve se je Slovenija v pravem trenutku odločila za odhod iz nekdanje skupne države. "Pravočasno smo ugotovili, da stvari gredo narobe. Izstopili smo iz morije, ki se je kasneje dogajala na Balkanu," je dejal Mate in dodal, da se je Slovenija v 15 letih razvila v uspešno državo, ki se lahko pohvali s članstvom v Evropski uniji in zvezi NATO. "Vse to smo lahko dosegli zaradi ljudi, ki so tako goreče podprli osamosvojitev Slovenije."
Kot je poudaril Mate, je imela Slovenija v času osamosvajanja politično voljo, podporo ljudi in predvsem veliko enotnost. Ob tem je opozoril na pomen vojnih dogodkov na mejnem prehodu Šentilj ter na mejnih stražnicah od Sladkega vrha do Špičnika, še zlasti 2. julija 1991, ko je bila izbojevana odločilna bitka za šentiljski mejni prehod. Če bi agresorska JLA uspela zavzeti mejni prehod, bi to povzročilo velike težave, je še opozoril Mate.
Župan poudaril pomembnost obrambe
Zbrane je nagovoril tudi župan Občine Šentilj Edvard Čagran. Po njegovih besedah so bili 2. julija 1991 dokončno ubranjeni mejni prehod Šentilj in mejne stražnice od Sladkega vrha do Špičnika. Tanki JLA, ki so se prebijali iz Maribora proti mejnemu prehodu Šentilj, so bili prvič zaustavljeni na mostu čez Pesnico, dokončno pa v Štrihovcu, je spomnil Čagran in opozoril, da so bili prav v Štrihovcu ob agresorjevem letalskem napadu ubiti štirje tuji državljani.
Po Čagranovih besedah so boji za mejni prehod Šentilj in mejne stražnice od Sladkega vrha do Špičnika še vedno premalo vrednoteni in premalo medijsko podprti glede na njihovo uspešnost in zgodovinski pomen. "Menim, da je čas, da se v slovenski javnosti prizna in se da večji poudarek dejstvu, da je bila obramba tega dela Slovenije velik prispevek k temu, da danes živimo v svoji samostojni državi," je dodal Čagran.
Šentiljski župan je tudi spomnil, da so branitelji 29. junija 1991 v Štrihovcu zaplenili agresorjeve tanke, že dan kasneje pa tudi formirali 1. tankovsko enoto mlade države. Ta dan je zato postal praznik oklepnih motoriziranih enot Slovenske vojske.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.