Slovenija

Pravila igre postavljajo kupci

Brdo pri Kranju, 24. 10. 2012 13.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Trgovci se zavedajo, da kupci vse bolj postavljajo pravila igre, zato iščejo načine, da potrošnikom ponudijo čim bolj privlačno in cenovno ugodno ponudbo. Raziskave kažejo, da je občutenje gospodarske krize med potrošniki trenutno na najvišji stopnji doslej.

Pravila igre postavljajo kupci.
Pravila igre postavljajo kupci. FOTO: Thinkstock

V tem času je težko biti uspešen trgovec, opozarjajo. Raziskave kažejo, da je občutenje gospodarske krize med potrošniki trenutno na najvišji stopnji doslej. Negativna pričakovanja za prihodnost in splošna apatija ter pesimizem se odražajo v še večjem padcu potrošnje. Slovenski potrošnik, ki je pri občutenju krize med najbolj prizadetimi in najbolj pesimističnimi v svetu in Evropi, išče novo ravnotežje med kupno močjo in kakovostjo življenja.

Trgovci se zavedajo, da kupci vse bolj postavljajo pravila igre. Trgovci tako skupaj s partnerji iščejo nove načine, kako na police postaviti čim bolj privlačno in cenovno ugodno ponudbo. Krepijo programe zvestobe, razvijajo in posodabljajo tržne poti, vključno s spletnimi potmi, krajšajo pot od izvora do police in krčijo asortimane.

"Tako trgovci kot porabniki vse bolj vemo, kaj so naše prioritete in zmožnosti, kaj res še potrebujemo in kaj si še lahko privoščimo," je pojasnila prodekanja za razvoj na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani Maja Makovec Brenčič in dodala, da prilagoditve niso več le trenutna, temveč kar strukturna sprememba.

Na 6. strateški konferenci o trgovini na Brdu pri Kranju, ki jo organizirata Trgovinska zbornica Slovenije in Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani, se je zbralo skoraj 500 udeležencev, ki so razpravljali o novih poslovnih poteh kot odzivu na spremembe v potrošnji.

"Težko je opazovati, kako nemočno se pri nas spopadamo s krizo in kako se sugestije gospodarstva prepogosto preprosto izgubijo," je opozorila predsednica TZS Mariča Lah, ki je prepričana, da je zadnji čas za ukrepanje ne le z varčevanjem, ampak s spodbujanjem potrošnje. "Moramo skupaj stremeti k cilju, da s pametnimi ukrepi in reformami oživimo slovensko gospodarstvo in uporabnika," je izpostavila tudi Makovec Brenčičeva.

Nekaj zamisli o tem, kakšne so možne poti slovenskih trgovcev, je z udeleženci konference delil tudi direktor Fruitnet Chris White, ki je izpostavil, da "trgovci znajo potrošnikom zelo dobro prodati izdelke, morajo pa jim jih pomagati tudi kupiti." O načinih prilagajanja na spremenjene navade potrošnika pa bodo na popoldanski okrogli mizi spregovorili tudi največji slovenski trgovci.

Trgovina je med največjimi delodajalci v Sloveniji. Kar petina podjetij v Sloveniji se ukvarja s trgovinsko dejavnostjo, ustvarijo 35 odstotkov vseh prihodkov v slovenskem gospodarstvu in zaposlujejo 18 odstotkov vseh zaposlenih. Celotna trgovska dejavnost pa se spopada s problemom spremenjenih nakupnih navad potrošnikov v času gospodarske krize.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User855253
24. 10. 2012 19.11
+2
Saj judje še kupujejo vendar ne v Sloveniji. Vsak vikend je v Grazu polno Slovencev in Hrvatov z polnimi vozički, kar verjetno pomeni da se splača.
jo1956
24. 10. 2012 17.22
+2
Včasim smo vsak dan hodili v trgovino...sedaj samo še 1x na teden...a kmalu bo še samo 1x na mesec...
User539080
25. 10. 2012 00.16
Teh navad smo se v naši družini navzeli že pred leti. Pa ne toliko iz nuje kot iz revolta do potrošništva. Sedaj nam prev pride.
User830891
24. 10. 2012 17.12
+2
Koga tuki hecajo? Večina ljudi nima izbire. Če želijo jesti in plačati položnice morajo kupovati najbolj poceni (ceneno) hrano. Sramota je, da v deželi, kot je Slovenija uvažamo hrano in sramota je, da imajo trgovci na svojo dejavnost manjše obremenitve kot kmetje. Korporacije vodijo igro, v vseh pogledih, s tem da so uničili konkurenco (beri uspešna "rdeča" podjetja) pa so ustvarili okolje, kjer so ljudje prisiljeni sprejeti vsako službo, da lahko pokrijejo stroške življenja. Treba bo začeti zadeve pridelovati in kupovati direktno, in zavrniti plačilo marž trgovcem in plačilo davkov korporaciji REPUBLIKA SLOVENIJA. Če še niste vedeli, davke plačujemo podjetju, ne državi. Države nimamo več, je samo še posel. In to odličen posel za manjšino in zelo škodljiv za večino. Na srečo folk dojema, kaj se dogaja. Sicer počasi, ampak vztrajno. Bojkoti vseh zgoraj naštetih so samo še vprašanje časa.
hahahah iščejo nove rešitve tej trgovci? Kaj rešitev v smislu nižanja cen oz. svojih 120% marž pa ne najdejo? Verjetno jim beži z hitrostjo Baumgartnerja. :)