
V tem času je težko biti uspešen trgovec, opozarjajo. Raziskave kažejo, da je občutenje gospodarske krize med potrošniki trenutno na najvišji stopnji doslej. Negativna pričakovanja za prihodnost in splošna apatija ter pesimizem se odražajo v še večjem padcu potrošnje. Slovenski potrošnik, ki je pri občutenju krize med najbolj prizadetimi in najbolj pesimističnimi v svetu in Evropi, išče novo ravnotežje med kupno močjo in kakovostjo življenja.
Trgovci se zavedajo, da kupci vse bolj postavljajo pravila igre. Trgovci tako skupaj s partnerji iščejo nove načine, kako na police postaviti čim bolj privlačno in cenovno ugodno ponudbo. Krepijo programe zvestobe, razvijajo in posodabljajo tržne poti, vključno s spletnimi potmi, krajšajo pot od izvora do police in krčijo asortimane.
"Tako trgovci kot porabniki vse bolj vemo, kaj so naše prioritete in zmožnosti, kaj res še potrebujemo in kaj si še lahko privoščimo," je pojasnila prodekanja za razvoj na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani Maja Makovec Brenčič in dodala, da prilagoditve niso več le trenutna, temveč kar strukturna sprememba.
"Težko je opazovati, kako nemočno se pri nas spopadamo s krizo in kako se sugestije gospodarstva prepogosto preprosto izgubijo," je opozorila predsednica TZS Mariča Lah, ki je prepričana, da je zadnji čas za ukrepanje ne le z varčevanjem, ampak s spodbujanjem potrošnje. "Moramo skupaj stremeti k cilju, da s pametnimi ukrepi in reformami oživimo slovensko gospodarstvo in uporabnika," je izpostavila tudi Makovec Brenčičeva.
Nekaj zamisli o tem, kakšne so možne poti slovenskih trgovcev, je z udeleženci konference delil tudi direktor Fruitnet Chris White, ki je izpostavil, da "trgovci znajo potrošnikom zelo dobro prodati izdelke, morajo pa jim jih pomagati tudi kupiti." O načinih prilagajanja na spremenjene navade potrošnika pa bodo na popoldanski okrogli mizi spregovorili tudi največji slovenski trgovci.
Trgovina je med največjimi delodajalci v Sloveniji. Kar petina podjetij v Sloveniji se ukvarja s trgovinsko dejavnostjo, ustvarijo 35 odstotkov vseh prihodkov v slovenskem gospodarstvu in zaposlujejo 18 odstotkov vseh zaposlenih. Celotna trgovska dejavnost pa se spopada s problemom spremenjenih nakupnih navad potrošnikov v času gospodarske krize.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.