Slovenija

Pravna bitka z vlado za usklajevanje plač

Ljubljana, 06. 01. 2011 18.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zaradi neizplačila tretje četrtine denarja za odpravo plačnih nesorazmerjih je vladna komisija za pritožbe iz delovnega razmerja prejela 1500 pritožb javnih uslužbencev in sodnikov.

Sestanek vlade s sindikati javnega sektorja
Sestanek vlade s sindikati javnega sektorja FOTO: Tomaž Ungar

Z njihovim reševanjem bo komisija začela ta mesec. Ker gre pri vseh pritožbah za enako vprašanje, bo rešila en primer, ki bo vzorčen za vse, so pojasnili na ministrstvu za javno upravo.

V delu sindikatov javnega sektorja so že novembra lani napovedovali uporabo različnih pravnih poti za dokazovanje, da je javnim uslužbencem tretja četrtina odprave plačnih nesorazmerij pripadla s 1. oktobrom lani. Aktivnosti pa sedaj potekajo po posameznih sindikatih, pravi Jakob Počivavšek iz konfederacije Pergam.

Po njegovih besedah bi morala vladna komisija tistim, ki so med prvimi podali pritožbo, že odgovoriti. Ker tega še ni storila, bodo sledile individualne tožbe.

V Pergamu sicer čakajo tudi na ustavno presojo novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki so jo na ustavno sodišče poslali novembra. Razmišljajo pa še o kolektivnem sporu pred sodiščem, a slednjega še pripravljajo in naj bi ga vložili do srede meseca.

Nezadovoljni tudi sodniki

Sprejem pri Zalarju-3
Sprejem pri Zalarju-3 FOTO: Dare Čekeliš

Vlada pa je s svojimi ukrepi, ki jih je sprejela ob koncu lanskega leta, naletela na nasprotovanje tudi v sodniških vrstah. Zaradi interventnega zakona se namreč plače sodnikov in ostalih pravosodnih funkcionarjev z decembrom lani niso uskladile z odločbo ustavnega sodišča.

Temu sledijo tudi nove odločbe o uvrstitvi v plačne razrede, ki so bile sodnikom po besedah predsednice sodniškega društva Janje Roblek vročene v zadnjih dneh lanskega leta oz. prvih dneh letošnjega. Sodniki bodo, kot kaže, ravnali podobno kot že v preteklosti in jih izpodbijali.

Kot je za STA povedala Roblekova, se namreč že vlagajo prve zahteve za izdajo zakonitih odločb. Če jih predsedniki sodišč, na katere so naslovljene, ne bodo izdali v predpisanem roku, pa imajo sodniki možnost, da vložijo tožbo na upravno sodišče.

Ko se je po plačni reformi večina sodnikov pritožila na odločbe sodnega sveta o uvrstitvi v plačne razrede, je upravno sodišče za oceno ustavnosti ureditve zaprosilo ustavno sodišče. Koliko sodnikov je tokrat vložilo zahteve, Roblekova ne ve. Kot pravi, sodniško društvo tega ne spremlja in gre za individualno odločitev posameznega sodnika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nikana
07. 01. 2011 13.33
Pa spet nezadovoljni sodniki. A je že kdo prikazal, kakšno je razmerje med sodniki in zapisnikarji. A so se kdaj sodniki že borili za to, da bi njihovi zapisnikarji dobili tudi malo višje plače? Naj še malo to obelodanijo. Potem pa naj rečejo, da je sistem pravičen. Pa ja.
FrancRozman
07. 01. 2011 07.25
Kako zagotoviš nepristransko sojenje, če je tožnik sodnik?
primc81
06. 01. 2011 21.03
ni mi jasno zakaj poizkušamo rešiti takšen sistem, kot je trdi kapitalizem...če pa služi samo peščici, ki so privilegirani, ostali pa crkujejo...
dukenukem
06. 01. 2011 20.26
sodnike kar na kol nataknit nič ni z njimi pa se jim kar naprej večajio plače ,sodjo pa bogatašom v prid