Le še vrečka slanega peciva in dve francoski štruci so ob 11. uri dopoldne ostali od hrane, ki jo pomoči potrebnim delijo v Slovenski karitas.
"Danes smo začeli začeli ob 9. uri zjutraj z doniranjem hrane iz trgovin, tole je še ostalo, kar imamo za razdeliti, pred vrati pa je še kar nekaj ljudi," pove Mojca Kepic.
Če bi bilo možno, bi hrane prinesli več, a so njihova skladišča skoraj prazna.
"Na eni strani so velike potrebe in prošnje ljudi, ki so vse večje, na drugi strani pa je, da v bistvu trenutno čakamo na hrano iz sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim, ki jo dobimo s strani ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti," pojasnjuje.
Police pa so prazne tudi v skladišču območnega združenja Rdečega križa v Ljubljani. Prostor, ki je navadno napolnjen s paletami moke, kisa, olja, konzervirane hrane in podobnega, tako trenutno praktično sameva. Razlog pa tudi tu zamude pri dobavi.
Na ministrstvu za delo sicer pojasnjujejo, da bodo hrano v društva dostavili v roku meseca ali dveh.
"Do takrat bomo primere skušali reševati individualno. Nekako poskušamo tudi z vrednostnimi karticami, ki so ostale še od donatorskih sredstev iz naslova ujm," pravi Matic Slapšak iz Rdečega križa.
Rdeči križ Slovenije sicer vsako leto pomaga približno 150.000 ljudem. Te številke z leti rastejo, približno pet odstotkov vsako leto.
Vedno več ljudi se obrača tudi na Slovensko karitas, kjer so zaradi vse višjih cen v lanskem letu razdelili 400 ton manj hrane kot leto prej.
"S hrano smo pomagali 11. 078 osebam, kar je skoraj 10.000 osebam več kot leto poprej," še pove Kepiceva.
Med njimi je vedno več takšnih, ki so zaposleni, a jim ob koncu meseca ob vseh drugih stroških zmanjka za hrano.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.