Kaj pa to pomeni za bolnike? "Za bolnike ni sprememb. To je predvsem naša notranja organizacija oz. prerazporeditev kadra. Za bolnike je še vedno poskrbljeno," je povedala pomočnica direktorja za področje zdravstvene nege in oskrbe Mojca Strgar Ravnikar. "Razporejamo jih po drugih oddelkih in na druge enote, tako da z vidika pacienta je stvar njihove obravnave še vedno ista, kot je bila," je pojasnila.
Zdaj imajo bolniki bolj optimalno in varno obravnavo, medicinskim sestram pa ni treba ves čas nekoga nadomeščati. "Zaposlene so bile zelo pripravljene prihajati z dopustov, nadomeščati bolniške, ki jih je bilo vedno več, tudi zaposleni iz drugih enot, iz drugih oddelkov so nam priskočili na pomoč zaradi tega, da smo lahko sploh optimalno delal," je povedala Novakova. "Poleg tega, da je primanjkljaj velik, ker vendarle nismo neka strašno velika bolnišnica, se srečujemo z izgorelostjo medicinskih sester, ker res veliko delajo, preko svojega delovnega časa oz. preko svojih mesečnih obveznosti," pa je dodala Strgar Ravnikarjeva.
En avtobus izkušenih medicinskih sester so nam odpeljale referenčne ambulante in Centri zdravja, malo v šali, a vendar zares, pove direktor jeseniške bolnišnice Janez Poklukar: "Kjer za plačilo dobijo od ponedeljka do petka, od 7. do 15. predvidoma 60 evrov manj kot pa diplomirana medicinska sestra na kliničnem oddelku, ki dela izmensko delo."
Poleg tega, opozarjajo medicinske sestre, dobi zdravstveni tehnik za 12-urno sobotno delo plačanih 57 evrov neto, diplomirana medicinska sestra pa 66 evrov. Zato Poklukar predlaga spremembo kolektivne pogodbe: "Da se odpre tarifni del kolektivne pogodbe za zdravstveno nego in da se v njem ustrezno nagradi ravno zaposlene na kliničnih oddelkih."
Kronično pomanjkanje medicinskih sester v bolnišnicah je namreč težava zadnjih nekaj let, ki se posebej poleti z dopusti približa meji kolapsa.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.