Ob mednarodnem prazniku dela, 1. maju, je v Sloveniji dela prost dan tudi današnji 2. maj. Obeleževanje praznika, ki ima letos 130 let, je tokrat zaradi epidemije covida-19 okrnjeno, vendar pa njegovo sporočilo o nujnosti spoštovanja delavskih pravic ostaja enako živo. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER povedala predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenija Lidija Jerkič, je to, da letos ni tradicionalnih veselic in kresovanj ob prazniku dela, priložnost, da ne razmišljamo "o podarjenih nageljnih ali ceni čevapčičev", ampak se poglobimo v to, kar je bistvo praznika, to je boj za pravice delavcev.
Po besedah Jerkičeve je bilo doseženega veliko, a smo s stanjem težko zadovoljni. Številne oblike dela delavcem ne zagotavljajo varnosti, je dejala v petek v nagovoru v predsedniški palači. Poleg tega je poudarila neenak položaj delavcev in podjetij v sistemu.
Predsednik republike Borut Pahor je v petek tako kot Jerkičeva spomnil na velik pomen države in socialnega dialoga, največje breme reševanje krize po koronavirusu pa po njegovih besedah ne sme pasti na ramena najšibkejših.
Predsednik vlade Janez Janša pa je v izjavi ob prazniku zatrdil, da vlada dela vse, da bodo posledice krize zaradi koronavirusa čim manjše. Po njegovih besedah zagotavljajo pogoje, da bodo podjetja, ki imajo trg, lahko proizvajala in ohranjala delovna mesta. Poleg tega pomagajo vsem, ki so zaradi epidemije ostali brez dela.
V EU le Slovenija obeležuje 1. maj z dvema dela prostima dnevoma, medtem ko v Evropi na tak način praznujejo še v Srbiji, Črni gori, Bosni in Hercegovini ter Ukrajini.
Vlada je v predlogu varčevalnega zakona leta 2012 poleg ukinitve 2. januarja kot dela prostega dneva predlagala tudi ukinitev dvodnevnega praznovanja 1. maja, a so sindikati temu nasprotovali. Kot dela prost dan je bil tako tedaj ukinjen le 2. januar, ki pa ga je DZ leta 2016 vrnil na seznam dela prostih dni.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.