Eden glavnih razlogov je zagotovo ta, da so do nedavnega v tujino pošiljali pripadnike 10. bataljona slovenske vojske. Zdaj tja odhajajo tudi vojaki 20. bataljona iz Celja. Vse več si jih zato zaradi zaslužka želi premestitev. Je pa v zadnjih mesecih relativno močno naraslo število dopovedi v 10. bataljonu. Lani jih je bilo samo šest, letos pa že v prvih dveh mesecih pet.
Polkovnik Branimir Furlan, poveljnik 1. brigade Slovenske vojske pričakuje, da se bo število odpovedi še povečalo, saj se nekaterim vojakom izteka petletno obdobje. "Pogodbe, ki so jih podpisovali leta 2001 se bodo drugo leto iztekle in vojaki vedo, da si morajo poiskati novo službo. Razen tistih, ki se bodo odločili za nadaljevanje kariere," pravi polkovnik Furlan.
Osnovna plača vojaka je 128 tisočakov neto. Mnogi, ki so se odločali za ta poklic, so računali tudi na dober zaslužek in sicer na mednarodnih misijah v tujini. Nekateri, ki zdaj te možnosti trenutno nimajo, so seveda razočarani.
Poleg tega vojake po naših podatkih moti tudi način dela oz. kot pravijo, nedela v vojski. Polkovnik Furlan pravi, da je občutek vojakov, da enote niso organizirane, resničen in da gre za posledico načrta. "Enote – oddelki in vodi - se formirajo na polovici leta in šele potem začnejo z enotovnim usposabljanjem," pravi polkovnik.
Ali je za razočaranje in slabo počutje v vojski krivo le to ali tudi vse večkrat očitano medlo uresničevanje projekta Provoj, ki je ključen za razvoj profesionalne vojske, ali morda slabo delo častnikov, ki jih je v vojski še vedno preveč? Odgovore bo obrambno ministrstvo moralo poiskati zelo kmalu.