Slovenska skupščina je 25. junija 1991 razglasila neodvisnost Slovenije in prevzela nadzor nad svojimi mejami. Jugoslovanska oblast ni priznala slovenske samostojnosti. Oboroženi spopadi med Jugoslovansko ljudsko armado (JLA) ter slovensko Teritorialno obrambo in slovensko policijo so se začeli 27. junija.
Na začetku julija 1991 je po posredovanju Evropske skupnosti na Brionih prišlo do pogajanj med Jugoslavijo, Slovenijo in Hrvaško. Podpisali so t. i. Brionsko deklaracijo, ki jo je 10. julija potrdila tudi slovenska skupščina.
Slovenijo je v pogajanjih o odhodu JLA zastopala t. i. Bogatajeva komisija, ki je po podpisu Brionske deklaracije dobila pooblastilo, da se pogaja z JLA o vseh podrobnostih njenega umika in o vrnitvi vojaške opreme.
Za umik JLA iz Slovenije je obstajalo kar nekaj scenarijev in možnih poti, od umika preko Madžarske do odhoda iz tržaškega pristanišča, kot možnost pa so omenjali tudi umik iz koprskega pristanišča. Do končne odločitve je prišlo na pogajanjih 18. oktobra v Ljubljani, kjer so se predstavniki obeh strani dogovorili o vseh podrobnostih umika armade iz Slovenije.
Iz pristanišča v Kopru se je jugoslovanska armada začela umikati 20. oktobra 1991, 25. oktober pa je bil določen kot zadnji dan umika. Na slovenski strani je umik JLA nadzorovalo in varovalo 152 ljudi. Zadnji vojaki JLA so se vkrcali na ladji, ki sta pluli pod tujima zastavama, zato sta po mednarodnem pravu veljali za tuje ozemlje. Tako je mogoče reči, da je do polnoči 25. oktobra 1991 slovensko ozemlje zapustil zadnji vojak jugoslovanske armade.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.