Protestne akcije so se z namenom opozarjanja na diskriminatorni referendum udeležili tudi člani društva Parada ponosa. Ob tem so izrazili zgroženost nad nevzdržno realnostjo in sistemskim zatiranjem LGBTIQ+ skupnosti na Madžarskem, v Rusiji in na Poljskem, omenili pa so tudi Slovenijo.
V izjavi za javnost društva je zapisano še, da bo referendum na Madžarskem odločal o prepovedi oz. onemogočanju dostopa mladim do LGBTIQ+ vsebin. Da bi mobiliziral svoje podpornike, je madžarski premier Viktor Orban namreč julija lani napovedal izvedbo referenduma o "zaščiti otrok pred propagando LGBTIQ".

Kasneje je vlada formalno vložila zahtevo za razpis referenduma, ustavno sodišče mu je pritrdilo, v parlamentu pa je bil sprejet zakon, ki je omogočil izvedbo referenduma skupaj s parlamentarnimi volitvami, kar je bilo pred tem na Madžarskem prepovedano.
Ko se bodo v nedeljo odpravili na volišča, bodo tako madžarski volivci lahko odgovarjali tudi na vprašanja glede pouka o spolni usmerjenosti v javnih šolah ter omejevanja medijskih vsebin, ki vplivajo na spolni razvoj otrok in jim predstavljajo možnosti spremembe spola.
Gre za temo, povezano s tradicionalnimi družinskimi vrednotami in na drugi strani stigmatizacijo skupnosti LGBTIQ, je ocenila Renata Uitz s Srednjeevropske univerze (CEU) na Dunaju, ki je dodala, da je formalno gledano referendum povsem nepotreben.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.