Poslanci so sklenili, da predlog novele zakona o trgovini, ki jo je v obravnavo vložil nepovezani poslanec Andrej Čuš, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Predvsem so poudarjali, da so že socialni partnerji sami sklenili dogovor o nedeljskem delu, zakonodajni predlog pa da je nedodelan.
Čuš se je s predlagano novelo zavzemal, da trgovec ne bi smel določiti obratovalnega časa prodajaln ob nedeljah in z zakonom določenih praznikih, ki so dela prosti dnevi, razen v primeru posameznih prodajaln, ki bi bile lahko po presoji trgovca odprte do največ šest nedelj oziroma z zakonom določenih praznikov v letu.
Ob tem je s podporniki v DZ prinesel 15.000 podpisov podpore, ki jih je zbral preko spleta in na terenu.
Čuševi podporniki so se v organizaciji društva Najprej Slovenija zbrali na protestnem shodu pred državnim zborom. Približno 20 ljudi je v rokah držalo transparente, na katerih je med drugim pisalo: 'Sindikati prodali malega človeka', 'Kdaj nas boste končno upoštevali?', 'Za pošteno delo dostojno plačo', 'Poslanci podprite zakon, vlada ga ignorira', 'Osel gre 2-x na led, kaj pa ministri?', '6 dni v tednu je dovolj, sedmi dan je še Bog počival'.
V ospredju je bila misel, da so, kot je dejal že Čuš, "sindikati prodane duše". Aneks v kolektivni pogodbi je po njegovem "gnil kompromis", ki ne prinaša nič dobrega, saj bodo še naprej ostajale težave glede izkoriščanja delavcev. S tem so se strinjali tudi protestniki. Nekaj od njih jih je povedalo, da so zdaj prikrajšani, da bi nedelje in praznike raje preživljali v krogu družine ter da za nedeljsko delo niso dostojno plačani.
Čuš namerava v sodelovanju s pravno stroko znova pripraviti predlog novele zakona
Andrej Čuš pa je ob tem dejal, da več kot desetletje po referendumu še vedno ni upoštevana volja ljudi, da se omeji delo trgovin ob nedeljah. Zadovoljen je, da je zbral 15.000 podpisov podpore za zakonsko omejitev nedeljskega dela. Zato je, kot je dejal, motiviran za nadaljnje delo v dobro slovenskih delavcev, boj pa bo nadaljeval ne glede na razplet glasovanja. "V primeru padca predloga zakona bomo v sodelovanju s pravno stroko dodatno dodelali predlog in ga izboljšali," je dejal pri predstavitvi predloga.
Po njegovih besedah je imel napovedanih sicer nekaj glasov podpore iz opozicije in koalicije, vendar tudi pred obravnavo ni imel upanja, da bo dobil zadostno podporo.
Ob tem se je zahvalil vsem podpornikom, ki so oddali podpis na stojnicah in v spletni peticiji. "Nad odzivom in podporo smo ganjeni, zato bomo /.../ z našo potjo nadaljevali," je napovedal.
Sprejetju predlaganih sprememb zakona so nasprotovali v vladi, saj so menili, da predlog novele, katerega cilj je bil zaprtje trgovin ob nedeljah in praznikih z določenimi izjemami, "opredeljuje preširok nabor izjem od splošnega cilja zaprtja prodajaln ob nedeljah in praznikih, kar pomeni izničenje osnovnega cilja zakona in prepovedi nedeljskega odprtja trgovin".
Predlagane izjeme na področju turizma so po mnenju vlade preširoko definirane in bi pri izvedbi lahko privedle do številnih zlorab in oteženega nadzora nad določbami zakona. S predlogom zakona tudi ni bilo urejeno vprašanje dežurnih trgovin z nujnimi življenjskimi potrebščinami.
Koalicija nenaklonjena predlogu, tudi zato, ker so se socialni partnerji že dogovorili
Poleg tega pa so socialni partnerji že sami uredili to vprašanje. Delodajalske in sindikalne organizacije v panogi so z aneksom v kolektivno pogodbo dejavnosti trgovine zapisale, da bo od novega leta večina trgovin na 'glavne' praznike zaprta, na ostale praznike bodo delavci dobili 250 odstotkov višjo urno postavko.
Po dogovoru socialnih partnerjev so tudi koalicijske stranke ocenile, da spremembe zakona niso več potrebne, kar je sprožilo nekaj nasprotovanja v javnosti.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.