Najnovejši rezultati javnomnenjske raziskave Politbarometer kažejo, da je javnost v Sloveniji pred ratifikacijo v državnem zboru precej slabo seznanjena z vsebino in pomenom ustavne pogodbe Evropske unije. Kar 73 odstotkov državljanov namreč o omenjenem dokumentu ne ve nič oziroma bolj malo.
Vlada se je sicer v četrtek, slab teden pred odločanjem poslancev o ratifikaciji, seznanila z načrti obveščanja javnosti o ustavni pogodbi EU, ob tem pa meni, da skoraj dveletno obdobje - pogodba naj bi po načrtih v veljavo stopila 1. novembra 2006 - daje Sloveniji dovolj časa za izčrpno in poglobljeno seznanitev javnosti z dokumentom. Za čim bolj učinkovito obveščanje javnosti v prihodnje pa bodo urad vlade za informiranje (UVI), predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji in pisarna Evropskega parlamenta združili moči, na pomoč pa jim bodo priskočili tudi nekateri predstavniki Slovenije v institucijah EU.
Kje do informacij?
Določene informacije o ustavni pogodbi EU so državljanom že na voljo, so pojasnili na UVI. Gre za informacije na spletni strani evropa.gov.si, kjer je moč najti posebno poglavje o ustavni pogodbi EU, o dokumentu govori sklop v bazi vprašanj in odgovorov "evropomočnik", na spletni strani pa se na temo ustavne pogodbe nahaja tudi rubrika "Strokovnjakinja odgovarja". Državljani lahko do informacij o ustavni pogodbi EU pridejo tudi preko evrofona, o procesu ratifikacije dokumenta pa lahko več informacij najdejo tudi na vladnem spletišču www.vlada.si. V skladu z načrtom za prihodnje obdobje bo slovenska javnost o ustavni pogodbi EU informirana še s tematskimi publikacijami, z javnimi razpravami in predstavitvami ter s projekti nevladnih organizacij. Za izvedbo načrta je v okviru proračunskih sredstev za 2005 predvidenih 20 milijonov tolarjev.
Nevladne organizacije: Javnost je premalo obveščena
Več nevladnih organizacij je prepričanih, da je bilo javne razprave o ustavni pogodbi Evropske unije v Sloveniji premalo, javnost pa je po njihovem mnenju tik pred ratifikacijo dokumenta 1. februarja v državnem zboru premalo obveščena o njegovi vsebini. Predstavniki omenjenih organizacij se večinoma tudi strinjajo, da je datum ratifikacije ustavne pogodbe prezgoden, a vseeno upajo, da se bo v Sloveniji okrog dokumenta v prihodnje razvila širša javna razprava. K slednji želijo v obliki različnih aktivnosti prispevati tudi sami.
Stranke: Javnost je bila obveščena
Slovenska javnost je bila obveščena o vsebini evropske ustavne pogodbe, trdi večina parlamentarnih strank pred bližnjim odločanjem v DZ. Tisti, ki jih je vsebina ustavne pogodbe zanimala, so se o njej lahko seznanili, menijo v SDS, v SLS pa, da se je "težko sprenevedati, da možnosti za poglobljeno spoznavanje pogodbe ni bilo", saj je bilo v zadnjem letu obveščanje intenzivno. Eden od razlogov za tako javno razpravo, kakršna je, je zagotovo premajhen interes, menijo v NSi. Slovenija bo prva med vsemi desetimi novimi članicami predsedovala EU, zato je prav, da ustavo potrdi med prvimi, menijo v LDS, v ZLSD pa, da je bila javnost o bistvenih pridobitvah obveščena že v času nastajanja dokumenta, res pa se pojavlja dilema, ali je o vsebini zadostno obveščena. Ratifikacija je "nedvomno prehitra", menijo v SNS, saj je bilo javnih razprav o EU veliko, o ustavni pogodbi pa nič oziroma premalo; obveščanje bi bilo najbolj prepričljivo, če bi se Slovenija pridružila državam, ki bodo o ustavi odločale na referendumu.