SD je na sestankih iskala izhod iz krize, v kateri se je stranka znašla po aferi v zvezi z nakupom stavbe za potrebe sodišč na Litijski cesti v Ljubljani, v središču katere sta se znašla ministrica iz vrst SD Dominika Švarc Pipan in glavni tajnik stranke Klemen Žibert. Prva bo zaradi afere morala zapustiti ministrski položaj, Žibert pa je že odstopil z mesta glavnega tajnika SD.
Kolegij predsednice SD Tanje Fajon je zato predlagal, da za vršilca dolžnosti glavnega tajnika postavijo vidnega člana, sicer pa državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Matevža Frangeža, ki je sedaj predsednik konference SD, najvišjega organa med dvema kongresoma. Predsedstvo je predlog soglasno potrdilo.
"Od vseh mojih mladostnih sanj je to verjetno funkcija, ki si je nikoli nisem želel. Na to imenovanje sem pristal v danih okoliščinah. Moje delo v. d. je začasno," je povedal Frangež in poudaril, da je današnja konferenca pokazala, da je vsem, ki so prišli, mar za socialno demokracijo in njeno prihodnost v Sloveniji.
Dodal je, da organom odkrivanja in pregona kaznivih dejanj zaupajo, da bodo raziskali vse okoliščine v zvezi z nakupom sodne palače in preganjali tiste, ki so, če bo v zadevi kaj narobe, odgovorni. "Mi nismo želeli ne prikrivati, ne preprečiti skrbnega preiskovanja storjenih dejanj, pa naj bodo to dejanja znotraj ministrstva za pravosodje ali celo znotraj stranke," je še povedal. Na sestankih so po njegovih besedah veliko govorili tudi o tem, kaj morajo narediti, da spet stopijo "na pot verodostojnosti in zaupanja ljudi" in sprejeli tudi nekaj odločitev.
Fajonova: 'Dosegli smo dno, a današnja energija mi je dala upanje, da gremo naprej'
Predsednica SD Fajonova, ki pravi, da se od položaja ne poslavlja, je predlagala, da se izpelje tudi volilni kongres. "Debata je bil dolga in marsikdo si tega volilnega kongresa ni želel, ampak jaz verjamem, da je to priložnost stranke za nov začetek. Tudi z volilnim kongresom lahko postavimo neke trdne temelje za naprej," je povedala.
O tem, ali se bo takrat podala po zaupnico za nov mandat na čelu SD, pa se ni povsem izjasnila. Kot je dejala, bodo v naslednjih tednih tekli postopki za pripravo kandidatnih list za celotno vodstvo. "Predvsem dajem priložnost, da se do takrat še enkrat sami pri sebi vprašamo, pogovorimo, kako stranko programsko, reformno peljati naprej. Imamo čas, danes stranke ne zapuščam, tudi vodstvo ne, smo pa potegnili poteze, kjer jaz vidim priložnost za bolj trden začetek," je dejala.
Priznala je, da je bilo v strani od afere sodna stavba precej napeto. "Jaz nisem ne raziskovalka, ne ministrica, ne predsednik vlade. Mi smo sprejeli odločitev, da mora ministrica odstopiti in ta odločitev je še vedno v rokah predsednika vlade. Organi odkrivanja in pregona pa naj naredijo svoje," je povedala.
Priznava, da stranka ni v zavidljivem položaju, a danes opravljeni pogovori ji dajejo upanje, da so v stranki med seboj povezani, ko je težko. "Na tem mestu smo mogoče dosegli dno, ki si ga nekaj tednov nazaj nihče ni ne želel ne pričakoval. Pravzaprav smo bili v nasprotni situaciji, ministrske ekipe so delale dobro, poslanska ekipa je delala dobro, tudi naš teren. Zgodilo se je, kar se je zgodilo, ampak danes smo pokazali energijo, ambicijo, da gremo naprej povezani," je še povedala Fajonova.
Padec javnomnenjske podpore Fajonove ne preseneča
Prav člani konference pa trenutno na seji iščejo odgovore na vprašanje, kaj je SD pripeljalo v krizo, zaradi katere je njena podpora v javnomnenjski raziskavi Mediane za današnje Delo strmoglavila.
Kot kaže, bi odgovornost lahko prevzelo celotno vodstvo SD, saj je predsedstvo stranke dobilo na mizo tudi predlog, da bi bil marčni statutarni kongres stranke, ki so ga načrtovali, po novem volilni, stranka pa bi na njem volila novo vodstvo. A odločitev še ni sprejeta. Najprej bodo tako opravili poglobljeno razpravo v okviru konference SD, na podlagi katere bo predsedstvo dokončno oblikovalo sklep in o njem tudi odločalo.
Danes objavljeni rezultati merjenja javnega mnenja, ki ga je za Delo opravila Mediana, sicer kažejo, da je SD podpora s 7,5 odstotka v januarju zdrsnila na 2,6 odstotka. Za Fajonovo zdrs v luči afere ob spornem nakupu stavbe za potrebe sodišč na Litijski ni presenečenje. Vse od nakupa se namreč vršijo "zelo hudi pritiski na našo stranko", je danes dopoldne dejala v izjavi za medije.
Tudi gospodarski minister iz vrst SD Matjaž Han je ob prihodu na sejo kolegija priznal, da so to na nek način pričakovali. "Ampak jaz verjamem, da ko enkrat padeš, se lahko tudi vzdigneš, seveda če imaš pravo vizijo," je poudaril. Dejal je, da je bil zadnje dni veliko na terenu in je "sam začutil utrip terena, ki pa ni tako slab, je predvsem zaskrbljen".
Da je zdrs v podpori posledica enega dogodka, v katerem so bili "vsi člani SD, vključujoč z vodstvom, neutemeljeno obremenjeni in kriminalizirani," je dopoldne ocenil tudi minister za kohezijo iz vrst SD Aleksander Jevšek. "Na to smo že večkrat opozarjali in nato bomo opozorili tudi na konferenci, kjer se bomo srečali v zelo velikem številu in se zelo temeljito pogovorili, kaj je tisto, kar je bilo narobe v preteklosti s strani naših koalicijskih partnerjev in kaj je bilo tisto, kar je narobe z nami samimi," je dejal. Ko si bodo odgovorili na to, bo znan tudi odgovor, kako naprej, je ocenil.
"Verjamem, da smo Socialni demokrati najboljša stranka v Sloveniji, imamo pa svoje napake, ki jih moramo obravnavati in pravilno odreagirati," je ob prihodu na kolegij predsednice SD ocenil nekdanji predsednik stranke Dejan Židan. Pričakuje, da bo stranka danes strnila vrste.
Ali naj SD še vztraja v koaliciji?
Ob pozivih k odstopu vodstva naj bi debatirali tudi o dilemi, ali naj Socialni demokrati še vztrajajo v koaliciji. Fajonova je sicer po sestanku SD s premierjem Robertom Golobom dejala, da na obeh straneh obstaja želja po nadaljnjem sodelovanju. Priznala pa je, da je zaupanje med koalicijskimi partnerji načeto. "Na nas politikih je, da zdaj ravnamo odgovorno. Dobili smo mandat ljudi, da vodimo vlado. Trdo delo bo tisto, s čimer lahko dokažemo, da smo Socialni demokrati sposobni obnoviti zaupanje," je v sredo v naši večerni oddaji dejala predsednica SD.
"V vlado smo vstopili, da uresničujemo koalicijsko pogodbo, da delamo za dobro Slovenk in Slovencev. Tukaj ni odstopanja, treba je naprej po tej poti, vzpostaviti čim višji nivo medsebojnega zaupanja med koalicijskimi partnerji in se usmeriti v cilje," je danes še ocenil Jevšek.
KOMENTARJI (903)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.