Slovenija

Pred volitvami v ZDA: Jezus bi bil danes skrajni radikalec

Ljubljana, 01. 11. 2024 11.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
Alenka Arko
Komentarji
169

Kaj je danes v politiki skrajno, radikalno?

Ta primerjava z Jezusom gre res daleč v zgodovino, lahko pa pogledamo bližje, v 70., 80. leta prejšnjega stoletja s politiki, kot so bili nemški kancler Willy Brandt, Šved Olof Palme, Avstrijec Bruno Kreisky, pa Britanec Clement Attlee takoj po koncu druge svetovne vojne in še  kdo iz tega povojnega obdobja Evrope, politiki, ki so postavili temelje države blagostanja. Danes bi njihove ideje naletele na zgražanje in zavračanje velikega, vedno večjega dela politike. In javnosti. Njihove ideje danes veljajo za skrajno leve, komunistične tako rekoč, in zato nevarne. Kako daleč gre to, lahko prav zdaj poslušamo v Združenih državah Amerike, ko Trump in njegovi brez težav označujejo Kamalo Harris za skrajno levičarko, komunistko. V Združenih državah Amerike ima ta oznaka še vse drugačen pomen kot v Evropi. Vleče se še iz časov hladne vojne, v petdesetih, ko so domnevne komuniste, pogosto samo ljudi, ki so verjeli v večjo enakopravnost in bolj pravično razdelitev bogastva, preganjali kot sovjetske podrepnike, posebej senator Joseph MCCarthy, ki je ogromno ljudem uničil kariere, družine, življenje.

Eden glavnih krvnikov in tesen sodelavec McCarthyta je bil takrat mladi tožilec Roy Cohn, ki je "zaslovel" tudi kot najbolj zaslužen del tožilske ekipe, ki je dosegla smrtno kazen za zakonca Rosenberg zaradi vohunjenja za Ruse. S tem, da mu je uspelo na električni stol spraviti tudi ženo, mater še majhnih otrok, se, kot vidimo v filmu Vajenec, še posebej pohvali.  

Vajenec je film o začetkih danes kandidata, da vnovič zasede Belo hišo, Donalda Trumpa. Nekoliko izgubljenega, ponižnega pred zelo avtoritarnim očetom, nepremičninskim mogotcem, ki ga vzame pod okrilje, uči ga, kako priti do moči, bogastva, oblasti. Roy Cohn velja za človeka, ki je izmojstril načine, kako goljufati, lagati, izsiljevati, groziti, uničevati ljudi, ob tem, da se je vedno teflonsko izmuznil iz različnih zagat. Davkov ni plačeval, trdil je, da je davkarija nacistalinovska iznajdba, dolgov ni vračal, računov ni plačeval nikomur, še od svojega šoferja je zahteval, da naj, ko se je prevažal s svojimi Rollsi, vedno prevozi rdečo luč. Posebej zavzeto je preganjal homoseksualce, čeprav je bil tudi sam gej, kar pa je javno zanikal vse do smrti. Umrl je za posledicami aidsa. Bil je vulgaren, nesramen, zloben in seveda, že takrat je to nekako privlačilo vsaj del javnosti in vplivnih ljudi. Donalda, ki je bil voljan učenec, je naučil marsikaj. Vedno napadaj, vedno udari nazaj, nikoli nič ne priznaj, nikoli se ne opraviči, odvračaj pozornost, laži. Ni čudno, da menda Trump še danes, ko kaj ne gre po načrtih, zakliče: "Kje je moj Roy Cohn?"

Donald Trump in Kamala Harris
Donald Trump in Kamala Harris FOTO: AP

Film Vajenec se na trenutke gleda prav s težavo, ko od blizu vidiš, kako popolnoma brezobzirno in hkrati strašno spretno poteka to delovanje, ti lahko postane slabo.

Hkrati pa tudi jasno, da so tukaj oznake levo, desno, skrajno, skoraj redundantne. Ne gre namreč za prepričanja, ampak vseskozi samo za posel. In delovanje skozi politiko je izvrsten način za sklepanje poslov. Nenazadnje Trump brez sramu med tokratno predvolilno kampanjo prodaja številne izdelke s svojim imenom, od ur, golf palic in čevljev do parfumov. Dolar na dolar ...

Kljub temu pa Trump seveda spodbuja in izrablja strah pred domnevno radikalnimi politiki, kot so demokratski senator Bernie Sanders in kamor sam prišteva tudi Kamalo Harrris.  

Je torej Harrisova komunistka, Trump pa nacist?

Trump je na zadnjem velikem shodu v Madison Square Gardnu napovedal največjo deportacijo v zgodovini, izgnal bi kar 20 milijonov ljudi od drugod, govori se o taboriščih in podobno. Leta 1939 so shod v tej areni organizirali ameriški nacisti, prišlo je vsaj 20 tisoč ljudi, zato so mnogi hitro povezali oba shoda, po vsebini in ciljih. Trump in njegovi so, čeprav ga je sam njegov kandidat za podpredsednika še nedolgo nazaj označil za Hitlerja, primerjave ostro zavrnili. Tudi sicer je treba biti pri takih hitrih vzporednicah previden.  Trump res o bolj liberalnih politikih in javnih osebnostih govori, da so radikalni lunatiki, norci torej, za katere pravi, da so notranji sovražnik, s katerim bo obračunal po zmagi na volitvah. Sprejema oziroma napoveduje ukrepe, kot je omejitev oziroma odprava zakona iz leta 1935, ki varuje pravice delavcev. Prvi na udaru bodo sindikati, pravica do stavke, protesta. Nazaj v zakon džungle, kot si želijo mnogi podjetniki, milijarderji. Elon Musk, ki zavzeto podpira Trumpa, tudi z milijoni dolarjev, ne dela tega zaradi ideologije, ampak zaradi denarja. Njegova podjetja sklepajo milijardne pogodbe z državo, Trump pa je Musku obljubil, da ga bo postavil na čelo komisije, ki bo skrbela za regulacijo teh pogodb in krčenje stroškov.

Po drugi strani se je tudi Harrisova v predvolilni kampanji izogibala omembi ali obljubam o minimalni plači, ki je sicer ena izmed točk programa demokratov. Izogibala se je drugim, občutljivim temam, kot je na primer predlog za omejitev višine najemnin.

V političnem sistemu, kjer vse stranke prosjačijo korporacije in najbogatejše za denarne prispevke, seveda ni veliko prostora za prave politične programe. Pomembni so želje in pričakovanja donatorjev. Trumpa je menda podprlo 50 milijarderjev, Harrisovo pa še več, 79, po podatkih Forbesa. In pri tem ni sentimentalnosti. Za svoj denar nekaj pričakujejo, ponavadi nižje davke, manj pravic zaposlenih, manj regulacij na splošno, manj denarja za javne ustanove, zdravstvo, šolstvo. Delavci, manjšine, pa se zdaj nagibajo k Trumpu, ker so pod njim živeli bolje kot pod demokratskim Bidnom. Seveda, predvsem na račun ogromnih količin denarja, ki jih je država med pandemijo namenila vsem, zakon, ki ga je sicer sprejel kongres z demokratsko večino, podpisal pa vendarle Trump.

Večje so razlike med Trumpom in Harrisovo na polju liberalnih svoboščin, človekovih pravic, kot je pravica do abortusa.  

Sem spada tudi besednjak. Trump je robat, surov, nesramen, nasilen, pristašem dovoli, da so še hujši, kot kaže, pa to ne odvrne mnogo ljudi. Čisto navadna spodobnost je očitno nekaj, kar je za ogromen del Američanov že zdavnaj preživela vrednota. Tudi sami bi bili radi tako robati, surovi, napadalni in seveda ... bogati. Pri tem seveda tudi nič ne pomaga dejstvo, da se Harrisova in njena ekipa hvalijo, da so med njihovimi podporniki tako Taylor Swift kot nekdanji obrambni minister Dick Cheney, eden izmed najbolj brezskrupoloznih in pokvarjenih ameriških politikov.

Trump in evropski somišljeniki

Trump Evrope ne mara preveč, razen avtoritarcev, kot je Viktor Orban. Nekateri naši, ki so mu blizu po razmišljanjih, se mu sicer ves čas servilno ponujajo, ampak za zdaj še niso na pravih pozicijah, da bi jih posebej omenjal.  

Je pa v Evropi vedno več strank, ki bi jih lahko primerjali s Trumpom. Svobodnjaki v Avstriji, denimo, in še posebej AfD v Nemčiji. Podobni so si pri tarči, ki so si jo izbrali za pridobivanje ljudi, pri migrantih. Kot Trump se tudi te stranke zavzemajo za deportacije prišlekov, uporablja se beseda remigracija.  Vendarle so tudi razlike. Če pri Trumpu ne gre toliko za ideologijo, ampak surov pohlep, so evropski pandani drugačni. Želijo zavzeti in po svoje preoblikovati celotno družbo. Skozi institucije, če so nekoč nasledniki hipijev skušali spreminjati stvari s pohodom skozi institucije, to zdaj delajo Afd in podobni, želijo v vse pore družbe, vojsko, policijo, medije. Klasično obljubljajo nadzor, medtem ko sami lansirajo kaos. Spopad je, vsaj na videz, v Evropi bolj kulturna vojna. Vrnitev k tradicionalnim oblikam družbe, družine, položaja žensk, proti pravicam LGBT, proti woke kulturi in tako naprej. Pa teorije zarote, o tako imenovani veliki zamenjavi, da liberalna elita načrtuje usodno demografsko menjavo prebivalstva v Evropi. V resnici, kot je v intervjuju za Delo povedal nemški raziskovalec Wilhelm Heitmeyer, AfD ni klasična desna populistična stranka, njihovi cilji so bolj temeljiti, avtoritarni. Njihov medij so družbena omrežja, predvsem TikTok. Njihova avtoritarnost in radikalnost v izražanju privlači predvsem mlade moške. Povsod po svetu pravzaprav, kjer delajo takšne raziskave, ugotavljajo na splošno, da se vse več mladih, fantov, moških obrača na desno, mlade ženske pa na levo. Ni čudno, kot je dejala v Večeru pisateljica Erica Johnson Debeljak, da potem vedno manj seksajo.

Še včeraj neizrekljivo postaja sprejemljivo

In če so še pred enim letom izjave o remigraciji na ceste pognale milijone protestnikov, je zdaj, kot da se je civilna družba na sploh nekoliko utrudila. Takšne besede izgubljajo ost, postajajo široko sprejemljive. To je v tem hipu problem radikalnosti v Evropi, tudi v ZDA verjetno, da postaja mainstream, se pravi del sprejemljive, tako imenovane zmerne politike.

Je pa seveda dejstvo, da grozljive ideje niso nekaj novega, lastnega sedanjemu trenutku. Ker smo že pred volitvami v ZDA, en hiter skok v zgodovino. Kukluksklan, skupina ustanovljena na jugu Amerike, po državljanski vojni, da bi preprečila izvajanje volilne pravice temnopoltim, je pravi razcvet doživela v času med obema vojnama. Skupina, znana po svojih belih rjuhah in koničastih pokrivalih, ki je mučila, pobijala, linčala, zažigala temnopolte, tudi otroke, sovražila pa je skoraj enako tudi katolike, Jude, liberalce, je imela v tem času po nekaterih ocenah osem milijonov članov. Mnogi med njimi ugledni politiki, sodniki in tako naprej. Če jih ne bi razdejali notranji spori in predvsem škandal, ko je eden izmed vodij ugrabil lastno sodelavko in jo več tednov zadrževal, posiljeval in pogrizel dobesedno do smrti, vprašanje, do kod bi se povzpeli.

Dogajanje v politiki je ciklično. Vprašanje, ki se zastavi, je, na kateri točki smo trenutno. Nas je lahko že strah? Lahko že razmišljamo o zloveščem stavku: Najprej so prišli po soseda, potem tudi po tebe ... Ali je to pretirano strašenje?

Erika Johnson Debeljak na primer po volitvah v Ameriki napoveduje izbruh nasilja.

Kako se izkopati iz zlate dobe?

V Evropi na splošno še velja nekakšen dogovor med strankami tako imenovane sredine, da ne sodelujejo s skrajnimi strankami. Na primer, avstrijski predsednik po zadnjih volitvah, kljub zmagi, ni podelil mandata za sestavo vlade Svobodnjakom. Nekaj podobnega se je zgodilo tudi v Franciji, ko zmagovalka volitev leva Nova ljudska fronta prav tako ni dobila mandatarstva.

Kaj bi pomenila zmaga Trumpa pri nas? Veliko veselja zagotovo med evropskimi desničarji. Morda tudi pri kakšnih levičarjih, ki gredo po Leninovo, toliko slabše, toliko boljše. Torej, da bo Trump tako slab, da gre potem lahko samo na bolje.  

Kulturni boj, v šolah nočemo otrok, ki ne znajo našega jezika, nočemo spolne vzgoje, LGBT, transspolnosti, ženske naj bodo spet predvsem matere, vse to pade na plodna tla dejstva, da večina politike prav nič ne naredi za zmanjšanje bistvenega problema. To je zmanjšanje ekonomske neenakosti in brzdanje pohlepa, ki je, kot razumemo, neskončen. Bogastvo poganja svet in vodijo ga elite, tako razmišljajo podjetniki gilded obdobja, torej zlatega obdobja za bogatenje pri nas in drugje, tisti, ki delavcem plačujejo nekaj sto evrov na mesec. Ko gre za kapital, tam ni razlik, levo, desno, sredina ...

Kar poganja večino, je pohlep, gol pohlep od nekdaj. Ko je bilo konec 19. stoletja v ZDA na nek način podobno obdobje, je posegla država, pohlepu nadela uzde, regulacijo. Vprašanje je, ali lahko države to še regulirajo na način, da se ohranijo temelji demokracije in vsaj do neke mere blagostanje za večino ljudi. Ali drugače, je še možno, če pomislimo na razne Elone Muske in druge, ki ustvarjajo vzporedne svetove, razlito tekočino spet spraviti v steklenico?

Veliko se v zadnjem času navaja stavek italijanskega filozofa in politika Antonia Gramscija, da, ko gre v družbi za neko prehodno obdobje, nastopi čas zveri ...

Od tod pa so možne še vse smeri, kdo ve, morda celo obnova obdobja verjetno relativno največjega blagostanja za največ ljudi, to je povojnega obdobja v zahodni Evropi, oziroma, kot bi danes nekateri rekli, obdobja radikalnega komunizma.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (169)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zmerni pesimist
02. 11. 2024 16.21
A majo tudi volilni molk da bo že enkrat konec
MARATONEC1
02. 11. 2024 14.35
+3
A je jj že čestital trumpu za zmago na volitvah?????!!!!!!!???????🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇
Poštar.
03. 11. 2024 17.54
peresni
02. 11. 2024 08.26
+0
Trump, Janša, Orban, Putin in še nekaj pronacijev ....nova os zla v glavah "white trash" talibanov.
zmerni pesimist
01. 11. 2024 20.35
+2
Za nakladač tramp me še najbolj spominja na našega nakladača goloba
OrodniK
01. 11. 2024 20.22
+1
Aha, zanimivo. Ker v komunizmu pa ni pohlepa...🤣 Je sam v smuslu poslušaj kaj govorim in ne glej kaj delam. Tipični primer so naši komunisti iz Levice. Polna usta borbe za delavce, proti kapitalu, sami pa uživajo vse sadove kapitalizma in kopičijo kapital v nepremičnine in si za 70% zvišajo plače....
peresni
02. 11. 2024 08.31
+1
Ti pa že celo življenje živiš od pravic, ki ti jih na levi edini priborijo in branijo. Si tipičen tepec janšizma.
Marcus Aureliuss
01. 11. 2024 20.22
-2
Jezus bi bil danes član LGBT .... Pa s rwm ne mislim nič slabega. Tako ga jaz vidim.
peresni
01. 11. 2024 20.01
-3
Ameriška norost janšizma....ni jim lahko normalnim američanom. ZDA niso bile nikoli tako šibke kot od pojava kriminalnega nesposobnega psihiča Trumpa.
Betuul
01. 11. 2024 19.59
-1
Zdaj pa volilni😷molk za zda
B u t a l e
01. 11. 2024 19.49
+0
Amerikanski politični cirkus 2024.
Julijann
01. 11. 2024 19.16
+2
Bomo videli kako in kaj bo. Sicer pa velja, da Američani lažje izberejo predsednika kake druge države kot pa svojega.
peresni
02. 11. 2024 08.29
+1
MI SMO BALKI...pa to
01. 11. 2024 17.08
+4
Gospod Stoltenberg....koliko vojn je zacela kitajska v zadnjih 40 letih?....tisina....tisina...gleda ko tele v nove vrate...tisina...se vedno tisina...sedi tam ko kaka šoja....tišina...končno odgovor....NEKAJ.....odgovor norveskega novinarja...kitajska je v 40 letih napadla 0 drzav.....odgovor....napadla je vietnam....odgovor...to je bilo pred 45 leti sprasujem za 40 let nazaj....0....koliko pa amerika?....tisina.....tisina...oh ta sovrazna tisina...pojedu ga je z ocmi in dvakrat obesu....pa to
Apostol1
01. 11. 2024 16.57
-8
Filma o Trumpu zagotovo ne bom gledal. Dovolje da že takrat , ko mi je nekako vsiljeno ,recimo pri poročilih , da gledam to faco se mi v želodcu začne obračati takoj ko odpre tisto gofljo pod rumenim nadstreškom.
konc
01. 11. 2024 16.16
+5
Če je danes problem kakšna skrajna opcija, je to novodobna skrajna levica, ki nima popolnoma nobene veze s komunisti stare šole. Stari komunisti, bi jih gnali v gozdove...
MI SMO BALKI...pa to
01. 11. 2024 17.09
+4
Ja to.je kaviar levica....stara sola bi jih gnala nekam ja...pa to
Soul
01. 11. 2024 16.11
+1
Ja, tako je v svetu, ki smo ga ustvarili - Resnica je radikalna, blaznost pa splošno sprejeta. Skorajda ni človeka, ki bi položil svoj ego pred Boga. Dandanes, res težko ločiš kdo je bolj ubrisan, neglede na politično, versko, ali katerokoli drugo oznako.
jank
01. 11. 2024 15.48
-4
Hitlerja so kar nekaj časa imeli za neotesanca, ga zapirali, nato pa je postajal vse bolj sprejemljiv, dokler ni postal oboževan širokim mašam, ki so verjele, da mesija, ki jih bo popeljal v raj. Oboževan kot božanstvo je bil dokler ni Nemce in svet potisnil v največjo morijo človeštva. Po obračunu z njim oz.nacizmom je svet relativno dolgo živel na protinacistični platformi. Bolj kot smo se oddaljevali, bolj je bledil spomin na katastrofo druge svetovne vojne. Očitno smo sedaj zelo daleč v ciklu v novo katastrofo. Vse, ki so opozarjali na nevarnosti nacizma so na začetku zasmehovali, nedolgo kasneje pa likvidirali.
rob3rt
01. 11. 2024 15.51
+4
Ta življenjepis me nekako spominja na enega šlosarja iz Kumrovca...
jank
01. 11. 2024 15.56
-6
Rob, pa kaj, če sta bila skupaj v Kumrovcu. Ti mene ne poznaš, te pa spominjam na tistega šlosarja. Mene v Kumrovcu ni bilo, tebi pa so očitno tam dobro sprali možgane.
rob3rt
01. 11. 2024 15.58
+5
Če bi bil skupaj s tem šlosarjem, bi bil danes star kakih 130 - 140 let...
rob3rt
01. 11. 2024 16.01
+5
Mimogrede, Hitlerja si opisal tako, da v 90+ % opisuješ Josipa iz Kumrovca
jank
01. 11. 2024 16.04
-8
Ne vem, koliko si star, vem pa kako ti ne služi miselni organ. Kdor ne razume ali pa noce, žali in ponižuje in to je prekleta stvarnost skrajnih desničarjev.
rob3rt
01. 11. 2024 16.07
+3
Tako dolgo, kot bo obstajal komunizem (socializem), bo tudi njegova nasprotna stran istega kovanca (fašizem, nacizem). Eno in drugo je isto sranje.
Apostol1
01. 11. 2024 16.54
-5
jank...........Absolutno brez pripomb te lahko nagradim za ta komentar z enim ogromnim ➕, ker kar si napisal je prekleto točno in je zelo veliko možnosti , da se kaj takega žal lahko ponovi ali pa se že ponavlja , če gledamo kaj se dogaja v Gazi in še kje.
peresni
01. 11. 2024 17.16
-5
Šlosar za neotesance radikalce z desne...za svet eden najbolj spoštovanih voditeljev. Desni desetarji so lahko samo senca njegove sence.
peresni
02. 11. 2024 08.41
Rob3rt....ti si tako boleče neumno neolikan, da si ne zaslužiš nobene dobrine, ki pritičejo iz socialistične humanosti. Upam, da pristaneš v blatu desne janšistične revolucije.
ivan z Doba
01. 11. 2024 15.44
-5
Seveda bi Jezus danes bil radikalec. Zmerjali bi ga z ultralevičarjem! Desničarji bi danes Jezusa prvi na križ pribili! S
alicante1234
01. 11. 2024 15.19
+3
Ameriškega predsednika bo volil računalnik in ne ljudje, če bo seveda računalnik to dopustil. V Kentuckeyu se na zaslonu na dotik sploh ni dalo voliti Trumpa, ampak kar direkt preusmeritev na Harrisovo. Toliko o demokratičnih volitvah.
rob3rt
01. 11. 2024 15.25
+3
Ne bo jim uspelo. Ima preveč podpore pri belcih, afroameričanih in latinosih, česar ne bodo mogli izničiti niti računalniki, niti volivci brez papirjev in tudi ne mrtvi volivci, ki seveda brez izjeme glasujejo za Kamal-a.
ivan z Doba
01. 11. 2024 15.45
-5
rob3rt
01. 11. 2024 15.55
-3
Zmaga_Ukrajini_.
01. 11. 2024 16.32
-1
Da slišimo v sredo tebe, fižolček! Še preden je trampelj izgubil na volitvah, imata vi2 že vse mogoče teorije zarote. Ali mu lahko pustita vsaj pošteno izgubit, pa potem jokajta? Lahko tudi odpotujeta v ZDA, si nadenita rogovje in kopita ter najurišajta na ameriški Kongres.
rob3rt
01. 11. 2024 15.12
+17
Edino, česar ne razumem pri tovrstnih člankih je vprašanje, če njihovi avtorji mislijo, da bodo z njimi spremenili rezultat volitev v Ameriki.
alicante1234
01. 11. 2024 15.16
+12
Trump je v članku omenjen 25 krat, Harrisova pa samo 6 krat
rob3rt
01. 11. 2024 15.19
+11
jap, Trump je 25x omenjen kot Hitler, Kamal Arush pa 6x kot Jezus
jank
01. 11. 2024 15.04
-18
Čestitke, Alenka Arko. Škoda, da vam je zmanjkalo poguma, ko niste želeli ali upali biti konkretni in naravnost zapisati, da je pri nas Janša s SDS na liniji trampizma in skrajnih desničarjev v Evropi, čeprav se še vedno držijo v gnezdu evropske demokratične desnice. Zaradi ravnanj pa Janše ne imenujejo zaman alpski Trump.
rob3rt
01. 11. 2024 15.06
+2
Janša ni noben "Trump", ampak čisto navaden podtaknjenec ex-KPYU, enako kot tudi vsi ostali mainstream politikanti v Sloveniji.
ivan z Doba
01. 11. 2024 15.46
-3
Ćelavi je eno navadno balkansko re#vše za katerega je trumpasti veleum, ki ga ćelabi ne bo nikoli dosegel! 🤣🤣
rob3rt
01. 11. 2024 15.01
+16
Problem viden tudi v tem članku je, da bi po merilih MSM danes vsak normalen socialdemokrat iz 80. in 90. let 20. stoletja danes bil proglašen za skrajnega desničarja, če že ne kar za novega Hitlerja.
rob3rt
01. 11. 2024 15.03
+17
Vsi, ki nismo za neomejeno invazijo "beguncev" iz Afrike in Azije, paradiranje ponosnih sprevržencev in vsaj 895 različnih spolov, pa smo fašisti.